Strona główna » Mała łazienka; jak zmieścić tu wygodną wannę

Mała łazienka; jak zmieścić tu wygodną wannę

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Nawet jeśli mamy małą łazienkę, nie musimy koniecznie rezygnować z wanny. Są modele wanien, które warto wybrać do małej łazienki. Mamy trzy propozycje.

Wanny duże, typowe mają długość około 170-180 cm. Można się w nich wygodnie położyć, często mają też wyprofilowane siedziska. Jednak taka wanna to na ogół za duży model do małej łazienki. Producenci wanien proponują inne wanny do małej łazienki.

Wanna XS mini – specjalnie do małej łazienki

Jeśli nie przeszkadza nam siedząca pozycja podczas kąpieli, możemy zdecydować się na najmniejszy rozmiar wanny – czyli taką, która ma długość 100 lub 120 cm (dostępne szerokości wanny: 65 i 70 cm) – np. firmy Ravak jak na zdjęciu obok. Jej niewielkie wymiary ma rekompensować głębokość – większa niż w typowych wannach. Zwróćmy jednak uwagę na to, by nie była zbyt głęboka, czyli więcej niż 40 cm – z takiej wanny trudniej wyjść. Wanny głębokie są przeznaczone głównie do montażu w podłodze (również na podwyższeniu) lub na nóżkach (do zabudowy).

Wanna dłuższa niż mała łazienka?

Jeśli mała wanna, taka 100-120 cm nie odpowiada wam, to można zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Jeżeli ściana łazienki ma 158 cm , a wanna 160 cm długości, to w niektórych łazienkach istnieje możliwości wkucia niewielkiego fragmentu wanny w ścianę. W łazience o szerokości 158 cm można oczywiście zainstalować wannę 150 i wolną przestrzeń przy wannie zabudować półeczką, ale można też wstawić wannę 160 i jedną jej krawędź „wmurować” w lekko podkutą ścianę. Zysk – 10 cm dłuższa wanna, a więc wygodniejsza.

  Rozszczelnić okno nawiewnikiem czy mikrorozszczelnianiem

Wanna asymetryczna do małej łazienki

Pozornie niewielkie wanny asymetryczne mają tyle miejsca w środku, ile wanny dłuższe, ale o klasycznych prostokątnych kształtach. Sekret tkwi w odpowiednim wyprofilowaniu wnętrza wanny asymetrycznej. Oszczędności sięgają 30 cm! (np. wanna 140 cm oferuje tyle miejsca, ile klasyczna wanna o długości 170 cm). Minusem może być trudny do zaakceptowania, udziwniony kształt, zwłaszcza, jeśli stawiamy na klasykę. Wannę profilowaną, szczególnie z ostrymi załamaniami powierzchni, trudniej również utrzymać w czystości, gdy brud i kurz osadzają się w załamaniach powierzchni.

Wanna czy prysznic

Przy niewielkich rozmiarach wanien, kiedy liczy się każdy centymetr sześcienny, warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie jej wnętrza. Może się okazać, że choć zewnętrzny wymiar to 150 cm, tak naprawdę do dyspozycji mamy mniej niż 2/3 tej długości, bo przy dnie (wewnątrz) wanna ma zaledwie 90 cm. W większości sklepów można bez problemu wejść do wanny i sprawdzić jej faktyczną pojemność.

Do małej łazienki możemy wybrać baterie wannowo-prysznicowe, nawet z deszczownicą. Ważne, by wtedy był zamontowany parawan szklany lub choćby zasłona prysznicowa.

zdjęcia e-lotari, Laufen, Poolspa, Ravak

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.