Decydując się na zakup oświetlenia LED stajemy przed dylematem, w jaki sposób dobrać produkt o odpowiednich parametrach, czym kierować się przy wyborze i jak jego właściwości będą pokrywać się z tradycyjnymi żarówkami.
Wiele mówią oznaczenia na opakowaniach oświetlenia LED. Podstawowa wiedza na ten temat daje nam pełną informację o właściwościach danej lampy. Jak czytać te oznaczenia?
Spis treści porady
Oświetlenie LED – tu Wat nie jest najważniejszy
Najważniejsza nie jest już moc mierzona w Watach, lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która wskazuje ilość światła emitowanego przez LED. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa.
Wciąż jednak dla większości klientów odniesieniem jest moc, dlatego na opakowaniach wielu lamp LED można znaleźć informację, jakiej tradycyjnej żarówki dana lampa jest zamiennikiem. Np. 10 W= 60 W (w żarówce tradycyjnej).
Temperatura barwowa lamp LED
Jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K) i stanowi on określenie barwy światła (odcienia bieli). Temperatura barwowa światła w zakresie od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, z kolei zakres od 5000 do 6500 K odpowiada barwie zimnobiałej lub dziennej.
Jaką barwę wybierać? Wszystko zależy od preferencji, jednak nieprawdą jest, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie potrzebujemy światła o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy, do działania pobudzi nas światło chłodne (6500 K), a podczas odpoczynku w domu zrelaksuje i wyciszy światło ciepłe (2500-2700 K). Na wielu opakowaniach jest infomacja typu Warm White (ciepłe światło).
Trwałość oświetlenia LED
Trwałość to liczony w godzinach czas świecenia lampy. Lampy LED nie wygasają w sposób nagły, tak jak klasyczne żarówki. W ich przypadku podstawowym kryterium określania trwałości jest czas, w którym generowany przez nie strumień świetlny nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej.
Liczba włączeń i wyłączeń LED
Zgodnie z prawem, na opakowaniach lamp LED musi być podana liczba włączeń i wyłączeń. Markowi producenci deklarują trwałość swoich produktów na poziomie nawet 100 000 cykli, co świadczy o wysokiej jakości komponentów, z których wykonane są produkty. Na tanich LED-ach często w ogóle nie znajdziemy tej wartości lub rzadko kiedy będzie ona przekraczać 30 000 cykli. Jeżeli na opakowaniu lampy LED podana jest deklarowana trwałość na poziomie 15-25 lat, ale przy tym wskazana liczba włączeń nie przekracza 30 000 cykli, taki LED nie będzie świecił 25 lat, lecz jedynie 6-8 lat.
Markowe oświetlenie LED będzie dobrą inwestycją
Przy zakupie energooszczędnych źródeł światła warto zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu, którą często odzwierciedla marka i cena. Markowe LED-y zastępujące tradycyjne żarówki kosztują od ok. 20 do 30 zł. Na półkach sklepowych znajdziemy duży wybór lamp różnych producentów, jednak tylko w przypadku produktów znanych firm będziemy mieć pewność, że informacje umieszczone na opakowaniach będą zgodne z prawdą, a dany produkt zapewni nam wysoką trwałość, energooszczędność i bezpieczeństwo użytkowania. Utwierdzi nas w tym także kilkuletnia gwarancja, którą markowi producenci obejmują swoje produkty LED.
Konsultacja OSRAM