Strona głowna Porady ekspertaOkna i drzwi Czy okno dachowe może być zasłaniane roletami rzymskimi?

Czy okno dachowe może być zasłaniane roletami rzymskimi?

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]Rolety rzymskie to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią upięte tkaniny w oknach, a jednocześnie nie mogą mieć typowych zasłon. Taka sytuacja jest również wtedy, gdy w domu mamy okna połaciowe zamontowane pod kątem.[/paragraph]
Typowe rolety na okna dachowe, tworzące po rozwinięciu gładką powierzchnię na szybie, nie są już niczym wyjątkowym. Natomiast dużo rzadziej widuje się rolety rzymskie na takich oknach. A trzeba przyznać, że to właśnie rzymskie rolety są najbardziej luksusową i dekoracyjną osłoną okna dachowego. Spływające subtelnie fałdy tkaniny ocieplają wizualnie wnętrze, co jest szczególnie ważne, gdy na poddaszu chcemy zaaranżować przytulne mieszkanie.

Roleta na zamówienie

W wielu miejscach z dekoracjami okien można zamówić rolety rzymskie na wymiar. Na ogół systemy mocowania pozwalają zamontować je wokół wnęki okiennej w taki sposób, że tkanina po bokach zachodzi nieco na ścianę. Wtedy po opuszczeniu rolety cała wnęka jest zasłonięta. Zamawiając roletę, możemy wybierać wśród wielu kolorów i wzorów tkanin.
Jeżeli wolimy roletę mniej dominującą we wnętrzu, weźmy pod uwagę zakup rolety rzymskiej z nowej kolekcji VELUX. Nazywane pływającymi, rolety rzymskie są sterowane manualnie i bardzo łatwe w obsłudze. Przesuwają się w bocznych prowadnicach zamontowanych na skrzydle okna, dzięki czemu płynnie się nimi steruje i można zatrzymać w dowolnym miejscu na oknie. Dodatkowo roleta nie jest przymocowana na stałe do górnej ani do dolnej części okna, więc może się na przykład znaleźć po środku – tam gdzie w danej chwili najbardziej jest nam potrzebna. Opuszczona roleta zasłania tylko szybę, a nie całą wnękę okienną.

Roleta rzymska z przyciemniająca tkaniną z kolekcji VELUX Scholten & Baijings

Co ważne dla osób, które lubią częste zmiany w aranżacji pomieszczeń, w roletach rzymskich VELUX bez kłopotu wymienia się tkaninę. Wybieramy nowy kolor i wzór materiału i na ten sam mechanizm zakładamy nową osłonę. Wymiana jest prosta, nie wymaga specjalnych narzędzi. Tak jak zasłony, możemy zmieniać tkaniny w tych roletach zależnie od nastroju lub pory roku.

  Rolety dobre na lato

Kolor i wzór

Tkaniny mają nie tylko rozmaite kolory (kilkadziesiąt do wyboru), ale i różne stopnie zaciemniania – od przeźroczystych przez półprzeźroczyste po zaciemniające. Zatem możemy mieć o oknie połaciowym tkaninę delikatną jak firanka, ale i grubszą, ciemną, dającą zaciemnienie wnętrza.
W sklepie VELUX można kupić rolety z tkanin zaprojektowanych przez pracownię Scholten & Baijings z Amsterdamu. Kolekcja obejmuje sześć wzorów zainspirowanych grą światła od poranka aż do zachodu słońca.
Rolety można dowolnie układać, wpuszczając do pomieszczenia dużo światła lub całkowicie je zaciemnić. Przy tym w zależności od ułożenia materiału odsłania się inny wzór.
Więcej o tej kolekcji rolet: na stronie Velux

Może Cię zainteresować: