Coraz dalej przesuwa się średnia wieku małżonków i w obecnej chwili wynosi dla mężczyzn 30 lat, a dla kobiet lat 28. W związku z czym bardzo często zdarza się, że decyzję o zakupie mieszkania podejmujemy przed ślubem. Jak to się ma do naszego majątku wspólnego?
Spis treści porady
Do kogo należy dom czy mieszkanie zakupione przed ślubem?
Nieruchomość, w tym dom lub mieszkanie zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego należy do majątku osobistego małżonka, który tę nieruchomość zakupił. Jest majątkiem osobistym wyłącznie tej osoby, która poniosła koszty, by ją zakupić. Zakup mieszkania przed ślubem budzi wiele wątpliwości, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w sytuacji rozwodu, a ze wszystkim w życiu musimy się liczyć. Sytuacja nie jest już taka jasna w momencie, kiedy spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na nieruchomość jest spłacana przez obydwoje małżonków, choćby w części.
Czy jest szansa na odzyskanie nakładów finansowych włożonych w zakup nieruchomości?
Kiedy zawieramy związek małżeński nie zastanawiamy się, co będzie w przyszłości. Gorzej jeśli sytuacja między małżonkami się psuje i dochodzi do sprawy rozwodowej. Wtedy zaczynamy zastanawiać się, dlaczego mieszkanie, na które również łożyliśmy, spłacając kredyt hipoteczny, czy remontując je, ma pozostać majątkiem jedynie małżonka, na którego jest zapisane. I mamy rację, przy podziale majątku mamy prawo do połowy spłaconych rat kredytu, od momentu zawarcia związku małżeńskiego. Niemniej jednak o tym będzie już decydował sąd.
Czy osoby nie będące małżeństwem mogą starać się wspólnie o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości?
W obecnych czasach coraz częściej o kredyt hipoteczny wnioskują pary nie będące małżeństwem. Dla banków czy jesteśmy po ślubie, czy żyjemy w związku nieformalnym nie stanowi różnicy. Jeśli nabywa się w ten sposób nieruchomość, należy określić, ile procentowo kupuje się własności nieruchomości. Jeśli taki związek się rozpadnie, każdy ma określony udział procentowy w nieruchomości i albo jedna z osób wykupuje udział drugiej osoby, albo nieruchomość zostaje sprzedana i proporcjonalnie kwota uzyskana przy sprzedaży zostaje podzielona.
Zanim podejmiemy decyzję o zmianie stanu cywilnego, zakupie mieszkania lub domu, czy staraniu się o kredyt hipoteczny weźmy wszystkie „za” oraz „przeciw”. Pamiętajmy, że życie potrafi nieść również niemiłe niespodzianki, w związku z czym lepiej mieć kluczowe decyzje dobrze przemyślane.