Zarówno płyty indukcyjne, jak i ceramiczne są płytami elektrycznymi. Różnią się sposobem wytwarzania ciepła. Co wybrać – indukcję czy ceramiczną płytę?
Indukcja jest najnowocześniejszym rozwiązaniem. Jest bardziej energooszczędna niż ceramiczna, bezpieczniejsza w użytkowaniu, szczególnie, gdy w domu są małe dzieci. Ale trzeba przyznać, że płyty ceramiczne są również bardzo wygodne, oszczędne, a przy tym na ogół tańsze od tych indukcyjnych. Obserwujemy jednak, że oferta ceramicznych płyt grzejnych z biegiem czasu jest coraz mniejsza. Natomiast płyty indukcyjne stają się popularne, a tym samym jest coraz większy ich wybór w sklepach.
Płyty indukcyjne – jak działają
Gwarantują najszybszy i jednocześnie najbardziej energooszczędny sposób gotowania. Ciepło wytwarzane jest w dnie garnka, a sama płyta się nie nagrzewa.Nowoczesne płyty gazowe
- Kiedy zwiększamy lub zmniejszamy poziom mocy grzania, płyta reaguje na to w kilka sekund.
- Straty energii są najmniejsze w porównaniu z klasyczną płytą ceramiczną.
- Dlaczego mówi się tak wiele o bezpieczeństwie indukcyjnych płyt? Bowiem nawet po kilku godzinach pracy, płyta jest jedynie ciepła, czyli kiedy zdejmiemy z niej naczynie i dotkniemy ręką, z pewnością się nie oparzymy. Naczynia emaliowane na płytę indukcyjną
W jakich naczyniach gotuje się na płycie indukcyjnej? Najlepiej kupować garnki przeznaczone do indukcji. Są wykonane ze stali ferromagnetycznej, mają idealnie płaskie dno, są energooszczędne. Jeśli jednak mamy już naczynia i nie jesteśmy pewni czy możemy w nich gotować, zróbmy test. Wystarczy do spodu garnka przyłożyć magnes – jeżeli przylgnie, to znaczy, że naczynie będzie współpracować z indukcją. Warunkiem jest jednak czyste i równo dno – takie, które będzie całkowicie przylegać do płyty. Ceny płyt indukcyjnych zaczynają się od około 1100-1300 zł, ale są i modele za około 20 tys. zł.
Płyty ceramiczne
To dobrze znane elektryczne płyty do gotowania. Są wykonane z bardzo odpornego na obciążenia i uszkodzenia materiału ceramicznego. Mają płaską i gładką powierzchnię. Na płycie są wyodrębnione pola grzejne, które osiągają określoną temperaturę w ciągu od około 3 do 8 sekund. Pola grzejne mogą być pojedyncze lub rozszerzane do podwójnego lub nawet potrójnego (możemy regulować średnicę pola, dostosowując do wielkości naczynia).
Płyty tego typu są mniej energooszczędne niż indukcyjne, bowiem zanim nagrzeje się naczynie, najpierw musi nagrzać się sama płyta. W związku z tym po zdjęciu garnka czy patelni pole pozostaje bardzo gorące. By uniknąć ryzyka poparzenia, każde pole ma wskaźnik zalegania ciepła, dzięki któremu wiemy kiedy pole ostygnie. Naczynia stosowane na płytach ceramicznych powinny mieć oznaczenia, że nadają się na taki właśnie typ kuchenek. Ale co najważniejsze muszą mieć równe i czyste dno. To istotne jeżeli chcemy gotować ekonomicznie. Patelnia z krzywym dnem, przywartymi do niego resztkami będzie nagrzewać się dłużej, a więc płyta zużyje więcej prądu.
Płyty ceramiczne są póki co tańsze od indukcyjnych – kosztują od około 600 zł