Zakup nowego mieszkania to ważna decyzja i spora inwestycja. Warto nie robić tego pochopnie i przemyśleć wszystkie za i przeciw. Na pewno pojawi się wiele wątpliwości w trakcie całego procesu. Poniższe punktu mogą pomóc rozwiać część z nich.
- Rynek pierwotny czy rynek wtórny.
- Zakup samodzielny czy od pośrednika.
- Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania.
Spis treści porady
Rynek pierwotny czy rynek wtórny.
To jedna z najważniejszych rzeczy, o których będzie trzeba zdecydować. Jest wiele znaczących różnic pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego i rynku wtórnego.
Główną różnicą pomiędzy oboma rynkami jest cena. Nowe mieszkania, które dopiero powstają lub powstały niedawno są zazwyczaj dużo droższe. Wynika to z nowoczesnego budownictwa, cen gruntu, cen komponentów i wielu innych rzeczy. Jednak wyższa cena może oznaczać wiele udogodnień.
Mieszkania z rynku wtórnego są sporo tańsze, jednak trzeba się liczyć z tym, że zazwyczaj wymagają odświeżenia bądź remontu. W starym budownictwie może zdarzyć się, że do wymiany będą instalacje elektryczna, wodnokanalizacyjna czy gazowa. Decyzja nie jest zbyt łatwa, zwłaszcza jeśli osoba kupująca mieszkanie jest ograniczona finansowo.
Jest wiele serwisów internetowych, na których można wyszukać mieszkania czy to z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego. Dzięki temu można dokonać wstępnych oględzin i eliminacji. Mieszkasz w pobliżu Krakowa lub planujesz się tam przeprowadzić? Sprawdź rynek pierwotny Kraków na obido.pl
Zakup samodzielny czy od pośrednika.
Jeśli nie masz zielonego pojęcia o wyborze i kupnie mieszkania, zdecydowanie przyda Ci się sprawdzony pośrednik. Firmy pośredniczące mają duże doświadczenie w doborze odpowiednich lokali w stosunku do potrzeb kupującego. Wyszukają odpowiednie mieszkanie, sprawdzą czy są odpowiednie warunki i załatwią formalności. Jest to zazwyczaj usługa odpłatna, ale chyba lepiej zapłacić raz pośrednikowi, niż źle wybrać mieszkanie i borykać się z tym przez cały okres zamieszkiwania go.
Pośrednik sprawdzi się też dla osób, które nie mają czasu na poszukiwania odpowiedniego lokalu. Jeśli masz zamiar tylko kupić mieszkanie jako inwestycję – pośrednik zrobi to za Ciebie. Dobierze lokal, którego wartość w przyszłości może ulec wzrostowi.
Możesz też wyszukiwać i kupić mieszkanie samodzielnie. Musisz się liczyć z tym, że może to zająć sporo czasu i zjeść sporo nerwów. Jeśli wybierzesz tę opcję, przeczytaj koniecznie następny punkt.
Najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania.
Deweloper, czyli firma, od której kupujesz mieszkanie. Warto sprawdzić historię dewelopera. Zobaczyć inne obiekty, które wybudował parę lat wstecz, żeby wiedzieć, jak wyglądają po kilku latach użytkowania. Dobrze jest też poznać opinię np. mieszkańców korzystających z budynków stworzonych przez danego dewelopera.
Lokalizacja to jeden z ważniejszych czynników wyboru mieszkania. Dużo zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli jesteś typowym mieszczuchem, mieszkanie na osiedlu na peryferiach dużego miasta może okazać się uciążliwe. Jeśli masz dzieci, warto zwrócić uwagę na infrastrukturę dookoła. Czy są placówki dydaktyczne, place zabaw i inne interesujące rzeczy?
Układ mieszkania też jest istotnym elementem. Jeśli nie zamierzasz zakładać licznej rodziny, prawdopodobnie wystarczy Ci przeciętna powierzchnia. Jeśli jednak chcesz mieć całą gromadę potomków, warto zwrócić uwagę na metraż. Dobrze jest wybierać mieszkania, których okna wychodzą zarówno na południe jak i na północ. Dzięki temu światło w domu będzie się dobrze rozchodziło.