Strona główna » Umowa deweloperska – co powinno się w niej znaleźć?

Umowa deweloperska – co powinno się w niej znaleźć?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Składanie podpisów pod umową deweloperską to jeden z kluczowych momentów w procesie zakupu mieszkania. Jej rolą jest zabezpieczenie interesów obydwu stron w przypadku, gdyby transakcja nie doszła do skutku. Warto się jej dokładnie przyjrzeć, by nie okazało się, że warunki umowy deweloperskiej nie do końca spełniają naszych oczekiwań.

Co powinna zawierać umowa deweloperska?

Zanim przejdziesz do umowy

Zanim zabierzesz się za wertowanie umowy deweloperskiej, zapoznaj się z innym, równie istotnym drukiem. Prospekt informacyjny to dokument sporządzony przez dewelopera. Przedsiębiorca ma obowiązek udostępnienia go klientom, ponieważ informacje w nim zawarte mogą znacząco wpłynąć na decyzję o zakupie.

Oto dane, które powinny się w nim znaleźć:

  • dane firmy deweloperskiej i udokumentowane przykłady wcześniejszych realizacji
  • szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji, plany inwestycyjne w promieniu 1 km od miejsca budowy, wymagane pozwolenia
  • opis projektu, harmonogram prac oraz planowany termin ich zakończenia
  • warunki ewentualnych zmian w cenie, informacje o rachunku powierniczym, szczegółowe parametry mieszkania oraz warunki odstąpienia od umowy.

Konstrukcja umowy

Po zapoznaniu się z prospektem można przejść do właściwej umowy. Rzecz jasna nie ma potrzeby składania podpisu na miejscu, a w przypadku wątpliwości, czy umowa została prawidłowo skonstruowana, należy poddać ją ocenie prawnika. Warto jednak wiedzieć jakie informacje powinna zawierać:

  • dane stron umowy, data i miejsce zawarcia
  • cena lokalu, informacje na temat działki mieszkaniowej (stan prawny, obciążenia itp.)
  • informacje o położeniu mieszkania na terenie posesji, określenie parametrów lokalu, standardu prac wykończeniowych, rozkład pomieszczeń
  • planowany termin zakończenia prac oraz przeniesienia praw własności na kupującego
  • harmonogram i wysokość spłat, informacje dotyczące rachunku powierniczego i gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej
  • określenie zasad odstąpienia od umowy oraz określenie wysokości kar umownych i odsetek, oświadczenie o odbiorze prospektu informacyjnego
  • zobowiązanie dewelopera do wykonania projektu zgodnie z umową i przekazania inwestycji na kupującego.
  Czy to dobry moment na kupno mieszkania?

Czy można odstąpić od umowy?

Umowa deweloperska może zostać zerwana przez każdą ze stron. Klient może odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, jeśli brakuje w niej niezbędnych informacji, zapisy z umowy i prospektu różnią się lub deweloper nie wywiązuje się z terminów podanych w umowie.

W przypadku dewelopera do odstąpienia może nastąpić, gdy klient nie wywiązuje się z obowiązku dokonywania regularnych i terminowych wpłat, lub mimo dwukrotnego upomnienia pisemnego nie stawi się do odbioru mieszkania i przekazania aktu własności.

Jeśli szukacie nowych mieszkań to warto odwiedzić portal MIESZKANIOWI.PL – wyszukiwarka nowych mieszkań i domów.

Może Cię zainteresować: