Wielość rozwiązań w zakresie wykończenia wnętrz zachęca nas do tego, by eksperymentować i wprowadzić do swojego domu coś nowego. Przykładem materiału, który cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem, są płytki w jodełkę. Czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?
Pod pojęciem „jodełka” kryją się płytki, które wizualnie przypominają kształt litery „V”. Mimo, iż dopiero teraz zyskują popularność jako jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych, ich korzeni należy szukać w zdobnictwie starożytnych Egipcjan i Rzymian.
Spis treści porady
Z parkietu na ścianę
Nikogo nie dziwi zastosowanie wzoru jodełki na eleganckich i stylowych parkietach. A jednak projektanci wnętrz uwielbiają zaskakiwać, testować i tworzyć niebanalne kompozycje, które zachwycają designem. W efekcie tych poszukiwań jodełkę coraz odważniej stosuje się na ścianie. Ponieważ trend ten przybiera na sile, producenci płytek przygotowują coraz to nowe propozycje.
Obecnie wzór jodełki możemy znaleźć nie tylko w najpopularniejszych drewnianych kompozycjach. Nie brakuje płytek ceramicznych, których design ma okazję sprawdzić się w kuchni czy łazience. Ciekawe płytki we wzór z jodełki znajdziemy w ofercie marki Raw Decor. Wysoka jakość wykonania i nienaganna estetyka płytek sprawdzi się podczas urządzania najbardziej eleganckich wnętrz. Bez zwątpienia jodełka jest skuteczną receptą na niebanalne wnętrze.
Jeden design – kilka sposobów na ułożenie
Nawet na zwykłej ścianie wzór jodełki daje sporo możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu możliwe jest stworzenie wystroju jeszcze bardziej urzekającego swoją oryginalnością. Najwięcej osób decyduje się na jodełkę klasyczną. Jej sposób układania daje dokładnie taki sam efekt, jaki możemy obserwować na parkiecie. Prostokątne płytki (albo deseczki) układa się względem siebie pod kątem 90 stopni. Krótszy bok jednego elementu przylega do dłuższego z drugiego elementu, w efekcie czego powstaje wzór zygzaka.
Nieco inaczej wygląda to przy jodełce francuskiej – chevron. Kolejne płytki należy układać jedna na drugiej, a ostatecznie powstaje kształt równoległoboku. Nie ma tutaj charakterystycznego dla wcześniejszego stylu zygzaka, a krótsze boki stykają się pod kątem 45 stopni i przylegają do jednej osi.
Jest jeszcze jodełka węgierska, która w dużej mierze przypomina francuską. Jedyna zasadnicza różnica tkwi w tym, że boki przylegają do siebie pod kątem 60 stopni, przez co wzór jest łagodniejszy.
Gdzie można wykorzystać jodełkę?
Nawiązując do najnowszych wnętrzarskich trendów, wzór jodełki może zostać użyty dosłownie w każdym pomieszczeniu! Warto pamiętać o wyborze odpowiedniego materiału oraz koloru, tak aby wzór jodełki pasował do reszty dekoracji i mebli. W przypadku aranżacji kuchni lub łazienki warto postawić na ceramiczny wzór, a w przypadku przedpokoju lub salonu – na klasyczne, drewniane deseczki.