Strona główna » Jak urządzić minimalistyczny salon z jadalnią? Wskazówki
Minimalistyczny salon z jadalnią

Minimalistyczne wnętrza to duże i jasne pomieszczenia, zawierające tylko tyle elementów, ile to naprawdę niezbędne. Planując pomieszczenie utrzymane w tej aranżacji musisz mieć w głowie jasny plan. Tutaj każdy detal ma znaczenie i przyciąga wzrok. Jak urządzić salon z jadalnią? Dziś skupimy się na kilku bardzo ważnych wskazówkach.

Minimalistyczny salon z jadalnią to miejsce, w którym można odetchnąć, uspokoić myśli i cieszyć dużą, niezagraconą przestrzenią. Jednak przygotowanie pomieszczenia, w którym jest niewiele elementów, jest wbrew pozorom trudniejsze niż umeblowanie zagraconego pokoju. Wymaga to dużej samokontroli i pewnego ascetyzmu w sposobie życia.

 

Po pierwsze: lista niezbędnych przedmiotów w salonie z jadalnią

Zacznij od mebli. Dla części salonowej będzie to kanapa i/lub fotele – w zależności od liczby domowników i tego, jak często zapraszasz do siebie gości. Telewizor, jeżeli lubisz oglądać telewizję, powinien raczej zawisnąć na ścianie niż stanąć na stoliku RTV. Oprócz tego stolik kawowy i regał na książki lub kolekcję płyt DVD. W części jadalnej niezbędne meble to oczywiście stół oraz krzesła. Dodatkowo, może pojawić się nowoczesny kredens, na którym wystawisz naczynia potrzebne do podania posiłku.

Pomieszczenia w stylu minimalistycznym i skandynawskim są pustawe, dlatego stojące w nich meble od razu wysuwają się na pierwszy plan. Zdecyduj się wobec tego na meble naprawdę wysokiej jakości, solidne i wykonane z gładkich materiałów. Jedną z wytycznych minimalizmu jest inwestowanie w sprzęty dobrej jakości, które będą służyć swojemu celowi przez wiele lat. Jeżeli chodzi o materiały, to świetnie sprawdzi się drewno i metal.

Swoje rzeczy: drobiazgi, bibeloty, pamiątki z podróży itp., powinieneś raczej schować za zamkniętymi, gładkimi drzwiami. To przede wszystkim inspiracja japońskim minimalizmem, według którego na zewnątrz powinny stać jedynie te rzeczy, których teraz używamy.

  Czyste szyby bez detergentów

 

Po drugie: kolory w salonie z jadalnią

Minimalizm najbardziej lubi jasne kolory i gładkie, duże powierzchnie. Dlatego najprościej będzie pomalować ściany na jasne beże lub błękity. Najczęściej stosowanymi kolorami mebli jest biel, czerń i wszystkie odcienie szarości. Oczywiście, możesz pozwolić sobie także na bardziej zdecydowane kolory, takie jak zielony czy niebieski, które doskonale przełamią nudę szarości. Meble tapicerowane powinny być gładkie, włochate faktury nie są odpowiednie dla minimalizmu estetycznego. Dopuszczalne wzory to figury geometryczne, zwierzęce i roślinne printy będą pasować do wnętrz o innym charakterze.

 

Po trzecie: jakie ozdoby pasują do salonu z jadalnią?

Styl minimalistyczny w salonie z jadalnią nie musi oznaczać spartańskiego braku ozdób. Tutaj jednak liczy się umiar oraz dobry gust. Warto stawiać też na sztukę użytkową. Na stole w jadalni może stanąć np. czarna geometryczna misa na owoce, na ścianach zawisnąć reprodukcje znanych malarzy minimalistycznych lub grafiki, które przedstawiają powtarzalne geometryczne wzory.

Inspiracja salonu z jadalnią

Nieprawdą jest, że minimalistycznego salonu z jadalnią nie można ozdobić z okazji świąt. Po prostu, tak jak w przypadku mebli, trzeba wybrać jeden mocny akcent: pojedynczą, dużą ozdobę, utrzymaną w spokojnej kompozycji i harmonijnie pasującą do wnętrza.

 

Po czwarte: oświetlenie w salonie z jadalnią

Powinno być dyskretne i oszczędne w formie. Lampy nie mają szczególnie przyciągać uwagi, dlatego warto zdecydować się na proste, jednokolorowe abażury, wykonane np. ze sztucznego tworzywa raczej niż z tkaniny. Oświetlenie powinno być jednak jasne, ponieważ minimalistyczne wnętrza lubią światło.

W części z jadalnią warto zdecydować się na dodatkową lampę nad stołem, która ułatwi spożywanie posiłków. Najlepiej jednak korzystać przede wszystkim ze światła naturalnego. Firany w oknach powinny być gładkie i proste, nie ma tutaj miejsca na falbanki, marszczenia i drobne wzorki w kwiaty.

  Lodówka do zabudowy czy wolno stojąca?

 

Po piąte: różne oblicza minimalizmu

Minimalizm ma różne oblicza. Może być spartański i proponować bardzo puste przestrzenie, ale może być też umiarkowany. Z takim mamy do czynienia w przypadku nowoczesnych wnętrz skandynawskich, gdzie wszystkiego powinno być w sam raz, ani za dużo ani za mało. Do pomieszczenia można wprowadzić swoje ulubione kolory (pod warunkiem, że harmonizują z resztą wnętrza), a rzeczy pozbywać się stopniowo. Dzięki temu salon z jadalnią będzie nie tylko użyteczny, ale także wygodny dla gospodarzy.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.