Strona główna » Sprytne sposoby na suszenie prania w domu

Sprytne sposoby na suszenie prania w domu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Proponujemy kilka sposobów na sprawne i wygodne wysuszenie prania, nawet w małych mieszkaniach. Właściciele dużych domów mogą przeznaczyć na suszenie prania osobne pomieszczenie. Jednak gdy metraż mieszkania jest niewielki, trzeba znaleźć inny sposób na rozprawienie się z problemem suszenia mokrej odzieży.

Najczęściej korzystamy z mobilnych suszarek rozstawianych w łazience lub pokoju. Jednak zajmują one sporo cennego miejsca, utrudniają komunikację i mogą niekorzystnie wpływać na estetykę pomieszczenia. Jeżeli każdy centymetr przestrzeni jest dla nas na wagę złota, warto przemyśleć alternatywne rozwiązania.

Spis treści porady

Suszenie w małym mieszkaniu

– Jeśli decydujemy się na zakup tradycyjnej suszarki rozkładanej, dobrze wybrać wersję z kółkami, które ułatwią przesuwanie. To bardzo istotne, bo suszarka z wilgotnym praniem może być ciężka. Gdy metraż mieszkania jest niewielki, bardzo pomocne okazują się wysokie, stojące suszarki typu „wieża” (np. Mixer 3, Mixer 4 marki Vileda). Zajmują niewiele miejsca na podłodze, a jeśli nie chcemy trzymać ich w pokoju, można je umieścić na przykład w kabinie prysznicowej. Modele tego typu pozwalają rozwiesić odzież i bieliznę na kilku poziomach.

Stojące suszarki typu wieża (np. Mixer 3, Mixer 4 Vileda) można umieścić w kabinie prysznicowej

Ponadto są bardzo stabilne i pozwalają regulować poszczególne segmenty, ich wysokość oraz położenie. Są też suszarki, które umożliwią jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, np. przeznaczone do zawieszenia na kaloryferze, wannie lub ścianie. Z tej ostatniej powinni zrezygnować właściciele łazienek z zainstalowanym piecykiem gazowym. Rozwieszone pranie utrudnia przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia, tym samym wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia.

Efektywne suszenie bez błędów

Wybierając suszarkę, zainwestujmy w produkt, którego wysoką jakość potwierdza gwarancja producenta, czasem nawet do trzech lat. To daje nam pewność, że materiał, z którego wykonana jest suszarka nie zardzewieje pod wpływem rozwieszonego na niej wilgotnego prania, a tym samym nie pozostawi na naszej odzieży trudnych do usunięcia zabrudzeń.

  3 najważniejsze cechy, jakie powinien mieć klimatyzator

– Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Jeśli nie ma przeciwwskazań producenta, prane rzeczy powinny być wyciśnięte lub mocno odwirowane, wówczas szybciej wyschną. Rozwieszajmy odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – będzie mniej pognieciona, co ułatwi prasowanie. Swetry najlepiej suszyć poziomo lub równomiernie rozwieszone (nie rozciągną się), a koszule rozwieszone na wieszakach. Nie zapomnijmy też o uchyleniu lub rozszczelnieniu okna, zwłaszcza w początkowej fazie suszenia.

Wilgoć pod kontrolą

Pamiętajmy też, że proces suszenia w domu generuje dużą ilość wilgoci, a większa nawet o 30% może powodować rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. Dlatego warto kontrolować jej poziom. Jeśli jest zbyt wysoki (prawidłowy powinien oscylować między 40% a 60%), należy zastosować specjalny pochłaniacz.

Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje nadmiar wilgoci w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem.

Więcej na www.vileda.pl

Może Cię zainteresować: