Strona główna » Rośliny doniczkowe najlepsze do mieszkania

Rośliny doniczkowe najlepsze do mieszkania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jaki wpływ maja na nas rośliny rosnące w mieszkaniu? Potrafią oczyścić powietrze, nawilżyć je, produkują oczywiście tlen… Okazuje się, że wg NASA zwykły bluszcz doskonale oczyszcza powietrze. Aloes również potrafi wiele. Zobaczmy!

Rośliny mają także olbrzymi wpływ na nasz umysł. Niektóre sprawiają, że czujemy się lepiej już dzięki samemu patrzeniu na nie, jak choćby orchidee, których widok działa relaksująco. Wdychanie zapachów kwiatów ma dobroczynny wpływ na nasz umysł. Tak jest w przypadku rozmarynu i lawendy.

Jak dbać o rośliny – zobacz co znaczą poszczególne oznaczenia

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, którego uczestników umieszczono w trzech różnych pokojach i poddano testowi na zapamiętywanie. Pokoje różniły się zapachem: w jednym pachniało rozmarynem, w drugim – lawendą, a w trzecim nie dominował żaden szczególny zapach. Uczestnicy mieli za zadanie przyjrzeć się różnym przedmiotom umieszczonym w pokojach i zapamiętać je na później. Wyniki pokazały, że to osoby z pokoju o zapachu rozmarynu osiągnęły najwyższy wynik, podczas gdy uczestnicy z pokoju o zapachu lawendy wypadli znacznie gorzej. Lawenda bowiem wpływa na naszą senność i sprzyja spokojnemu zasypianiu.

Palma czyści i nawilża powietrze

Z kolei jaśmin pomaga łagodzić niepokój i bezsenność, gardenia zaś pozytywnie wpływa na skupienie i produktywność. Kolejną rośliną o supermocach jest waleriana, którą już od czasów Czym oczyścić powietrze starożytnych stosowano pod postacią herbatek, czy nalewek na bezsenność. Niedawno naukowcy odkryli natomiast, że już sam zapach waleriany może mieć pozytywne działanie na jakość naszego snu.

Jak rośliny wpływają na nasze ciało?

W 1989 r. NASA opublikowała raport pokazujący, które rośliny w największym stopniu oczyszczają powietrze, a zatem przyczyniają się do polepszania naszego zdrowia. jakie rośliny warto mieć w sypialni? Między innymi aloes i sansewieria, które charakteryzują się odwróconym procesem fotosyntezy, a zatem produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla nocą, co poprawia jakość snu.

  Rośliny doniczkowe na parapetach - gdzie jakie dobrze rosną

Posiadanie roślin w domu, pozwoli nam pozbyć się w znaczącym stopniu toksyn, często występujących w chemii gospodarczej, czy w plastiku obecnym w naszych domach. Szczególnie skuteczna jest tu zielistka Sternberga, która potrafi usunąć nawet do 90% toksyn z powietrza w pomieszczeniu w ciągu zaledwie dwóch dni. Godnymi polecenia są też skrzydłokwiat, palma areka czy bambus, które poprawiają jakość powietrza o nawet 60%, a także zwiększają jego nawilżenie o nawet 5%. To z kolei pomaga złagodzić objawy alergii, a także przeziębienia, czy problemów z zatokami.

Więcej informacji: www.shopalike.pl/ukryte-supermoce-roslin/

Może Cię zainteresować: