Strona główna » Problemy Polaków ze snem. Jak im zaradzić?

Problemy Polaków ze snem. Jak im zaradzić?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
sen polaków

Z prowadzonych co pewien czas badań statystycznych na temat zadowolenia ze snu wynikają dwie zasadnicze sprawy: jedna dobra, a druga – zła. Dobra jest taka, że Polacy coraz częściej doceniają wagę nocnego wypoczynku na zdrowie i efektywne funkcjonowanie. Natomiast zła to ta, że coraz więcej z nas (niemal 40%!) narzeka na regularne problemy z wysypianiem się.

Co ponadto ciekawe – tylko 4% ankietowanych wskazało bezpośrednio na materac jako domniemaną przyczynę trudności ze snem. Natomiast o wiele więcej osób podało inne powody, które… w dużej mierze również wynikają z nieodpowiedniego posłania – tyle, że pośrednio.

Przeanalizujmy kilka z takich przyczyn.

Spis treści porady

WIELOKROTNE WYBUDZANIE SIĘ – PONAD 38% ANKIETOWANYCH

Ta dolegliwość może mieć różne podłoże, zwłaszcza emocjonalne. Problemy dnia codziennego potrafią przytłoczyć nas i uniemożliwić dobry sen. Jednakże z drugiej strony nie jest żadnym odkryciem, że jedną z najczęstszych przyczyn wybudzania się w trakcie nocy jest źle dobrany (za miękki lub za twardy) lub zużyty już materac. W tych przypadkach wybudzanie się w celu przewrócenia się na drugi bok jest reakcją obronną organizmu, jeśli nasze posłanie niewystarczająco dopasowuje się do kształtów.

W takiej sytuacji należałoby polecić materac o solidnym, ale też bardzo elastycznym podparciu, który nie powoduje nadmiernych ucisków, ale też właściwie podpiera wszystkie odcinki kręgosłupa.

PROBLEMY ZDROWOTNE, W TYM BÓL – OKOŁO 23%

Podobnie jak poprzednio – również i w tym przypadku przyczyny mogą być różne. Choroby przewlekłe, urazy doznane podczas pracy, albo uprawiania sportów i wiele innych.

Ale nie sposób też nie odnotować, że liczne objawy bólów, a nawet chorób z tym związanych, mają podłoże ortopedyczne, zaś ich źródło tkwi w źle dopasowanym, bądź też wysłużonym już materacu. To właśnie odpowiednie materace wymieniane są wśród zaleceń publikowanych przez lekarzy ortopedów.

  Podest w pokoju - miejsce na schowki

We wszystkich tych przypadkach zalecanym materacem byłby taki, który posiada duże zdolności w dopasowaniu się do kształtu ciała, sprężyny kieszeniowe o niskiej uciskowości (np. Smart Pocket), a także piankę lateksową lub o elastyczności zbliżonej do lateksu (np. Tiger).

Materac dla par

WIERCĄCY SIĘ LUB CHRAPIĄCY PARTNER – OKOŁO 7%

Wiercenie się podczas snu jest ewidentnym dowodem na to, że nasze ciało nie potrafi „odnaleźć się” na przygotowanym przez nas posłaniu – twierdzą eksperci marki Comforteo. W zależności od indywidualnych predyspozycji możemy doznawać zbyt dużej twardości/miękkości, zbyt dużego gorąca/zimna, duszności (jeśli sypialnia jest niewystarczająco dotleniona), itp. Oczywiście przyczyna może mieć też podłoże emocjonalne, ale jeśli problem występuje regularnie, to rozwiązanie tkwi raczej we właściwie dobranym materacu.

Należy też wspomnieć, że gdyby materac był właściwie dobrany, to nie odczulibyśmy wiercenia się partnera nawet wtedy, gdyby ono wystąpiło.

Z kolei za chrapanie – oprócz przyczyn związanych ze stylem życia – może odpowiadać nie tylko niewłaściwy materac, ale też i źle dobrana poduszka (np. za wysoka, za niska, za mało stabilna itd.).

Również i tym razem godne polecenia w materacu byłyby niezależnie działające sprężyny kieszeniowe, najlepiej nisko-uciskające (jak Smart Pocket). Do tego dobrze, aby materac posiadał właściwości dotleniające (nie należy ich mylić z przewiewnością materaca!). Ponadto przydałaby się też indywidualnie dobrana poduszka piankowa lub lateksowa.

KOSZMARNE SNY – PONAD 11%

Tu moglibyśmy wyróżnić trzy główne przyczyny pojawiania się koszmarów:

  • Przeładowanie złymi emocjami (np. problemy, ale też oglądanie horroru przed snem),
  • Infekcje i choroby,
  • Niedostateczny poziom tlenu w sypialni

O ile dwie pierwsze przyczyny nie trzeba raczej uzasadniać, o tyle warto powiedzieć nieco o tej ostatniej. Niedotlenienie podczas snu jest bardzo częstym powodem wielu dolegliwości w ciągu dnia, takich jak: brak koncentracji, bóle głowy, kłopoty z zapamiętywaniem, podwyższone ciśnienie, osłabienie skóry i włosów. Ale jak udowodnili naukowcy badający zjawisko bezdechu sennego – zbyt mała ilość tlenu prowadzi też do postawania złych snów.

  Urządzamy sypialnię: rodzaje materacy do spania

Tu zdecydowanie rozwiązaniem może okazać się materac o właściwościach dotleniających.

materac dotleniający

CZY MATERACE POMAGAJĄ W PROBLEMACH ZE SNEM?

Chociaż dobrze dobrany materac nie stanowi remedium na wszystkie problemy z wysypianiem się wskazane przez ankietowanych, to jednak jest jednym z ich ważniejszych rozwiązań.

Bazując na wskazówkach, które przypisaliśmy do każdego z powyższych przypadków można wręcz wytypować materace spełniające postawione im wymogi. Grupę tą dałoby się zawężyć do trzech materacy  i są to praktycznie jedyne obecnie modele na rynku podsiadające właściwości dotleniające, oraz sprężyny kieszeniowe o niskiej uciskowości. Są to produkty z serii Oxygen, czyli: Oxygen Plus (z pianką Tiger, zdobywca złotego medalu na targach Meble Polska), Oxygen Fresh (z pianką antybakteryjną), a także Oxygen Max (tu oprócz pianki Tiger znajdziemy też dodatkową warstwę sprężyn, co wybitnie wzmaga jego komfort). 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.