Mieszkania wynajmowane są każdego dnia. Oferty pojawiają się na bieżąco – gdzie ich szukać? Na specjalnych, poświęconych wynajmowi portalach.
Spis treści porady
Wynajem czy kupno – co opłaca się bardziej
Wiele osób traktuje wynajem mieszkania jak inwestycję w nieswój lokal. Pieniądze, którymi co miesiąc opłacają wynajem, wolą zainwestować w kupno nieruchomości. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę, że kupno mieszkania (a w szczególności na kredyt) to zobowiązanie na wiele lat. Jeśli na przykład nie jesteśmy pewni czy z danym miastem chcemy związać się w przyszłości, kupno mieszkania może pokrzyżować nasze późniejsze, finansowe plany. Ponadto, obecnie ceny nieruchomości są bardzo wysokie – bardziej opłacalne może być wynajmowanie apartamentu do czasu aż tak zwana „bańka” pęknie.
Wynajem mieszkania – dostępne opcje
Jeśli spojrzeć na rynek mieszkań, przekonamy się, że możliwości są nieskończone. Setki ofert dostępnych jest w dużych i małych miastach. Do wynajęcia są zarówno kawalerki jak i większe lokale, które swobodnie dzielić można z rodziną lub znajomymi. To drugie rozwiązanie sprawdza się najczęściej w przypadku studentów. Jak wygląda to w kosztach? Wynajęcie kawalerki, chociaż zapewnia większą prywatność, jest zdecydowanie droższe niż wynajem mieszkania przez kilka osób. W dużym mieście, za średniej wielkości kawalerkę zapłacimy około 1500-2000 zł, podczas gdy za wynajęcie samego pokoju zapłacimy na przykład 700-800 zł (za pokój nieprzechodni).
Gdzie szukać mieszkań
Poszukiwanie mieszkania do wynajęcia warto przeprowadzić w Internecie. Bardzo wiele jest stron, na których zamieszcza się oferty. Takie bazy mieszkań cieszą się ostatnio niezwykłą popularnością. W jednym miejscu znaleźć można zróżnicowane oferty i z łatwością je porównać. Samo korzystanie ze stron jest też intuicyjne – wybrać da się różne filtry, takie jak na przykład cena, metraż, ilość pokoi czy nawet konkretna dzielnica miasta.
Dzięki tym kryteriom, system pokaże nam najbardziej dopasowane oferty. Warto być na bieżąco z ogłoszeniami – często nowe oferty pojawiają się i znikają w ciągu paru godzin. Warto zauważyć, że często podane na portalu ceny można jeszcze negocjować z właścicielami – dobrze jest zapytać o to zanim podpiszemy umowę. Na portalach z bazami mieszkań można też włączyć opcję automatycznego przesyłania ofert na wskazany przez nas adres mailowy.
Mieszkań można szukać również na portalach społecznościowych – często właśnie tam właściciele mieszkań wrzucają informację o poszukiwanych lokatorach. Tworzone są też specjalne grupy ogłoszeniowe, gdzie na przykład studenci informują o tym, że wkrótce zwalniają pokój w mieszkaniu i szukają kogoś na swoje miejsce.
Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie
Wynajmując mieszkanie warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Dobrze jest sprawdzić na mapie faktyczne położenie mieszkania – określenia takie jak „blisko do tramwaju” czy „dobra komunikacja” nie są bardzo konkretne i może się okazać, że „blisko” oznacza 20-minutowy spacer. Istotną informacją jest także rozkład pomieszczeń – pokoje przechodnie są zdecydowanie mniej atrakcyjne. Ważne dla osób zmotoryzowanych są też miejsca postojowe lub garaż – zazwyczaj za garaż trzeba dodatkowo zapłacić.
Warto też sprawdzić rodzaj ogrzewania – elektryczne jest bowiem bardziej kosztowne, szczególnie w starym budownictwie. Podpisując umowę dobrze jest przeczytać ją dokładnie i mieć pewność co do warunków – w szczególności okresu wypowiedzenia.
W dzisiejszych czasach przeprowadzki to standard. Lokatorzy zmieniają mieszkania nawet po kilka razy w roku. Dlatego też rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie, a wybór mieszkań jest naprawdę duży. Warto przyjrzeć się uważnie zamieszczanym w Internecie ofertom i wybrać idealne lokum dla siebie.