Strona główna » Odkurzacz bezworkowy – jak dobrze wybrać

Odkurzacz bezworkowy – jak dobrze wybrać

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Odkurzacze bezworkowe mogą być znacznie lepszym wyborem niż ich tradycyjne odpowiedniki i to nie tylko ze względu na fakt, iż w ich przypadku koszty eksploatacji są obniżone o wydatki na worki. Tak naprawdę, odkurzacze tego typu mają cały szereg zalet, które przemawiają za ich zakupem.

Jak wybierać odkurzacz bezworkowy?

Praktycznie każdy producent sprzętu AGD ma w ofercie co najmniej kilka różnych modeli odkurzaczy nie wymagających zastosowania worków. Podawane przez producenta parametry mogą laikowi wydawać się niejasne, stąd warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Jakie funkcje odkurzacza bezworkowego są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika?

Odkurzacz bezworkowy – moc silnika

Aby zapewnić odkurzaczowi optymalne warunki pracy w domu, a użytkownikowi komfort sprzątania, moc urządzenia powinna wynosić co najmniej 1200 W – takie parametry pozwolą na relatywnie komfortową pracę z takim odkurzaczem. Z kolei odkurzacz bezworkowy o mniejszej mocy zapewni komfortowe odkurzanie jedynie w samochodzie, a i to nie dotyczy każdego przypadku.

Wybór mocy odkurzacza powinien zależeć od rodzaju powierzchni, do czyszczenia których będzie on używany, a także od typu zabrudzeń, jakie na tych powierzchniach się pojawiają. Przykładowo, jeżeli w domu są zwierzęta, inwestycja w większą moc odkurzacza ma jak najbardziej sens. Odkurzacze o niewielkiej mocy silnika mogą sobie zwyczajnie nie poradzić z sierścią zwierząt. Duża moc odkurzacza przyda się także w domach, w których znajdują się grube dywany – w przypadku tych o grubym włosiu, moc rzędu 2000W to podstawa!

Odkurzacz bezworkowy – moc ssania

Kupując odkurzacz bezworkowy warto również wziąć pod uwagę jego moc ssania. Wbrew pozorom, jest to zupełnie inny parametr niż moc silnika odkurzacza – siła ssania określa zdolność urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i przesuwania ich do środka odkurzacza. To właśnie moc ssania decyduje o tym, czy dany odkurzacz jest rzeczywiście efektywny w działaniu. Jak wybierać odkurzacz bezworkowy na podstawie danych o mocy ssania?

  Co lepsze - turboszczotka czy elektroszczotka?

Ogólnie rzecz biorąc, im wyższą wartość ma ten parametr, tym bardziej skuteczne jest dane urządzenie – większe zanieczyszczenia są w stanie przejść przez rurę odkurzacza. Jednocześnie trzeba wspomnieć o tym, że moc ssania to element, który użytkownik odkurzacza może w każdej chwili zmienić. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu odkurzacza warto sprawdzić, jak sprawnie przebiega przełączanie pomiędzy różnymi wariantami mocy ssania w urządzeniu. Z reguły ten parametr regulowany jest za pomocą specjalnego guzika lub pokrętła, które umieszczone są na rurze.

Zamysł jest taki, że w trakcie pracy z odkurzaczem, naciśnięcie owego guzika powinno zwiększyć/zmniejszyć moc ssania, w zależności od rodzaju brudu z jakim aktualnie ma się do czynienia. Jaka moc ssania będzie optymalna? Osoby poszukujące skutecznego odkurzacza do domu powinny szukać urządzeń o mocy ssącej wynoszącej co najmniej 300 W. Większa moc w szczególności sprawdzi się w domach, gdzie żyją zwierzęta lub znajdują się grube dywany.

Odkurzacz bezworkowy – rodzaje szczotek

Wbrew pozorom, jest to równie ważny element. Wyższej klasy odkurzacze bezworkowe wyposażone są w tak zwane turboszczotki, które jeszcze skuteczniej usuwają zabrudzenia w rodzaju sierści czy umożliwiają odkurzanie dywanów.

Odkurzacz bezworkowy – zalety

Czy rzeczywiście warto wybrać odkurzacz bezworkowy i jakie zalety ma takie urządzenie? Jak już zostało wspomniane we wstępie do tego artykułu, posiadanie takiego urządzenia pozwoli na całkiem niezłe oszczędności – sam fakt, że nie trzeba pamiętać o zakupie i wymianie worków jest sporym ułatwieniem w eksploatacji takiego odkurzacza. Opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia w takim odkurzaczu jest bajecznie proste – wystarczy go wyciągnąć i wysypać zebrane w nim brudy. Warto zauważyć, że tę czynność wykonać można w dowolnym momencie, nie trzeba już czekać na zapełnienie się całego pojemnika jak to ma miejsce w przypadku odkurzaczy wyposażonych w tradycyjne worki.

  Umowa deweloperska – co powinno się w niej znaleźć?

Tego rodzaju sprzęt ma również inną, ważną zaletę – natychmiastowe opróżnienie pojemnika z nieczystościami sprawia, że nie gniją one we wnętrzu odkurzacza, oczekując na moment zapełnienia worka. Odkurzacze nie wymagające stosowania worków będą świetnym wyborem dla alergików – wyposażone są w specjalne filtry Hepa, które zatrzymują drobnoustroje pojawiające się w powietrzu. I jeszcze jedna kwestia. O ile w odkurzaczach z workami zapełnienie worka może wpływać na siłę ssania, o tyle w ich bezworkowych odmianach nie ma takiego ryzyka.

Odkurzacze bezworkowe mogą być całkiem niezłą propozycją dla osób, które zmęczone są uciążliwą eksploatacją urządzeń wyposażonych w worki. Nie kosztują wcale dużo, a w samej eksploatacji mogą okazać się nawet tańsze.

Może Cię zainteresować: