Blat kuchenny na ścianę – laminat czy konglomerat

Nie chcemy klasycznych i znanych od lat płytek na ścianę w kuchni. Chcielibyśmy ten sam materiał na blacie i na ścianie. Czy laminat nadaje się na ścianę nad kuchenką?

Jak najbardziej laminowane blaty można stosować na ściany w kuchni. Płyty są odpowiednio cieńsze od tych na blat. Nie zaszkodzi im też sąsiedztwo płyty grzejnej.

Laminat na ścianę

Płyty laminowane to nie tylko dobry pomysł na blat kuchenny, ale i na ścianę nad blatem. Mogą mieć albo identyczny dekor jak sam blat, albo inny – w zależności od naszego pomysłu. Zdają egzamin i nad zlewozmywakiem i płytą grzejną, ponieważ płyty laminowane są wytrzymałe, odporne na wilgoci i wysoką temperaturę. Nie widać na nich drobnych uszkodzeń mechanicznych, nie straszne im chemikalia domowe, a przy tym bardzo łatwo je czyścić – jedyne czego wymagają to wilgotna ściereczka i czasem detergent.

Zobaczcie na zdjęcie powyżej – tu jest blat laminowany Daglezja Bielona R3901 MO. To jeden z dekorów z kolekcji „Materials we Love. Koncept by Zięta & Kuchciński”. W tym rysunku naturalny urok drewna daglezji został wzmocniony transparentnym efektem bielenia. Harmonijny układ słojów tworzy naturalny efekt przypominający nieco sosnę, jednak różniący się od niej bardziej delikatną kolorystyką.
Ten subtelny rysunek idealnie wpisze się w aranżacje utrzymane w skandynawskim stylu. Komponuje się z bielą, delikatnymi kremami i jasnymi pastelami, tworząc wnętrze przestronne i czyste.
Blat laminowany Daglezja Bielona R3901 MO firmy Pfleiderer ma grubość 38 mm, kosztuje 284 zł za blat o wymiarze 410 x 60 cm.

Konglomerat na blat i na ścianę

Innym pomysłem, choć trzeba przyznać, że droższym, jest blat z konglomeratu i tego samego materiału okładzina na ścianę. Na przykład blat kuchenny z konglomeratu Technistone® jest bardzo odporny na zarysowania, uszkodzenia oraz bardzo wysoką temperaturę, a także na działanie kwasów stosowanych w gospodarstwie domowym (np. kwas cytrynowy lub ocet). Właśnie te właściwości zapewniają kamieniowi utwardzanemu Technistone® przewagę nad innymi porównywalnymi rozwiązaniami i umożliwiają używanie blatu kuchennego w zasadzie bez ograniczeń. Zapewniają doskonały wygląd powierzchni nawet po wielu latach użytkowania. Na zdjęciu powyżej – blat z konglomeratu Gobi Black z serii Noble Collection, cena od 810 zł/m2.