Taras to przyjemny i użyteczny dodatek do domu, który może pełnić dla nas wiele funkcji – od rekreacyjnej po stricte użytkową. Jak zatem zabrać się do wykonania go, aby służył przez lata?
1. O czym trzeba pamiętać przy lokalizacji tarasu?
2. Materiały potrzebne do budowy tarasu przy domu
3. Budowa tarasu przy domu krok po kroku
4. Błędy, których powinieneś unikać podczas budowy tarasu
Spis treści porady
O czym trzeba pamiętać przy lokalizacji tarasu?
Budowa tarasu – jak i każdego innego obiektu na naszej działce – zawsze musi zacząć się od planu i przewidzianej lokalizacji. Najlepszą opcją jest oczywiście uwzględnienie go w planie jeszcze przed budową samego domu, jeżeli jednak „najdzie nas” gdy budynek już jest ukończony, to nadal nic straconego. Jeżeli mamy już ogród, a taras ma nam służyć głównie do relaksu, warto umieścić go po tej samej stronie, dzięki czemu zyskamy ładny widok tuż za barierką. Z kolei gdy planujemy zagospodarować go głównie w sposób użytkowy, np. do suszenia prania czy trzymania jakichś sprzętów pod daszkiem, wtedy lepiej jest postawić taras po stronie, po której najmniej będzie się rzucał w oczy.
Sama wielkość i umiejscowienie tarasu powinny być również zgodne z naszym trybem życia i zapotrzebowaniem na taką przestrzeń, więc zanim zaczniemy cokolwiek robić, dobrze jest spytać innych domowników o ich zdanie w tym temacie. Pomoże nam to osiągnąć kompromis pomiędzy kwestią użytkową tarasu, preferencjami pozostałych członków rodziny i zagospodarowaniem terenu naszej działki. Co do zasady jednak powinniśmy celować w umieszczenie konstrukcji na gruncie, zaraz przy domu lub jako jego integralną część. Nie jest to jednak wymóg absolutny, ponieważ – jeżeli projekt domu na to pozwala – możemy też zrobić taras nad garażem, na piętrze lub opracować go jako wolnostojącą altanę tarasową.
Materiały potrzebne do budowy tarasu przy domu
Co do zasady, jeżeli zależy nam na jednolitej zabudowie, taras powinien być wykonany w takim samym stylu i z podobnych materiałów, jak sam dom (i ewentualnie też ogród). Jeżeli nasze upragnione cztery kąty prezentują zamiłowanie do nowoczesnej zabudowy z kamienia, szkła i metalu, powinniśmy kierować się tym samym zamysłem i zestawem materiałów w przypadku części rekreacyjnej. Niektóre rodzaje kamienia, jak marmur czy wapień potrafią naprawdę dobrze współpracować z przeszklonymi czy metalowymi elementami.
Z drugiej strony, jeżeli wolimy wygląd bliższy naturze, dobrze jest rozpatrzyć różne rodzaje drewna. Poprawnie przygotowane i sezonowane drewno bardzo słabo się pali, więc nie musimy się obawiać zagrożenia pożarem. Do jego oprawy również przyda nam się jakiś rodzaj kamienia, który sprawi, że całość będzie wyglądała bardziej masywnie i pewnie, a także zyska naturalny wygląd.
Wybierając podłogę tarasu musimy pamiętać, aby była ona odporna na wodę, wilgoć, ale także i niską temperaturę. Dlatego dobrze sprawdzi się tu gres, płytki klinkierowe, piaskowiec czy marmur. Dużym atutem takiej powierzchni będzie możliwość umycia jej przy pomocy myjki ciśnieniowej, co pomoże nam w pozbywaniu się porostów i innych niepożądanych organizmów z powierzchni tarasu. Wiele ciekawych materiałów do konstrukcji tarasu znajdziesz na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/taras/deski-tarasowe.html.
Budowa tarasu przy domu krok po kroku
Zanim w ogóle zabierzemy się za pracę, musimy zgłosić sam fakt chęci zrobienia tarasu do odpowiedniego urzędu. Dla nowych budynków należy wykonać zgłoszenie robót z projektem budowlanym. W pozostałych przypadkach wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero wtedy, gdy otrzymamy takie zezwolenie, możemy zacząć prace nad tarasem – w innej sytuacji, w przypadku wykrycia, urzędnik nakaże nam wszystko zdemontować, przez co stracimy czas, materiały i pieniądze.
Przy okazji budowy tarasu należy zapewnić mu odpowiedni spadek powierzchni, wynoszący około 1,5 do 2 procent i skierowany w stronę krawędzi położonej równolegle w stosunku do ściany domu. Dzięki temu woda, która dostanie się na taras, będzie mogła swobodnie spłynąć, zamiast zalegać na płytkach. Jeżeli nie mamy doświadczenia w budowaniu takich konstrukcji dobrze jest również zatrudnić ekipę, która wykona dla nas szkielet tarasu wraz z posadzką – pozwoli nam to zaoszczędzić trochę czasu.
Błędy, których powinieneś unikać podczas budowy tarasu
Do najpopularniejszych błędów, jakie pojawiają się przy okazji budowania tarasu, możemy zaliczyć:
- wykorzystanie złej jakości izolacji przeciwwodnej;
- połączenie fundamentu tarasu z fundamentem domu;
- wykorzystanie słabej jakości materiałów do budowy, a w szczególności betonu;
- brak spadku powierzchni tarasu.
Wiele z tych pomyłek niesie ze sobą poważne konsekwencje, które mogą odbić się nie tylko na samym tarasie, ale też na całym domu. Z tego względu, jeżeli sami nigdy nie robiliśmy takiej konstrukcji, lepiej zdać się na dobrego architekta i ekipę budowlaną. Niezależnie od tego, co wybierzesz, wszystkie produkty niezbędne do budowy tarasu znajdziesz w sklepie Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.