Strona główna » Postaw na blat!

Najnowszy pomysł projektantów wnętrz na kuchnię to nadanie jej wyjątkowego, wyrazistego charakteru dzięki zastosowaniu blatów o oryginalnych, zwracających uwagę wzorach i kolorach. Od tej pory to „robocza powierzchnia” ma nadawać ton całemu wnętrzu i określać jego styl.

Po modzie na kuchenny minimalizm, na monolityczne, zamknięte kuchnie nadszedł czas na bardziej fantazyjne rozwiązania. W kuchniach, nawet tych nowoczesnych, mile widziane jest mieszanie materiałów, faktur, wzorów, łączenie pozornie sprzecznych elementów. Wygląd współczesnej kuchni ma odzwierciedlać naszą postawę wobec gotowania, zdrowego stylu życia, poszukiwania większej równowagi między życiem osobistym. a pracą. Kuchnia ma być ciepłym, komfortowym, inspirującym miejscem. Miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, gdzie szukamy nowych smaków.

Urok retro
Stąd w najnowszych propozycjach kuchni pojawiają się nietypowe kolory, nowe rozwiązania, ale także sprzęty inspirowane retro-nostalgią na przykład wolno stojące kredensy, duże stoły, stylizowane sprzęty AGD, nawiązujące do stylu lat 50. i 60. Kuchnie stają się zdecydowanie bardziej eklektyczne, bogate, pełne detali odzwierciedlających nasze indywidualne upodobania, zainteresowania, pasje. Zmienia się także sposób projektowania kuchni – plan tych pomieszczeń staje się bardziej swobodny, kuchnie często łączą się z innymi pomieszczeniami, a ich głównym elementem wcale nie muszą być fronty kuchennych szafek. Wreszcie kuchnie dopasowują się do stylu życia swoich użytkowników: często jadający na mieście singiel nie potrzebuje przecież tak dużej i bogato wyposażonej kuchni jak kilkuosobowa rodzina.

Blat kuchenny na pierwszym planie
Jednym z nowych pomysłów projektantów wnętrz jest traktowanie kuchennego blatu jako elementu, który nadaje styl całej kuchni. To blat jest wybierany jako pierwszy i choć zazwyczaj bywa montowany jako ostatni, to właśnie on ma stanowić podstawę doboru pozostałych elementów: koloru i rodzaju frontów, wykończenia ścian i podłóg, doboru wykończeń sprzętu AGD. Projektanci często traktują blat niczym barwną płaszczyznę w kompozycji przestrzeni kuchni. Bawią się kontrastami, śmiało sięgają po charakterystyczne, wyraziste wzory i kolory. Płaszczyzna blatu kuchennego płynnie potrafi przechodzić w ściankę mebla lub w okładzinę ściany.

  Kolory ścian do białych mebli

Praktyczny czy ładny?
Blat z grubej na kilka centymetrów płyty z pięknego marmuru o intensywnym kolorze i wyrazistym rysunku – wykonany z kamienia sporo by nas kosztował, wymagałby skomplikowanego montażu, a przy tym marmurowy blat rozczarowałby nas swoją podatnością na zaplamienie.
Pokryta skorodowaną stalą płaszczyzna blatu wyglądałaby niezwykle malowniczo, zwłaszcza w industrialnym lofcie. Pytanie czy na dłuższą metę okazałaby się praktyczna i higieniczna? Podobne wątpliwości można mieć w przypadku blatów z litego drewna.
Bardzo praktyczne okazują się blaty laminowane, które w ostatnich latach stają się coraz ciekawsze i co ważne wiernie odwzorowują różne materiały.

Nowe pomysły
Modne wzory blatów laminowanych ma w swojej ofercie firma Pfleiderer. Hitami wśród tegorocznych nowości mogą zostać m.in. naśladujący rysunek zielonego marmuru Venzeziano, dekoracyjny Golden Rock prezentujący efekt starego złota, naśladujące rysunek pustynnych piasków dekory Sahara i Kamala oraz Swiss Elm inspirowany wyglądem drewna wiązu. Zgodnie z tendencjami najmodniejsze wzory są inspirowane naturalnymi strukturami i fakturami materiałów, ale wśród nowych propozycji można znaleźć też popularną grafitową szarość czy czerń lub biel z połyskliwymi, metalicznymi drobinkami.

Ceny – ok. 330 zł za blat o wymiarach 410 x 60 cm

Zdjęcia Pfleiderer www.pfleiderer.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.