Strona główna » Skrzynki gazowe – co musisz wiedzieć?

Skrzynki gazowe – co musisz wiedzieć?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
gaz skrzynka

Prawo budowlane precyzyjnie określa wymogi dotyczące instalacji skrzynek gazowych. Zgodnie z przepisami taki przedmiot powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy gazowni mają swobodny dostęp do skrzynki gazowej w ogrodzeniu i mogą bez problemu odczytać stan licznika czy zamknąć dopływ paliwa. Jak przebiega montaż skrzynki gazowej? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, na czym polega prawidłowe wykonanie instalacji gazowej i gdzie zrobić zakupy.

Wymogi prawne

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa, że kurek główny musi być zlokalizowany na przyłączu, w wentylowanej szafce. Skrzynka gazowa na budynku powinna znajdować się bezpośrednio przy ścianie lub we wnęce. Materiał, z którego została wykonana nie może być łatwopalny. Poza tym należy odpowiednio zabezpieczyć instalację gazową przed czynnikami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i dostępem osób niepowołanych. Odległość skrzynki gazowej od okna powinna wynosić minimum 0,5 metra. Drzwi szafki są zwykle jednoskrzydłowe, a także odporne na wilgoć oraz brud. Drzwiczki na zawór gazowy warto zainstalować w odległości większej niż 10 metrów od zasilanego budynku po stronie ruchu pieszych lub drogi publicznej. Jaka powinna być odległość skrzynki gazowej od elektrycznej? Minimum 1 metr, przy czym pamiętajmy, by zapoznać się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w ustawie o Prawie budowlanym.

Rodzaje skrzynek

Na polskim rynku znajduje się wiele produktów, które nadają się do instalacji gazu, takich jak: reduktor ciśnienia, gazomierz czy skrzynka gazowa w ogrodzeniu. Przepisy mówią o tym, że drzwiczki szafki umieszcza się minimum 50 cm nad poziomem terenu. Ze względu na sposób montażu wyróżnić można następujące typy skrzynek gazowych:

  • wolnostojące – montowane na fundamencie słupa betonowego lub na podstawie z tworzywa sztucznego,
  • naścienne – typu skrzynka gazowa na elewacji,
  • wnękowe przeznaczone do montażu we wnęce ściennej.
  Klamka okienna - dodatkowe zabezpieczenie okna

Standardowe wymiary szafki gazowej wynoszą 60 × 60 × 25 cm. Wśród różnych typów drzwiczek na zawór gazowy znajdują się modele wykonane z tworzywa sztucznego, warstw poliestrowo-szklanych oraz ze stali kwasoodpornej. Większość z nich jest odporna na wahania temperatur, wilgoć czy agresywne czynniki chemiczne, jak również posiada zabezpieczenia antykorozyjne. Najbardziej popularne są skrzynki gazowe pojedyncze, które umieszcza się w linii ogrodzenia lub na ścianie zabudowy jednorodzinnej.

Gdzie kupić?

W Polsce dostępne są różne wymiary skrzynki gazowej, m.in.: 40 × 40 × 5 cm, 60 × 60 × 5 cm, 25 × 30 × 18 cm, 40 × 50 25 cm. Niektóre modele posiadają drzwiczki z szybą, dzięki czemu odczyt licznika może odbywać się bez otwierania drzwiczek. Poza tym szafka gazowa w ogrodzeniu została wyposażona w uniwersalny zamek na kluczyk, który zabezpiecza przed dostępem osób niepowołanych. Cena takiego produktu jest uzależniona od wybranego modelu. Najwięcej trzeba zapłacić za szafki z dodatkowym wyposażeniem oraz podwójne modele. Dużym zainteresowaniem cieszą się skrzynki gazowe firmy Metalkas. Producent posiada bogaty wybór produktów, które nadają się do przykręcenia do ściany. Skrzynka gazowa na elewacji, czyli tzw. naścienna posiada zazwyczaj odpowiednio dopasowany tył, gięte drzwi z szybą oraz dwa kluczyki w zestawie. Malowanie proszkowe sprawia, że szafka gazowa jest odporna na korozję i większość czynników atmosferycznych.

Podsumowanie

Jak wygląda standardowa skrzynka gazowa? Wymiary są dość zróżnicowane, dzięki czemu możemy w pełni dopasować produkt do indywidualnych oczekiwań. Plastikowe czy metalowe szafki gazowe mają zazwyczaj kolor żółty. Warto też pomalować wybrany model na dowolny odcień przy użyciu farby proszkowej. Wielu producentów posiada w ofercie drzwiczki wyposażone w otwory wentylacyjne. Skrzynki na gaz są łatwe w montażu i w większości przypadków nadają się do instalacji na zewnątrz budynków oraz bezpiecznej eksploatacji, bez powstawania szczelin między korpusem a drzwiczkami.

  Wymiana paneli podłogowych laminowanych

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.