Na rynku jest bardzo wiele marek różnych środków do prania. Wybór jednego z nich to przede wszystkim kwestia gustu. Osoby wrażliwe na zapachy oraz takie które mają skórę podatną na podrażnienia, powinny w pralce ustawiać dodatkowe płukanie, aby mieć pewność, że detergent został całkowicie usunięty.
Proszek czy płyn?
To nie ma znaczenia, ważne jest natomiast, aby detergentu z wybielaczem używać do rzeczy białych, bez wybielacza do rzeczy kolorowych, a bez enzymów do rzeczy wełnianych i jedwabnych.
Troska o środowisko naturalne
Osoby, które zwracają uwagę na środowisko naturalne i chcą prać bardziej ekologicznie, powinny wybierać środki piorące oznakowane na etykietkach „Eco”. Warto też ograniczyć używanie wybielacza. Korzystanie z niego przy każdym praniu białych rzeczy na pewno nie jest konieczne. Wybielacz niszczy materiał i jest szkodliwy dla środowiska. Środki, które go nie zawierają i tak są zazwyczaj wystarczająco skuteczne. Co jeszcze można zrobić by prać bardziej ekologicznie? Wystarczy ładować pralkę do pełna i nie prać w wysokich temperaturach, jeśli nie jest to niezbędne.
Ile detergentu?
Używanie odpowiedniej ilości detergentu jest ważniejsze, niż się wydaje. Zbyt duża jego ilość nie sprawi wcale, że pranie będzie czystsze. Do tego detergent pozostanie w tkaninie, co może powodować podrażnienia skóry i alergię. Jeśli z kolei użyje się go za mało, ubrania mogą się nie doprać. Skąd w takim razie wiedzieć ile detergentu użyć? Wystarczy spojrzeć na rekomendację producenta umieszczoną na opakowaniu. Znajdują się tam również informacje o tym, czy proszek/płyn należy wsypać/wlać bezpośrednio do bębna, czy do dozownika. Ilość detergentu należy dostosować do rodzaju pranych materiałów, stopnia zabrudzenia ubrań oraz twardości wody.
Twardość wody
Twardość wody mierzy się określając zawartą w niej ilość jonów wapnia i magnezu. Im mniej jonów, tym woda jest bardziej miękka. Miękka woda nie wymaga stosowania dużej ilości detergentów. Twardość wody jest różna w poszczególnych regionach kraju. Twardość wody w danej okolicy można sprawdzić w lokalnej firmie wodociągowej.
Miękka woda: 0 – 6 ° dH
Umiarkowanie twarda woda: 7–13 ° dH
Twarda woda: 14 – 20 ° dH
Czy zmiękczacz tkanin jest konieczny?
Płynu zmiękczającego tkaniny używa się również po to, aby zredukować naładowanie elektrostatyczne. Dobrze jest stosować go do prania materiałów syntetycznych. Przyda się również w rejonach, w których jest twarda woda.
Istnieje jeszcze inny sposób, aby ręczniki stały się bardziej miękkie. Wystarczy od razu po wyjęciu z pralki włożyć je na kilka minut do suszarki kondensacyjnej. Następnie można dalej suszyć je w suszarce lub wyjąć i rozwiesić do wyschnięcia.
konsultacja i zdjęcia: