Strona główna » Wymiana płyty gazowej na elektryczną

Wymiana płyty gazowej na elektryczną

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Rosnące koszty gazu oraz troska o bezpieczeństwo, mogą zachęcić do wymiany kuchenki gazowej na płytę elektryczną lub indukcyjną. O czym warto pamiętać decydując się na wymianę?

Spis treści porady

Czy mamy podłączenie trójfazowe?

Płyta elektryczna zintegrowana z piekarnikiem lub samodzielna płyta wymaga podłączenia trójfazowego. Dlatego koniecznie należy sprawdzić, czy mamy w domu trzecią fazę lub czy istnieje możliwość jej doprowadzenia. Następnie u administratora budynku powinniśmy dowiedzieć się, czy sieć elektryczna i bezpieczniki wytrzymają pobór prądu przez samą płytę lub płytę z piekarnikiem.

Jak przygotować blat kuchenny

Jeśli nie ma przeszkód technicznych, przed instalacją płyty należy właściwie przygotować blat, w którym płyta elektryczna zostanie osadzona. Kupując płytę otrzymamy szablon za pomocą, którego powinniśmy wyciąć otwór w blacie, aby osadzić w nim płytę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy płytę elektryczną i chcemy wymienić ją na nową, koniecznie musimy sprawdzić wymiary nowego urządzenia. Na pewno nie może być ono mniejsze niż model poprzedni. W przeciwnym razie będziemy mieć dziurę w blacie. Płyty z ramką (AEG, Electrolux) są tak skonstruowane, że dzięki poszerzeniu jednej z krawędzi ramki pasują do wielu już istniejących, nieco większych otworów w blatach.

Wymiana płyty na elektryczą – najlepsze miejsce na nową płytę

Kolejna kwestia to lokalizacja płyty. Nie umieszczajmy jej zbyt blisko zlewu, bezpośrednio przy oknie lub w pobliżu chłodziarkoo-zamrażarki lub zamrażarki.
Standardowo płyty elektryczne mają rozmiar zbliżony do kwadratu 60 cm x 60 cm. Przestrzeń pod płytą (o ile nie znajduje się tam piekarnik) możemy z powodzeniem wykorzystać na funkcjonalną szafkę kuchenną.

W przypadku płyty indukcyjnej należy zachować wszelkie warunki montażu wymagane przez producenta, ze szczególnym uwzględnieniem warunków wentylacji przestrzeni pod płytą oraz bezpieczeństwa użytkownika (stała zabudowa przestrzeni pod płytą lub wykorzystanie specjalnej przegrody ochronnej jeśli pod płytą ma się znajdować szuflada).

  Wygodne łóżko, zdrowy sen - jak spać, żeby się wyspać

Uwaga! Producenci wymagają, aby montażem płyty elektrycznej zajmowała się osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Często jest to warunek konieczny do zachowania gwarancji.

konsultacja i zdjęcia:

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.