Co lekarze mówią o odpoczynku i meblach

Jak odpoczywać w zależności od rodzaju pracy i co mają z tym wspólnego meble? O tym profesor dr hab. nauk medycznych Ryszard Kalawski, kardiochirurg współpracujący z Meblami Klose.

Jeśli nasza praca odbywa się w większości w biurze, w pozycji siedzącej lub jest po prostu mało aktywna to efektywny odpoczynek będzie polegał na zwiększeniu aktywności. Zastałe od długotrwałej pozycji siedzącej kości i mięśnie, spowolnione krążenie krwi, czy żylaki to tylko nieliczne schorzenia, które czekają na nas, jeśli nie wprowadzimy w życie odpowiednich aktywności ruchowych po pracy. W takim wypadku poleca się przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu: jazdę na rowerze, na rolkach, pływanie lub porządny spacer. Błędem jest odpoczywanie przed telewizorem lub komputerem, bowiem taki bierny odpoczynek nie przynosi wytchnienia. Zazwyczaj po jego zakończeniu nie czujemy się  zrelaksowani i wypoczęci, co więcej, zdarza się, że jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni niż na początku.

W przypadku osób pracujących fizycznie odpoczynek nie musi być tak bardzo aktywny. Z racji wysokiej aktywności w ciągu dnia osoby takie mogą pozwolić sobie na wyciszenie i znacznie mniejszą ilość ruchu. Nie oznacza to jednak, że leżenie przed telewizorem jest dla nich najlepszą formą odpoczynku. Osoby pracujące w ruchu odpoczną efektywnie czytając książkę, słuchając muzyki lub bawiąc się z dzieckiem. Są to rozwiązania idealne, niestety często niemożliwe do spełnienia w dzisiejszych czasach. 

Do niedawna mówiono przede wszystkim o ergonomicznym stanowisku pracy – czyli miejscu, w którym przeciętny człowiek spędza osiem godzin. Bardzo często niestety zapominano, że również w domu, przy  stole  lub w fotelu, spędza się wiele czasu – podczas jedzenia, odpoczynku czy spania.

Obecnie, coraz większą uwagę zwraca się również na ergonomiczność mebli jadalnianych i wypoczynkowych, które mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Z pewnością  warto  przyjrzeć  się  bliżej  wszystkiemu,  co  zostało stworzone z myślą o zdrowiu, bo przecież zgodnie ze znanym powiedzeniem lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
Więcej www.zdrowemeble.klose.pl

 

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

Pozostaw odpowiedź

Only registered users can comment.