Strona główna » Czy okno dachowe może być zasłaniane roletami rzymskimi?

Czy okno dachowe może być zasłaniane roletami rzymskimi?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Rolety rzymskie to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią upięte tkaniny w oknach, a jednocześnie nie mogą mieć typowych zasłon. Taka sytuacja jest również wtedy, gdy w domu mamy okna połaciowe zamontowane pod kątem.

Typowe rolety na okna dachowe, tworzące po rozwinięciu gładką powierzchnię na szybie, nie są już niczym wyjątkowym. Natomiast dużo rzadziej widuje się rolety rzymskie na takich oknach. A trzeba przyznać, że to właśnie rzymskie rolety są najbardziej luksusową i dekoracyjną osłoną okna dachowego. Spływające subtelnie fałdy tkaniny ocieplają wizualnie wnętrze, co jest szczególnie ważne, gdy na poddaszu chcemy zaaranżować przytulne mieszkanie.

Roleta na zamówienie

W wielu miejscach z dekoracjami okien można zamówić rolety rzymskie na wymiar. Na ogół systemy mocowania pozwalają zamontować je wokół wnęki okiennej w taki sposób, że tkanina po bokach zachodzi nieco na ścianę. Wtedy po opuszczeniu rolety cała wnęka jest zasłonięta. Zamawiając roletę, możemy wybierać wśród wielu kolorów i wzorów tkanin.

Jeżeli wolimy roletę mniej dominującą we wnętrzu, weźmy pod uwagę zakup rolety rzymskiej z nowej kolekcji VELUX. Nazywane pływającymi, rolety rzymskie są sterowane manualnie i bardzo łatwe w obsłudze. Przesuwają się w bocznych prowadnicach zamontowanych na skrzydle okna, dzięki czemu płynnie się nimi steruje i można zatrzymać w dowolnym miejscu na oknie.

Dodatkowo roleta nie jest przymocowana na stałe do górnej ani do dolnej części okna, więc może się na przykład znaleźć po środku – tam gdzie w danej chwili najbardziej jest nam potrzebna. Opuszczona roleta zasłania tylko szybę, a nie całą wnękę okienną.

Roleta rzymska z przyciemniająca tkaniną z kolekcji VELUX Scholten & Baijings

Co ważne dla osób, które lubią częste zmiany w aranżacji pomieszczeń, w roletach rzymskich VELUX bez kłopotu wymienia się tkaninę. Wybieramy nowy kolor i wzór materiału i na ten sam mechanizm zakładamy nową osłonę. Wymiana jest prosta, nie wymaga specjalnych narzędzi. Tak jak zasłony, możemy zmieniać tkaniny w tych roletach zależnie od nastroju lub pory roku.

  Kuchnia w stylu rustykalnym

Kolor i wzór

Tkaniny mają nie tylko rozmaite kolory (kilkadziesiąt do wyboru), ale i różne stopnie zaciemniania – od przeźroczystych przez półprzeźroczyste po zaciemniające. Zatem możemy mieć o oknie połaciowym tkaninę delikatną jak firanka, ale i grubszą, ciemną, dającą zaciemnienie wnętrza.

W sklepie VELUX można kupić rolety z tkanin zaprojektowanych przez pracownię Scholten & Baijings z Amsterdamu. Kolekcja obejmuje sześć wzorów zainspirowanych grą światła od poranka aż do zachodu słońca.
Rolety można dowolnie układać, wpuszczając do pomieszczenia dużo światła lub całkowicie je zaciemnić. Przy tym w zależności od ułożenia materiału odsłania się inny wzór.

Więcej o tej kolekcji rolet: na stronie Velux

Może Cię zainteresować: