Strona główna » Zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych

Zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Od 1 września 2018 roku jest zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych. Chodzi o halogenowe źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki.

Nie będzie już halogenów w kształcie żarówki, kulki i świeczki. W 2016 roku wycofano reflektorki halogenowe – GU10. Przechodzimy na oświetlenie LED. Co zyskamy? Żarówki LED działają ponad 7 razy dłużej niż halogenowe i zużywają do 80% mniej energii niż żarówki halogenowe!

Dlaczego w ogóle wycofuje się z rynku żarówki halogenowe?

Najprościej mówiąc, bardzo nieefektywnie wykorzystują one energię elektryczną. Żarówki halogenowe zużywają nawet 5 razy więcej energii niż źródła światła LED. Zakaz UE jest częścią wywiązania się ze zobowiązania do ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego. Co to jest temperatura barwowa światła

Czy jest to powód do zmartwienia? Absolutne nie! Jest wiele zamienników LED dla wycofywanych żarówek halogenowych. Na przykład źródła światła Philips LED dostępne są w wielu kształtach i temperaturach barwowych. Dodatkowo coraz więcej źródeł Philips LED oferowanych jest w wersjach z możliwością regulacji strumienia świetlego (ściemnianie).

Jakie oszczędności?

Żarówka Philips LED SceneSwitch, cena 30 zł

LED-y działają ponad 7 razy dłużej i zużywają do 80% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Ile możemy zaoszczędzić? Na przykład wymieniając jedną halogenową żarówkę 75 W na 13 W LED, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 35 zł na rachunku za energię elektryczną.

Stopniowy zakaz wprowadzania żarówek halogenowych odzwierciedla ogólnoeuropejskie zobowiązanie do oszczędzania energii i zmniejszenia śladu węglowego. – mówi Rzecznik Prasowy Signify w Polsce.Różnica między LED-em a halogenem

Trwałość LED?

Średnia trwałość żarówek LED wynosi 15 lat, co sprawia, że są one dobre zarówno dla naszej planety, jak i naszych kieszeni. Oświetlenie LED ma różne temperatury barwowe światła. Na przykład Philips LED SceneSwitch oferuje trzy ustawienia poziomu jasności w jednej żarówce przy użyciu zwykłego włącznika.

  Mozaika kamienna z marmuru

Zdjęcia i konsultacja: Signify (poprzednio Philips Lighting)

Może Cię zainteresować: