Strona główna » Mieszkanie dla singla – jak wybrać nieruchomość?

Mieszkanie dla singla – jak wybrać nieruchomość?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
mieszkanie

Osoby samotne planujące kupić mieszkanie na własność mają do wyboru dużo propozycji. W nowoczesnym budownictwie powstaje wiele lokali o niewielkim metrażu, który jednak zapewni komfort singlowi. Czym kierować się podczas poszukiwania odpowiedniego mieszkania?

Spis treści porady

Atrakcyjna lokalizacja

Dobra lokalizacja to z pewnością jeden z najważniejszych czynników wpływających na wybór konkretnego mieszkania. Dla wielu samotnych osób bardziej atrakcyjne są nieruchomości położone blisko centrum miasta, a co za tym idzie – zapewniające łatwy dostęp do wszystkich rozrywek przez nie oferowanych. Nie brakuje jednak też singli ceniących przede wszystkim spokój i ciszę oraz tereny zieleni, gdzie można odpocząć na świeżym powietrzu. Niezależnie od preferencji warto zdecydować się na lokalizację w dzielnicy dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta. Przystanki autobusowe i tramwajowe czy stacja metra w pobliżu mieszkania będą też dodatkową zaletą w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości.

Odpowiedni metraż

Od 2018 roku obowiązują nowe zasady zagospodarowania powierzchni mieszkania. Zmiany te miały na celu umożliwienie właścicielom niewielkich lokali bardziej racjonalne zaaranżowanie wnętrza dopasowane do ich preferencji. Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją minimalna powierzchnia użytkowa mieszkania powinna wynosić nie mniej niż 25 mkw. Inwestycje w atrakcyjnej lokalizacji z mieszkaniami o takiej powierzchni realizuje niejeden deweloper w Warszawie, wybór jest więc całkiem duży. Metraż lokalu wpływa również na liczbę pomieszczeń. W przypadku osób, które często przebywają poza domem i wolą żywić się na mieście, niewielkie mieszkanie jednopokojowe może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak poszukujący nieruchomości singiel jest domatorem, warto zastanowić się nad nieco większym lokalem, np. dwupokojowym. Niektórzy kupują też przestronniejsze mieszkania i decydują się wynajmować jeden z pokoi.

Aranżacja mieszkania

Niewielki metraż wymaga przemyślanej aranżacji, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług projektanta wnętrz. Kreatywność i doświadczenie specjalisty z pewnością pozwolą stworzyć funkcjonalny, a zarazem spełniający oczekiwania właściciela wystrój. Kupując własne mieszkanie, można też rozebrać ścianki działowe bądź dostawić je w taki sposób, by zależnie od potrzeb powiększyć salon lub połączyć go z kuchnią, albo przeciwnie – wydzielić sypialnię w dużym pomieszczeniu.

  Zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych

Kredyt dla singla

Zakup mieszkania to wydatek, który nierzadko wymaga zaciągnięcia kredytu w banku. W teorii osoby samotne mogą mieć trudności z uzyskaniem takiego dofinansowania, ponieważ w razie utraty dochodów przestaną spłacać należności w terminie. Jeśli jednak singiel podczas badania zdolności kredytowej wykaże wystarczająco wysokie dochody oraz zgromadzi odpowiednio dużą sumę na wkład własny, nie powinien mieć problemów z otrzymaniem kredytu. Warto też mieszkanie w dobrej lokalizacji potraktować jak inwestycję. W razie założenia rodziny i przeprowadzki do większego lokum niedużą kawalerkę można wynająć lub sprzedać w korzystnej cenie.

Źródła:

  1. https://nieruchomosci.dziennik.pl/news/artykuly/568108,rynek-nieruchomosci-mieszkanie-dla-singla.html
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-mieszkanie-dla-singla,25,0,2294297.html
  3. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/mieszkania-dla-singli-jaki-maja-wybor-i-na-jakie-udogodnienia-moga-liczyc/9852/
  4. https://www.morizon.pl/blog/zasady-zagospodarowania-powierzchni-mieszkania/

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.