Strona główna » Stół do jadalni; pomysły na aranżację

Najważniejszym atrybutem jadalni jest stół – symbol domu, ogniska domowego, gościnności. W tradycjach wielu kultur pełnił istotną rolę. Współcześnie dalekie echa tych funkcji można odnaleźć w określeniach: stół okrągły, weselny czy świąteczny. Przy stole zapadają ważne decyzje, zacieśniają się więzi i wygasają spory. Młodzi zaręczają się, a starsi pielęgnują rocznice. Dlatego stół do jadalni powinien dobrze się prezentować.

Wymiary stołu do jadalni

Wielkość stołu należy dostosować od powierzchni jadalni. Minimalna odległość stołu od ścian i pozostałych mebli to ok. 60 cm. Duży stół najokazalej będzie wyglądał w centralnym miejscu pomieszczenia, ale możemy oczywiście zdecydować się na wariant rozsuwany, który na co dzień, w wersji złożonej może zajmować dowolne miejsce w jadalni. Przy zakupie mebla warto wziąć pod uwagę ilość gości, która będzie przy nim zasiadała. Pamiętajmy, aby na jedną osobę przeznaczyć co najmniej 60-70 cm. Czyli minimalne, zapewniające komfort, wymiary stołu dla czterech osób to długość 120-130 cm.  Na zdjęciach ponizej prezentujemy kilka modeli i wzorów – propozycji stołów zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.

Stół do jadalni w różnych stylach

Toskania to stabilny rozkładany stół o grubym blacie wspartym na masywnych, frezowanych nogach, wykonany w całości z litego drewna, o wymiarach 196-256/ 96/ 78 (dł./gł./wys.). Przywodzi na myśl sielskie klimaty słonecznej Toskanii. Ciepła barwa orzecha antycznego oraz twarda i gładka powierzchnia uzyskana dzięki specjalnej metodzie lakierowania i szlifowania są dodatkową zaletą tego stołu.

Rozkładany stół z kolekcji Opium jest odpowiedni dla reprezentacyjnej jadalni. Nawiązujący do lekkiego włoskiego wzornictwa, posadowiony na dekoracyjnych kolumnowych nogach, w wersji rozłożonej może ugościć aż 12 osób. Jego wymiary to 250-350/ 105/ 76 (dł./gł./wys.). Występuje w dwóch wybarwieniach: cherry i biały ze złotą patyną.

  Targi w Mediolanie - świat designu i wyposażenia wnętrz

 

 

 

Okrągły stół – dobry do małych mieszkań

Okrągły stół uważany za synonim porozumienia i zgody, będzie więc mile widziany w każdej jadalni. Jednak bardzo dobrze zdaje egzamin w pokojach o niewielkiej powierzchni, bowiem przy okragłym stole łatwiej zmieścić więcej osób, nawet jeżeli mebel ma nieduża średnicę. Stól Lazuryt jest przykładem okrągłego stołu o średnicy 125 cm i wysokości 76 cm. Posiada wewnętrzny obrotowy blat, który ułatwia serwowanie potraw. Wykończony naturalną okleiną, ma specjalnie frezowane krawędzie blatu i dwa rodzaje kolorystyki – kasztan i czereśnia antyczna. Z tym stołem urządzimy jadalnię w klasycznym stylu.

Do jadalni romantycznej pasuje kolekcja Szmaragd z okrągłym stołem wspartym na efektownych toczonych nogach, udekorowanych ozdobnym frezem. Mebel o średnicy 125 cm i wysokości 79 cm, z elementami litego drewna zachwyca połączeniem bieli ze złotą patyną.

 

Stół do nowoczesnej jadalni

Aranżacja współczesnej jadalni charakteryzuje się prostotą, często wręcz minimalizmem. Taki właśnie jest stół ArtModulo odpowiadający najmodniejszym trendom. Tafla czarnego szkła pokrywająca prostokątny blat o wymiarach 130-170/ 75 (dł./gł.) ciekawie kontrastuje z czereśniową barwą nóg. Jest to model rozkładany. Do tej samej kategorii należy Corino – designerski stół wykonany w okleinie naturalnej z elementami litego drewna, w naturalnym wybarwieniu, o wymiarach 90-170/ 90/ 79 (dł./gł./wys.). 
 
Zdjęcia Mebin www.mebin.pl

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.