Strona główna » Zasłony z tkanin – jak dobrze wybrać

Zasłony z tkanin – jak dobrze wybrać

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
zasłony z tkanin Dekoria

Część z nas nie wyobraża sobie wnętrza, w którym brakuje zasłon. I dobrze. Zasłona pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Wybrać zasłony ciemne czy jasne, z tkanin przeźroczystych czy izolujących światło, mocowane na taśmie, kołach, szelkach?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu, odpowiedzmy sobie na kilka pytań: gdzie zawiesimy zasłonę, jaki wymiar mają nasze okna, a także – jak zamierzamy ją upiąć?

Zasłona ozdobna czy praktyczna?

Zastanówmy się czy zasłona ma zaciemniać pomieszczenie i dbać o naszą prywatność czy tez jedynie zdobiąc okno, wprowadzać przytulność do mieszkania. Od tego tak naprawdę zależy rodzaj i ilość tkaniny, z jakiej będzie uszyta zasłona.

Wybór tkaniny jest też powiązany z tym, na jaką stronę świata wychodzą okna. W pokojach, w których okno wychodzi na północ lub wschód, sprawdzą się zasłony z cienkiego materiału, przepuszczającego światło. Z kolei w oknach od strony południowej i zachodniej – grubsze tkaniny w ciemniejszych odcieniach, jak granat, szarość czy zieleń. – radzi Agnieszka Rybka z Dekoria.pl.

Zasłona dobrze wymierzona

Kiedy odpowiedzieliśmy sobie na pytanie dotyczące funkcji zasłony, czas, by odpowiednio wymierzyć okno. W tym celu określmy długość karnisza oraz zasłony. Długość karnisza wyznacza szerokość zasłony – zmierzmy odległość pomiędzy ograniczeniami karnisza (dodajmy zapas potrzebny na marszczenie), z kolei długość zasłony, inaczej jej wysokość to odległość od drążka karnisza do parapetu lub podłogi.

Jak zasłonić okrągłe okno

Zasłona sięgająca podłogi powinna mieć około 10-12 mm mniej niż odległość pomiędzy podłogą a szyną karnisza. A propos karnisza: jest potrzebny do zawieszenia niemal każdej zasłony i od niego uzależniony jest sposób upinania tkaniny. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy: na taśmie marszczącej, na kołach (zwanych też remizkami) i na szelkach.

Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest upięcie na taśmie marszczącej. Wówczas zasłona montowana jest do karnisza za pomocą żabek lub agrafek na małych kółeczkach. Kolejny, równie elegancki sposób, to montaż zasłony na metalowych kółkach wbijanych w tkaniny (remizkach). Jest to zdecydowanie najwygodniejsze z dostępnych rozwiązań. Trzeci to tradycyjne szelki, dzięki którym łatwo zsuwać i rozsuwać zasłonę.

  Okap nad wyspę kuchenną

Sklep internetowy Dekoria.pl oferuje swoim klientom ponad 500 rodzajów tkanin dekoracyjnych, z których mogą zamówić gotowe lub szyte na wymiar zasłony.
www.dekoria.pl

Może Cię zainteresować: