Strona główna » Mieszkanie na parterze – zalety i wady

Mieszkanie na parterze – zalety i wady

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
mieszkanie na parterze

Czy kupno mieszkania na parterze jest dobrym pomysłem? Zdania są podzielone. Jedni kupujący jak ognia unikają mieszkań w przyziemiu i na parterze. Inni najchętniej decydują się właśnie na zakup takiej nieruchomości. Z czego wynikają te rozbieżności? Dla kogo mieszkanie na parterze jest optymalnym wyborem?

Mieszkanie na parterze – dla kogo?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w dużych miastach od lat jest trudna. Ponieważ popyt znacząco przewyższa podaż, ceny mieszkań rosną właściwie rok do roku. Większość mieszkań deweloperskich w atrakcyjnych lokalizacjach zostaje wyprzedana na długo przed oddaniem budynku do użytku.

Szukając odpowiedniego mieszkania, potencjalny kupujący często jest zmuszony iść na kompromisy. Np. decyduje się na lokal położony dalej od miejsca pracy niż pierwotnie planował. Albo na kupno z rynku wtórnego zamiast pierwotnego. Czasem trafia się okazja w atrakcyjnej lokalizacji. Jednak okazuje się, że oferowane przez pośrednika mieszkanie znajduje się zbyt nisko lub zbyt wysoko.

Wielu kupujących ma szczególne opory przed zakupem mieszkania na parterze. Czy aby na pewno słusznie? Jakie są zalety i wady mieszkania na najniższej kondygnacji i czy da się jakoś uniknąć minusów, które idą za mieszkaniem na parterze?

Czy w mieszkaniu jest głośno?

Jedną z najczęstszych obaw związanych z mieszkaniem na parterze budynku jest potencjalny hałas. Chodzi zarówno o dźwięki dobiegające z zewnątrz budynku (ulicy lub podwórza), jak i te z klatki schodowej. Oczywiste jest bowiem, że to właśnie na najniższej kondygnacji jest największy ruch. Zaczyna się wcześnie rano i kończący tak naprawdę dopiero późnym wieczorem. O ile kłopoty z dźwiękami z klatki schodowej jesteśmy w stanie częściowo wyeliminować dzięki dobrym drzwiom zewnętrznym, o tyle hałas z zewnątrz jest dużo większym wyzwaniem.

hałas z zewnątrz

Dlatego przed zakupem mieszkania należy bacznie przyjrzeć się okolicy. Na którą stronę wychodzą okna? Jeśli na ulicę, warto zorientować się, jak duże jest natężenie ruchu w tym miejscu i czy nie będzie przeszkadzało w popołudniowym odpoczynku po pracy. A już zwłaszcza nie będzie zakłócało snu w nocy. Mile widziane są progi zwalniające pod budynkiem. A już zdecydowanie zaalarmować powinna nawierzchnia w postaci kostki brukowej. Ta jest bowiem gwarancją hałasu nawet przy znacznym ograniczeniu prędkości.

  Inteligentny dom- Jakie daje możliwości?

Jeśli natomiast okna wychodzą na podwórze, dobrze jest zorientować się, czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie mamy boiska do gry w piłkę lub dużego placu zabaw. Jeśli pracujemy zdalnie z domu to takie obiekty w bliskim otoczeniu mogą skutecznie zakłócać naszą zawodową rutynę.

Czy mieszkanie na parterze jest bardziej narażone na włamanie?

Część potencjalnych nabywców obawia się, że mieszkając na parterze ryzykują włamanie do ich mieszkania. Obawy te nie muszą być bezpodstawne, zwłaszcza jeśli mieszkanie znajduje się w nieciekawej okolicy lub ciemnym zaułku. W przypadku mieszkań w dobrych dzielnicach, a także na strzeżonych osiedlach ryzyko włamania jest minimalne i można je znacząco ograniczyć poprzez instalację rolet antywłamaniowych, systemu alarmowego czy kamery z czujnikiem ruchu.

osiedle chronione

Czy mieszkanie parterowe jest trudniej ogrzać?

Panuje przekonanie, że mieszkanie na najniższej kondygnacji jest najzimniejsze. Wpada tam w końcu najmniej światła słonecznego. A lokal też położony jest bliżej gruntu. W dzisiejszych czasach problemy te rozwiązują nowoczesne i efektywne systemy ogrzewania. Bardzo popularne w mieszkaniach parterowych jest ogrzewanie podłogowe, które zapewnia komfort i oszczędność energii.

Czujność należy zachować natomiast w kwestii potencjalnej wilgoci. Jeśli budynek jest postawiony na terenie, który w przeszłości był zalewowy i został w nim nieprawidłowo wykonany drenaż, najniższa kondygnacja może mieć duże problemy z grzybem i pleśnią. Dlatego kupując mieszkanie należy przyjrzeć się dokładnie elewacji z zewnątrz, a także ścianom w mieszkaniu. Jeśli w momencie podpisywania umowy inwestycja nie jest jeszcze gotowa, warto popytać mieszkańców sąsiednich budynków o kilka spraw. Jak im się mieszka w tej lokalizacji i czy wilgoć nie stanowi problemu w ich mieszkaniach.

wilgoć

Dla kogo przede wszystkim poleca się mieszkanie na parterze?

Są grupy docelowe, dla których mieszkanie parterowe jest najbardziej atrakcyjną opcją. Są to przede wszystkim osoby starsze i z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale nie tylko. Do części mieszkań na najniższej kondygnacji, zwłaszcza w nowszych budynkach, często przynależy mały ogródek. Dla rodzin z dziećmi lub singli z psem jest to niebywałe udogodnienie.

  Idealne mieszkanie w centrum, czyli jakie?

Takie mieszkanie jest bardzo wygodne również dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i część lokalu chcą zaadaptować na jej potrzeby. Klientom wówczas będzie dużo łatwiej trafić do odpowiedniego lokalu niż w przypadku mieszkań na piętrze.

Może Cię zainteresować:

2 komentarze

Kalinka

Moi rodzice z racji wieku mieszkają na parterze. Nie wyobrażam sobie żeby teraz na starość zasuwali po schodach np. na 4 piętro. Więc rozwiązanie idealne. Ludzie z dziećmi też docenią.

odpowiedz
Natan

Ja tam wolę piętro, szczególnie w nowych budynkach, w których są windy.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.