Strona główna » Systemy alarmowe – co warto o nich wiedzieć

Systemy alarmowe – co warto o nich wiedzieć

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

System alarmowy sprawia, że dom staje się bezpieczniejszym miejscem. Instalacja alarmowa może zabezpieczyć domowników nie tylko przed włamaniem, ale też przed innymi zagrożeniami. Jakie systemy alarmowe warto wybrać?

System alarmowy jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczania domu przed włamywaczami. Do jego podstawowych elementów należą centrala alarmowa, czujniki ruchu, klawiatura numeryczna i sygnalizator. Instalacje alarmowe są dużo bardziej złożone. Aby mogły zareagować na różne zdarzenia i poinformować o tym odpowiednie osoby i służby, potrzebne są jeszcze inne elementy.

Alarmy – co warto wiedzieć?

Wykrywanie włamania – różne rodzaje czujek

Czujniki systemu alarmowego wykrywają włamanie na kilka różnych sposobów. Czujki ruchu wykrywają podejrzany ruch w swoim polu widzenia. Czujki magnetyczne (tzw. kontaktrony) reagują na próbę otwarcia drzwi i okien, a czujki wibracyjne na próbę zniszczenia drzwi i okien. Instalacja alarmowa może też zawierać czujki stłuczenia szyby.

Czujniki ruchu i kontaktrony mają jednak jedną wspólną wadę. Nie są w stanie odróżnić włamywacza od domownika. W końcu żadna czujka nie potrafi jednoznacznie wykryć złych intencji. Dlatego system alarmowy nie może być oparty wyłącznie na różnego rodzaju czujnikach.

Sposoby powiadamiania o zdarzeniu

Sygnalizatory alarmowe muszą być zainstalowane na zewnątrz, w takim miejscu, w którym łatwo zwrócą na siebie uwagę i jednoznacznie wskażą zagrożone miejsce. Tego rodzaju sygnalizatory emitują głośny dźwięk i dodatkowo wykorzystują sygnalizację optyczną. Dzięki niej potrafią przyciągnąć uwagę pobliskich osób, nawet wtedy, gdy nie słychać alarmu.

Systemy alarmowe mogą zawierać też tzw. komunikatory alarmowe. To urządzenia, które wykorzystują linię telefoniczną, sieć komórkową lub Internet w celu przekazania informacji o zdarzeniu. Potrafią szybko powiadomić o włamaniu firmę ochroniarską, właścicieli domu czy ich rodzinę i bliskich (telefonicznie – komunikatem głosowym, SMS-em lub emailem).

Sterowanie systemem alarmowym

Sercem instalacji jest centrala alarmowa, do której docierają sygnały z czujek i która steruje sygnalizatorami oraz uruchamia powiadamianie. Centrala musi poprawnie reagować na odbierane sygnały w trybie czuwania. Współpracują z nią urządzenia do sterowania pracą systemu. Są to manipulatory, czytniki kart lub breloków zbliżeniowych i piloty. Systemy alarmowe mogą zawierać też inne, mniej istotne elementy (m.in. zasilacze i przyciski napadowe).

  Drzwi wejściowe – lepsze otwierane na zewnątrz czy do środka, prawe czy lewe?

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są systemy alarmowe Satel (np. te oferowane przez sklep Eltrox.pl). Polska firma ma w swojej bogatej ofercie systemy bezprzewodowe, hybrydowe i przewodowe obsługujące od 1 aż do 256 czujek, a także manipulatory (klawiatury) skrojone na potrzeby klienta, między innymi dotykowe, graficzne czy też LCD lub LED.

Jaki system alarmowy wybrać – przewodowy, hybrydowy czy bezprzewodowy?

Te 3 rodzaje systemów alarmowych różnią się tylko pod względem instalacji. Alarmy, sposoby reagowania, programowanie i sygnalizowanie pozostają takie same. Instalacje bezprzewodowe sprawdzą się w już istniejących budynkach, a przewodowe i hybrydowe w tych, które są dopiero budowane lub remontowane.

Przewodowe i hybrydowe systemy alarmowe Satel i innych producentów sprawdzą się w średnich i dużych obiektach (np. w centrach handlowych,w biurach czy w halach). Instalacja bezprzewodowa jest najlepsza dla prywatnych domów i mieszkań, ale sprawdzi się też w różnej wielkości punktach handlowych i usługowych. Fachowiec może zamontować bezprzewodowe systemy alarmowe szybko i bez robienia zbędnego bałaganu.

Zalety przewodowych i hybrydowych systemów alarmowych:

 Tańsze podzespoły
 Duży wybór zintegrowanych sygnalizatorów
 Możliwość rozszerzenia systemu o podzespoły bezprzewodowe
 Niewrażliwość na zakłócenia
 Tania konserwacja

Zalety bezprzewodowych systemów alarmowych:

 Możliwość instalacji nawet w trudno dostępnych miejscach
 Nieskomplikowany montaż
 Elastyczność, możliwość rozszerzenia instalacji
 Możliwość demontażu i przeniesienia w razie przeprowadzki
 Szybka i prosta integracja kolejnych podzespołów

Korzyści z posiadania alarmu

Przede wszystkim systemy alarmowe Satel i każdego innego producenta odstraszają potencjalnych włamywaczy. Złodziej, który chce dokonać kradzieży z włamaniem najprawdopodobniej wybierze dom bez instalacji alarmowej. Nawet jeśli dojdzie do włamania w domu z taką instalacją, to system zareaguje na to zdarzenie i uruchomi sygnalizację oraz powiadamianie.
Systemy alarmowe najczęściej reagują dopiero wtedy, gdy wykryją włamywacza w środku domu. Mogą go spłoszyć, ale prawdopodobnie zdąży on już dokonać sporych zniszczeń.

Dlatego system alarmowy warto uzupełnić o tzw. ochronę obwodową, która wykryje próbę przedostania się przez wyznaczoną strefę chronioną. Strefa chroniona może obejmować np. linię drzwi, okien i bramy garażowej czy teren wokół domu. W takim przypadku potrzebne są dodatkowe czujki, np. magnetyczne (wykryją otwieranie drzwi i okien), wibracyjne (wykryją próbę sforsowania zamknięć) i bariery podczerwieni (wykryją zbliżającego się intruza).

  Inwestycja w luksusowe apartamenty - czy to się opłaca?

Systemy alarmowe Satel i wielu innych producentów umożliwiają także korzystanie z tzw. czuwania dziennego. Domownicy mogą swobodnie poruszać się po domu, ale są chronieni przed próbą włamania z zewnątrz. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej zwiększa poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

Ochrona nie tylko przed włamaniem

Włamywacz czyha przede wszystkim na dobra materialne. Zazwyczaj wkrada się do domu wtedy, gdy nie ma nikogo w środku. Jednak każdy może mieć do czynienia we własnym domu z innnym, śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Może być nim ulatniający się tlenek węgla, wybuchowy gaz (np. propan-butan) lub pożar. Systemy alarmowe firmy Satel oraz innych producentów, są w stanie ostrzec także przed tymi zagrożeniami. Wystarczy uzupełnić instalację alarmową o specjalne czujki wykrywające dym oraz toksyczne i wybuchowe gazy. Można ją również wyposażyć w dodatkowe czujki chroniące przed zalaniem wodą.

Większy komfort na co dzień

Bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa, ale na co dzień istotny jest także komfort. Systemy alarmowe firmy Satel i innych producentów mogą pomóc w zautomatyzowaniu wielu codziennych czynności, takich jak np. sterowanie oświetleniem, podlewanie ogródka czy zwijanie i rozwijanie rolet.

Czujki ruchu oprócz włączania alarmu mogą posłużyć także do automatycznego włączania światła na klatce schodowej lub przed domem. Gdy domownicy opuszczą mieszkanie, system może samodzielnie opuścić rolety i wyłączyć światła. Wszystko to wymaga jedynie odpowiedniej konfiguracji systemu oraz odpowiedniego urządzenia które będzie sterowało całym systemem.
Instalatora, który zainstaluje i skonfiguruje system alarmowy można znaleźć z pomocą znajomych, w punkcie z instalacjami alarmowymi lub po prostu w Internecie. Dobry kontakt z instalatorem jest gwarancją pełnej funkcjonalności systemu alarmowego. Wykwalifikowany instalator powinien go też regularnie kontrolować, aby zweryfikować skuteczność ochrony.

System alarmowy – warto mieć go w domu!

Systemy alarmowe firmy Satel oraz innych producentów to instalacje składające się z różnego rodzaju czujek, sygnalizatorów, centrali alarmowych i manipulatorów. Mogą być przewodowe, bezprzewodowe lub hybrydowe, więc sprawdzą się w każdym budynku. Systemy alarmowe chronią nie tylko przed włamaniem, ale także przed innymi zagrożeniami. Instalacja alarmowa może znacznie zwiększyć komfort i poczucie bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: