Strona główna » Jaki wybrać blat kuchenny?

Jaki wybrać blat kuchenny?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jaki wybrać blat kuchenny?

Kuchnia jest sercem każdego domu. Dlatego też warto poświęcić jej trochę więcej czasu. Jednym z najbardziej karkołomnych zadań jest wybór odpowiedniego blatu. Za nim jednak podejmie się decyzję, warto trochę się o nim dowiedzieć. Jakie rodzaje blatów są dostępne na rynku? Jaki wybrać blat kuchenny? Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru?

Spis treści porady

Jaki wybrać blat kuchenny? Rodzaje blatów do kuchni

Materiał, z którego wykonany będzie blat zależy od kilku czynników. Przede wszystkim wytrzymałości szafek, a także od sposobu konserwacji czy nawet częstotliwości wymiany. Jednym z najważniejszych czynników jest jednak funkcjonalność i estetyka. Aby móc dokonać odpowiedniego wyboru, warto poznać dostępne rodzaje blatów kuchennych.

Blat laminowany

Blat laminowany wykonany jest z płyty wiórowej zabezpieczonej laminatem. Są to materiały cienkie i stosunkowo lekkie. Są dość podatne na uszkodzenia, dlatego też są dość często wymieniane. Dodatkowa warstwa substancji, zabezpiecza blat przed wysoką temperaturą. Nie zaleca się jednak krojenia składników bezpośredni na niej.

laminowany blat kuchenny

Do głównych właściwości zalicza się łatwość czyszczenia, szeroki wybór kolorów, a także stosunkowo niską cenę.

Blat z konglomeratu

Ten rodzaj blatu wykonany jest z kamienia syntetycznego, który do złudzenia przypomina kamień naturalny. Jednak, w przeciwieństwie do niego jest znacznie lżejszy. Z powodzeniem sprawdzi się przy szafkach każdego rodzaju. Dostępny jest w wielu wzorach i kolorach. Zakup blatu z konglomeratu jest znacznie wyższy niż w przypadku blatu laminowanego.

wyspa kuchenna z komglomeratu

Blaty z kamienia naturalnego

Najczęściej podczas produkcji tego blatu wykorzystuje się granit, ale także marmur. Blat ten, przy odpowiedniej konserwacji, jest odporny na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Kluczowym aspektem jest impregnacja, materiał ten ma tendencję do matowienia, a dzięki temu zabiegowi zachowa atrakcyjny wygląd na lata.

granitowy blat kuchenny

Co więcej, blaty te tworzone są w jednym kawałku, dzięki czemu do szczelin nie wlewa się woda. Warto pamiętać, że decydując się na wybór kamienia naturalnego, szafki powinny zostać wykonane z wytrzymałego materiały aby mogły utrzymać taki ciężar.

  Kolorowe sedesy, blaty, deski...

Przeczytaj też: Blat z kamienia do kuchni – czy warto?

Blat drewniany

Blaty drewniane najczęściej wykonywane są na zamówienie. Najczęściej wykonuje się go z drewna litowego lub klejonego. Warto przemyśleć użycie egzotycznych materiałów, które są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej nie należy na tego typu blatach kłaść gorących przedmiotów. Zabronione jest również bezpośrednie klejenie.

drewniany blat kuchenny?

Blat szklany

Wykonuje się go ze szkła hartowanego, najczęściej na zamówienie. Blat szklany składa się z dwóch klejonych warstw, dzięki czemu zabezpieczony jest przed rozbiciem , uszkodzeniami mechanicznymi, a przede wszystkim wysoką temperaturą. Jest niezwykle elegancki, co więcej można go wykonać w dowolny wzór.

blat ze szkła

Blaty metalowe

Blat metalowy bardzo dobrze sprawdza się w kuchniach roboczych, hotelowych czy restauracyjnych. W większości przypadków ma postać blachy stalowej przymocowanej do płyty wiórowej. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Co więcej jest łatwy w dezynfekcji. Podczas użytkowania warto pamiętać o dokładnym wycieraniu powierzchni.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Wybór konkretnego blatu może przysporzyć o ból głowy. Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana. Z blatu kuchennego korzysta się na co dzień. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

  • wygląd blatu – materiał, z którego będzie on wykonany powinien pasować do pozostałych mebli. Inny wybór powinien paść podczas poszukiwań blatu do kuchni nowoczesnej, a inny do drewnianej.
  • funkcjonalność – jeśli z kuchni korzysta się tylko okazjonalnie, spokojnie można zdecydować się na blat drewniany. Natomiast w sytuacji gdy korzysta się z niego intensywnie na co dzień, warto przemyśleć zakup wersji laminowanej. W razie jakichkolwiek większych uszkodzeń, można go wymienić, a dodatkowo odświeżyć wygląd kuchni.
  • możliwości finansowe – aspekt, o którym warto wspomnieć. Posiadając większe środki do wykorzystania, spokojnie można zdecydować się na blaty wykonane z kamienia naturalnego. W przypadku ograniczonego budżetu dobrym rozwiązaniem może okazać się blat laminowany.
  Blat kuchenny z kamienia i płyty laminowanej

Dopasowanie blatu do kuchni – na co zwracać uwagę?

Blat stanowi jeden z najważniejszych elementów kuchni. Jest on również tą częścią, na którą pozornie nie zwraca się większej uwagi. Dlatego tez oprócz powyższych czynników, ważnym aspektem jest stworzenie integralnej całości z kuchnią. Pierwszą zasadą jaką warto zastosować jest wybór kontrastowej barwy.

jak dobrać blat do kuchni?

Utrzymanie wszystkiego w jednej kolorystyce, spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądało nieciekawie. Biały blat pasuje do każdych szafek, oczywiście oprócz tych białych. Czarne blaty doskonale odbijają światło.

Nie należy jednak na nich kłaść zbyt dużej ilości przedmiotów. Świeżość można uzyskać poprzez zastosowanie blatu kamiennego, a ciepło i przytulny klimat za pomocą wersji drewnianej.

Tematyka wpisu: kamienne blaty kuchenne, blaty laminowane, blaty kamienne, blat do kuchni, drewniane blaty kuchenne, jaki blat do kuchni wybrać, blaty kompozytowe, dobór blatu do płytek ceramicznych i mebli kuchennych, jak dobrać kolor blatu, blat z drewna litego.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.