Strona główna » Dom parterowy czy mieszkanie w bloku – co wybrać?

Dom parterowy czy mieszkanie w bloku – co wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Krótki poradnik dla niezdecydowanych – kupić dom czy mieszkanie. Współczesny rynek deweloperski oferuje wiele rozwiązań i możliwości, dlatego każdy powinien znaleźć opcję odpowiednią dla siebie. Można również pokusić się o budowę domu systemem gospodarczym, czyli samodzielnie, bez współpracy z deweloperem.

Dom czy mieszkanie? Na co się zdecydować?

To, jaką decyzję się podejmie, powinno być poprzedzone analizą korzyści płynących z każdego rozwiązania oraz własnych możliwości, przede wszystkim finansowych. Wybór własnego M to decyzja na długie lata, nierzadko na całe życie, dlatego warto optymalnie dostosować ją do własnych potrzeb, upodobań i możliwości.

Zalety domów parterowych

Wbrew temu, co myśli wiele osób, decyzja o budowie domu wcale nie musi wiązać się z olbrzymimi nakładami finansowymi. Wiele zależy od metrażu, materiałów wykończeniowych i dodatkowych udogodnień, które pozwalają na bardziej komfortowe mieszkanie. Nie bez znaczenia jest również fakt posiadania działki, na której dom ma stanąć.

Projekty domów parterowych cechuje wiele zalet. W przypadku niewielkiego metrażu, do ok. 110-120 m2, tego rodzaju budynki są bardziej funkcjonalne. Jest tak, ponieważ na stosunkowo niewielkiej powierzchni łatwiej można ulokować poszczególne pomieszczenia na jednym poziomie, aby wydawały się większe i przestronne. Wnętrza nie tracą cennych metrów, które, w przypadku domów piętrowych, zabierane są m.in. przez schody. W domach parterowych rzadko też pojawia się konieczność budowania więcej niż jednej łazienki. To także oszczędność miejsca, ale i pieniędzy.

W przeciwieństwie do domów parterowych, które zapewniają dużo bezpieczeństwa i wygody, domy z użytkowym poddaszem i mieszkania na wyższych piętrach cechują się pewnymi barierami architektonicznymi. Główną przeszkodą, szczególnie dla osób chorych, starszych i dla rodziców z małymi dziećmi, są schody. Warto mieć to na uwadze, jeśli planuje się budowę domu na resztę życia. Osoby w podeszłym wieku, które nierzadko zmagają się z ograniczeniami ruchowymi, bardziej komfortowo będą czuły się w domu parterowym, gdzie dostęp do wszystkich pomieszczeń jest nieograniczony.

  Tomasz Karolak wybrał loft

Rodzice również docenią fakt, że ich dzieci nie będą narażone na niebezpieczne upadki ze schodów, ale też z okien znajdujących się na piętrze. Te same problemy dotyczą mieszkań znajdujących się na wyższych piętrach bloków. Nieodpowiednio zabezpieczone okna mogą stanowić realne zagrożenie dla małych dzieci, a w budownictwie starszego typu często nie ma wind lub bywają zepsute.

Koszty budowy i zakupu

W kwestii wysokości kosztów wiele osób może być zaskoczonych. Paradoksalnie, cena budowy domu parterowego z garażem jest porównywalna, a czasem nawet znacząco mniejsza od ceny mieszkania, szczególnie w stanie deweloperskim. Choć należy doliczyć późniejsze koszty eksploatacji tych nieruchomości, dzisiejsze rozwiązania technologiczne, które dodatkowo wspierają ekologię, pozwalają na zwrot kosztów związanych z postawieniem domu.

Dzieje się to w dość krótkim czasie od zakończenia budowy. Realne jest dzisiaj wybudowanie domu o powierzchni ok. 120 m2 za mniejsze pieniądze niż kupno mieszkania o połowę mniejszego. Jednak nie bez znaczenia jest w tym przypadku odległość nieruchomości od centrum miasta – im dalej, tym taniej.

Niekwestionowaną zaletą domów, w odróżnieniu od mieszkań, jest możliwość posiadania ogrodu. Dla wielu osób jest to priorytet, który często przeważa w rozwiązaniu dylematu „dom czy mieszkanie?”.

Dla tych, którzy wolą mieszkanie w bloku

Mimo wszystkich zalet posiadania domu, wciąż jest wiele osób, którym mieszkanie w bloku wydaje się atrakcyjniejsze. Z pewnością takie rozwiązanie ma swoje plusy. Przede wszystkim, decydując się na zakup mieszkania, omija się wszelkie koszty związane z budową domu. Warto jednak pamiętać, że konieczne jest wykończenie nieruchomości kupionej u dewelopera lub generalny remont mieszkania z rynku wtórnego.

Koszty eksploatacyjne mieszkań są dość jasno sprecyzowane. Czynsz, podobnie jak opłaty za ogrzewanie, ustalane są odgórnie i mieszkańcy nie powinni być zaskoczeni ich wysokością. Natomiast w domach trzeba liczyć się z niektórymi większymi kosztami np. w miesiącach zimowych. W blokach, gdzie istnieje wspólnota mieszkaniowa, koszty związane z wywozem śmieci, remontami klatki schodowej, windy czy elewacji rozłożone są między wszystkich mieszkańców budynku.

Mieszkanie to także bliskość sąsiadów, cenna z punktu widzenia niektórych ludzi. Są osoby, które czują się bezpieczniej wiedząc, że w mieszkaniu obok zawsze jest ktoś znajomy, kto w razie potrzeby służy pomocą. Problem pojawia się w sytuacji, gdy sąsiedzi nie mogą się porozumieć i rodzi to między nimi konflikty.

  Farba do ścian, która usuwa formaldehyd z powietrza

Wszyscy, którzy niezwykle cenią sobie relaks i spokojny wypoczynek, mogą lepiej czuć się w mieszkaniu, które nie wymaga dodatkowych prac na zewnątrz, takich jak odśnieżanie podjazdu, koszenie trawnika, pielęgnacja ogrodu czy utrzymywanie w czystości dużego tarasu. Mieszkanie w bloku bywa więc wygodniejsze.

Zarówno mieszkania jak i domy parterowe mają swoje zalety. Różnice w kosztach często są niwelowane w zależności od poszczególnych parametrów nieruchomości. Większy dom z dala od miasta będzie tańszy od mniejszego mieszkania w centrum, ale już koszty ogrzania znacznej powierzchni domu parterowego mogą przewyższyć ogrzewanie w bloku. Różnic jest wiele, dlatego decydując się na wybór własnego M warto wziąć pod uwagę jak najwięcej argumentów i dopuścić do głosu własne potrzeby i oczekiwania.

Może Cię zainteresować: