Strona główna » Najważniejsze cechy drzwi łazienkowych

Najważniejsze cechy drzwi łazienkowych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
drzwi łazienkowe

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu, kierujemy się głównie ich wyglądem i estetyką. Trochę więcej uwagi wymaga jednak wybór drzwi do łazienki, które powinny nie tylko pasować do wnętrza, ale też spełniać odpowiednie normy prawne. Podpowiadamy, jakie cechy powinny mieć drzwi łazienkowe, aby mogły zapewniać nam maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Jakie normy powinny spełniać drzwi łazienkowe?

W przypadku drzwi łazienkowych nasz wybór nie powinien opierać się wyłącznie na walorach estetycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drzwi do łazienki powinny spełniać kilka istotnych kryteriów. Kwestią kluczową jest wentylacja i odprowadzanie wilgoci z łazienki, ale poza tym liczy się także kierunek otwierania drzwi czy wymiary skrzydła. Oto 3 najważniejsze cechy drzwi do łazienki.

  • Wentylacja drzwi łazienkowych

Poziom wilgotności w łazience jest zwykle nieco wyższy niż w pozostałych częściach mieszkania. Często to właśnie tam znajduje się także piec gazowy. Drzwi łazienkowe powinny być zatem tak skonstruowane, by nawet po zamknięciu nie utrudniały cyrkulacji powietrza i odpływu wilgoci z wnętrza łazienki. Warto pamiętać, że wilgoć w łazience przyczynia się do rozwoju szkodliwych grzybów i bakterii, a zwykła instalacja wentylacyjna nie wystarczy, by temu zapobiec.

Odpowiednią cyrkulację powietrza w łazience zapewnić mogą rozwiązania w postaci kratek wentylacyjnych, umieszczonych przy dolnej krawędzi drzwi. Często stosuje się też tak zwane tuleje, czyli okrągłe otwory rozmieszczone równolegle u dołu. Innym rozwiązaniem są podcięcia w dolnej krawędzi skrzydła. Zapewniają one dobrą wentylację, a jednocześnie nie wpływają na estetykę drzwi.

  • Kierunek otwierania drzwi do łazienki

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. To ważne z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Jeśli, na przykład osoba znajdująca się wewnątrz zasłabnie, to łatwiej będzie się do niej dostać. Z tego samego powodu do drzwi łazienkowych rekomenduje się zamki z rozetą, które można otworzyć od zewnątrz za pomocą śrubokręta.

  Kolory do pokoju przedszkolaka

Dobrym i coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są także drzwi przesuwne do łazienki. Sprawdzają się zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i nie blokują dostępu do szafek czy innych mebli.

  • Wymiary drzwi do łazienki

Warto pamiętać, że regulacje prawne obejmują również aspekty, takie jak wysokość oraz szerokość drzwi łazienkowych. Zgodnie z normami budowlanymi drzwi te powinny mieć nie mniej niż 200 cm wysokości oraz 80 cm szerokości w świetle ościeżnicy. Zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadku mieszkań w starym budownictwie, że drzwi do łazienki muszą być nieco węższe, dlatego na rynku można znaleźć modele drzwi łazienkowych o szerokości 60-70 cm.

Drzwi do łazienki – z szybą czy bez?

Jak dotąd żadne przepisy prawne nie regulują kwestii przeszklenia drzwi łazienkowych. To, czy zdecydujemy się na drzwi z szybą, czy bez zależy wyłącznie od nas, naszych potrzeb, gustu czy aranżacji reszty mieszkania. Drzwi łazienkowe powinny przecież pasować do pozostałych drzwi prowadzących do innych pomieszczeń.

Jeżeli łazienka jest ślepa, to znaczy nie ma dostępu do naturalnego światła, warto wybrać drzwi z przeszkleniem. Szyby w drzwiach łazienkowych nie są przeźroczyste. Przeważnie jest to szkło matowe, mleczne lub o zniekształconej fakturze, która deformuje widziany przez nie obraz. Takie rozwiązanie doświetla pomieszczenie, a jednocześnie zapewnia prywatność osobie znajdującej się wewnątrz.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Paweł

Warto zwrócić uwagę, aby drzwi były wykonane z materiałów odpornych na wilgoć (parę wodną). Ja postawiłem na aspekt wizualny (za namową żony) i musiałem wybierać drugi raz.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.