Strona główna » Od kogo najlepiej kupić mieszkanie – deweloper, agencja czy osoba prywatna?

Od kogo najlepiej kupić mieszkanie – deweloper, agencja czy osoba prywatna?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Decydując się na kupno mieszkania, mamy do wyboru nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego. Zarówno zakup mieszkania od dewelopera, jak i bezpośrednio od osoby prywatnej mają swoje zalety. Możemy też skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Przeanalizujmy korzyści, jakie wynikają z kupna mieszkania od dewelopera, osoby prywatnej i z pomocą agencji.

Jeśli zależy nam na czasie i wygodzie, możemy skorzystać z usług biura nieruchomości. Kiedy wolimy zaoszczędzić, szukajmy mieszkania na własną rękę. Gdy zależy nam na nowym lokalu, można kupić nieruchomość bezpośrednio od dewelopera. Wszystkie te rozwiązania mają swoje zalety.

Biura nieruchomości – kiedy i dlaczego można korzystać z ich usług?

Poszukiwania mieszkania, dopełnianie formalności, sprawdzanie statusu prawnego mieszkania i finalizacja transakcji to czynności, które wymagają sporego zaangażowania, cierpliwości i uwagi. Jeśli poszukujemy mieszkania w konkretnej lokalizacji, mamy sprecyzowane wymagania i zależy nam na czasie, proces poszukiwania i kupna mieszkania może przyspieszyć skorzystanie z usług biura nieruchomości. Jakie korzyści płyną ze współpracy z agencją?


Przede wszystkim dobre biura nieruchomości mają dostęp do szerokiej bazy ofert i często współpracują z innymi agencjami, wymieniając się ofertami. Dzięki temu pośrednicy są w stanie szybciej niż my znaleźć nieruchomość, która może nas satysfakcjonować.

Poza tym profesjonalni agenci nieruchomości trzymają rękę na pulsie – znają przepisy prawne, monitorują rynek, powinni przewidywać kierunki rozwoju danych inwestycji, być w kontakcie z prawnikami, rzeczoznawcami i deweloperami.
Agenci nieruchomości uczestniczą w całym procesie kupna-sprzedaży, a co za tym idzie, pilnują, aby wszystkie formalności związane z finalizowaniem transakcji zostały dopełnione. Wiedzą, jak kupić mieszkanie, aby uniknąć niespodzianek, takich jak kupno mieszkania z hipoteką lub z zameldowanym w nim lokatorem.

Niestety usługi biur nieruchomości nie są darmowe. Za udogodnienia, jakie niesie współpraca z agencją, jesteśmy zobowiązani zapłacić. Wynagrodzenie dla biura nieruchomości obliczane jest zwykle na podstawie ceny danej nieruchomości i wypłacane jest w systemie prowizyjnym. Zazwyczaj wynosi od 2% do 3% ceny lokalu. Na przykład przy zakupie lokalu o wartości 200 000 zł, prowizja dla biura nieruchomości wynosi od 4 000 do 6 000 zł.

  Mieszkanie od dewelopera - jak i za ile wykończyć?

Takie niemałe często kwoty należy doliczyć do budżetu przeznaczonego na kupno mieszkania. Dla części z nas może okazać się to niepotrzebnym wydatkiem. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani korzystaniem z usług biur nieruchomości, możemy oczywiście poszukać interesującej nas nieruchomości na własną rękę.

Mieszkanie od dewelopera

Kupując nieruchomości bezpośrednio od dewelopera, przede wszystkim nie musimy płacić prowizji dla agencji nieruchomości. Poza tym kupno mieszkania z rynku pierwotnego nie jest obarczone ryzykiem związanym ze statusem prawnym nieruchomości – inwestycja dopiero powstaje, w związku z tym mamy pewność, że nie kupimy mieszkania, w którym zameldowany jest lokator lub na którym ciąży hipoteka.

Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się również z możliwością otrzymania upustów cenowych i bonusów, takich jak darmowa komórka lokatorska, garaż lub miejsce parkingowe. Sama cena nieruchomości również często podlega negocjacjom.
Do innych zalet mieszkań kupionych od dewelopera należy na przykład to, że do budowy nieruchomości wykorzystuje się nowoczesne technologie, budynki nie wymagają remontów, infrastruktura jest nowoczesna, często mamy możliwość dopasowania projektu mieszkania do własnych upodobań. Sam układ mieszkań jest zwykle funkcjonalny.

Do minusów takich mieszkań zalicza się zazwyczaj ich koszt (mieszkania od dewelopera są statystycznie droższe od mieszkań z rynku wtórnego) oraz często niedogodną lokalizację.

Mieszkanie na rynku wtórnym

Jakie korzyści niesie zakup lokalu używanego od osoby prywatnej? Porównując zakup mieszkania z rynku wtórnego od osoby prywatnej do zakupu mieszkania z udziałem biura nieruchomości, pierwsza opcja jest tańsza. Nie musimy wypłacać prowizji dla agencji, a cenę samej nieruchomości możemy negocjować bezpośrednio z jej właścicielem.


Jakie są zalety mieszkań z rynku wtórnego? Przede wszystkim nie trzeba czekać kilkunastu miesięcy na odebranie kluczy. Do mieszkania kupowanego od osoby prywatnej często można wprowadzić się od razu. Jeśli widzimy mieszkanie na własne oczy (a nie tylko projekt na papierze), możemy ocenić, czy jest ono ustawne, jasne i jaki widok rozciąga się za oknem.

  Kupić mieszkanie nowe czy używane?

Widzimy również usterki, które pojawiają się zarówno w lokalu, jak i w całym budynku. Dodatkowo nieruchomości z rynku wtórnego są często zlokalizowane bliżej centralnych dzielnic miast, a przestrzeń wokół budynków jest zagospodarowana, dzięki czemu możemy łatwo sprawdzić, czy znajdują się tam sklepy, szkoły, przedszkola i inne interesujące nas miejsca.

Chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie? Sprawdź narzędzie Navidom od ING

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: