Firma Pantone ogłosiła zieleń szmaragdową kolorem roku 2013. To kolor szlachetny i wyrafinowany, a jednocześnie bardzo energetyczny. Do tej pory we wnętrzach pojawiał się rzadko. Zapewne dlatego, że mocne kolory mogą drażnić i niepokoić, szybciej się nudzą i wymagają też znacznie rozważniejszego dobrania pozostałych barw.
Nie polecamy szmaragdowego jako koloru dominującego w mieszkaniu, ale można rozważyć wprowadzenie zielonych dodatków i elementów dekoracyjnych.
Szmaragdowy na ścianach
Prostą metodą na wprowadzenie szmaragdowego koloru do domu jest pomalowanie odpowiednią farbą wybranej ściany (w skali Pantone zieleń szmaragdowa ma numer 17-5641). Ścianę można pomalować jednolicie albo wykorzystać artystyczne tynki i przed pomalowaniem nadać jej ozdobną strukturę. Innym pomysłem jest położenie tapety. Ciekawie będzie wyglądać wnętrze ozdobione tapetą fotograficzną, na której czarno-białe zdjęcie ma elementy zabarwione na szmaragdowo. Takie tapety bardzo dobrze pasują do nowoczesnych mieszkań.
Szmaragdowe dodatki
Znacznie łatwiej podążać za modą dobierając do neutralnego wnętrza zielone dodatki. Mogą to być szmaragdowe poduszki na kanapę lub wazony i wazy w tym kolorze. Odważniejsi mogą samodzielnie pomalować jakiś mebel lub obić szmaragdową tkaniną siedziska krzeseł. Do prostych robót tapicerskich doskonale posłuży zwykły tacker. Ciekawie będą wyglądać obrazy z elementami szmaragdowymi. Taką ścienną dekorację można zrobić samodzielnie oprawiając w standardowe ramy, kupione np. w IKEA, reprodukcje lub zdjęcia. Przy czym szmaragdowy kolor wcale nie musi być na zdjęciu lub obrazie. Można nim po prostu pomalować ramy.
oba obrazy i tapeta w brzozy do kupienia w sklepie www.newmedia-art.pl
Zestawienia kolorystyczne
Kolor szmaragdowy jest dosc trudny do skomponowania z innymi kolorami, ponieważ z niektórymi się „gryzie” i trzeba mieć wyczucie, by skomponować ładny zestaw. Poniżej trzy propozycje zestawów barw pasujących do koloru szmaragdowego :
Najbardziej stonowany, to połączenie zieleni i różnych odcieni brązów.
W tej palecie są intensywne barwy – ciemny niebieski i wyrazisty różowo-łososiowy i szaro-zielony.
Najbardziej odważna jest trzecia, w której pojawia się soczysta wiosenna zieleń i pomarańcz.
Inne kolory 2013 roku
Zupełnie inną wizję koloru 2013 ma firma Dulux. Według niej w tym roku we wnętrzach powinien dominować szafirowy odcień granatu o nazwie Wielki Błękit. Wielki błękit to piękny, głęboki i zrównoważony kolor. Stanowi połączenie szlachetności szafiru i głębi kobaltu. Wielki błękit doskonale łączy się z innymi kolorami – m.in. z jasnymi, ciepłymi barwami neutralnymi, z musztardową żółcią, szmaragdową zielenią, ciemnym bordo, brązem i turkusem. Wielki błękit, kolor roku to nr 90BB 09/186 w mieszalniku Dulux.
Z kolei Benjamin Moore stawia w tym roku na „lemon sorbet”, kolor nr 2019-60. Słodki, ale jednocześnie bardzo wyważony „lemon sorbet” jest kolorem przejściowym pomiędzy tonami o średnim nasyceniu i pełnym nasyceniu stosowanymi w obecnym designie, a miękkimi pastelami obowiązującymi w trendach kolorystycznych w sezonie 2013.