Strona główna » Pokój łączony z kuchnią i jadalnią

Spis treści porady

[subtitle]Pokój z kuchnią – plan deweloperski[/subtitle]

pokoj_dzienny1Moje nowe mieszkanie jest małe, dlatego zależy mi na tym, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne. W projekcie kuchnia jest połączona z salonem, ja chcialabym ją jednak troszkę rozdzielić. Myślałam o postawieniu ścianki między tymi pomieszczeniami, wysokość ścianki ok. 1,30 m. Czy to jest dobry pomysł? Chciałabym, aby w całym pomieszczeniu były trzy strefy – kuchnia, jadalnia i część wypoczynkowa z telewizorem.

[subtitle]Wersja I projekt architekta [/subtitle]

qubatura_POKOJ_1

Niewysoką ściankę pomiędzy kuchnią a pokojem proponuję wykorzystać jako tło do postawienia telewizora. Dzięki temu kanapa „opiera się” o długą ścianę i siedząc na niej mamy widok na sporą przestrzeń.
Przy tej niskiej ściance działowej, od strony kuchni można zrobić wyższą zabudowę meblową – w formie bufetu. Dzięki temu możemy skrócić główny ciąg kuchenny przy ścianie i pod oknem zyskujemy miejsce na jadalnię. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – stół nie zabiera nam przestrzeni „salonowej” i ergonomicznie wydaje się to najbardziej uzasadniona aranżacja pomieszczenia.

[subtitle]Wersja II projekt architekta[/subtitle]

qubatura_POKOJ_2

Jeśli jednak umiejscowienie telewizora na środku pomieszczenia wyda się Pani zbyt ekstrawaganckie, można w jego miejscu ustawić kanapę, a telewizor powiesić klasycznie na głównej ścianie. Postawiona ścianka za plecami kanapy będzie wyraźnie oddzielać strefę kuchenną od pokojowej, a stół jadalniany tym razem zostaje wpisany w przestrzeń salonu – stoi po prawej stronie wejścia do pokoju, przy ścianie. Dzięki temu zyskujemy bardzo dużą kuchnię, pytanie tylko czy nie za dużą w proporcjach do metrażu całego pomieszczenia?
Wybór mebli
W obydwu przypadkach należy pamiętać, by meble miały zwarte bryły i kompaktowe wymiary. Stół do jadalni najlepiej rozkładany (na co dzień mały, kiedy potrzeba większy na 6-8 osób). Kanapa czy narożnik – nie te rozłożyste modele z wieloma podłokietnikami, szerokimi oparciami itp. Lepsze będą modele niewielkie, ale za to z funkcją spania – przydatne, gdy nocują goście.

  Jak zmniejszyć pokój kolorami?

Projekty Maciejka Peszyńska-Drews
QUBATURA STREFA DOBREGO WNĘTRZA
Maciejka Peszyńska-Drews & Robert Kowański www.qubatura.com.pl

Może Cię zainteresować: