Strona główna » Lakierowane meble ogrodowe – renowacja

Lakierowane meble ogrodowe – renowacja

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

W sklepach jest wiele preparatów do impregnacji i renowacji lakierowanych mebli ogrodowych. Warto zwracać uwagę na właściwości impregnatów i lakierów, by zapewniły jak najskuteczniejszą ochronę. Przede wszystkim należy wybrać produkty do drewna używanego na zewnątrz. Ważna jest również zwiększona elastyczność preparatu.

Drewno w ogrodzie wystawione jest na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, upały, promienie UV oraz na korozję biologiczną (insekty, grzyby). Pod wpływem skoków temperatury następują zmiany objętościowe drewna. Może to byc przyczyną pękania powłok lakieru, a nawet uszkodzenia drewna. Wilgoć uruchamia z kolei procesy gnilne. Mokre drewno będzie także narażone na rozwój grzybów. Zaszkodzić mogą mu owady, drążące w drewnie otwory. Wreszcie – szkodliwa dla drewna (podobnie jak dla ludzkiej skóry) jest długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne (promienie UV). Powoduje ona szarzenie drewna oraz uszkodzenie jego wierzchniej warstwy – mówi Paweł Karpiński z firmy Bondex.

Dobry lakier
Im lepszy, skuteczniejszy preparat tym bardziej wnika w głąb drewna i wiąże się w podłożem. Takimi właściwościami charakteryzuje się np. Bondex Żelowa Lazura do Drewna. Ponadto właściwości tiksotropowe ułatwiają aplikację (produkt ma konsystencję żelu, który zmienia się w ciecz dopiero podczas rozprowadzania pędzlem po powierzchni, wnikając głęboko w strukturę drewna). Dla elementów narażonych na kontakt z wodą, ważne będzie działanie hydrofobowe, tzn. odpychające wodę. Powinniśmy też zwrócić uwagę na zawartość składników aktywnych chroniących przed rozwojem pleśni i grzybów.

Impregnacja drewna
Część preparatów posiada już substancje zapobiegające powstawaniu pleśni i grzybów, jednak mogą one być niewystarczające. Dlatego zawsze ważne jest dodatkowe zabezpieczenie drewna. Impregnaty, takie jak na przykład Bondex Wood Preserver, mają podwójne działanie. Po pierwsze profilaktycznie chronią zdrowe drewno przed pleśnią, grzybami i insektami, a po drugie niszczą istniejące już ogniska zapalne.

  Meble ogrodowe olejowane - czym konserwować

Renowacja drewnianych mebli ogrodowych
W przypadku powierzchni pokrytej lakierem lub lakierobejcą, konieczne może okazać się usunięcie zużytej powłoki. Możemy to zrobić za pomocą papieru ściernego lub, w przypadku znacznego zniszczenia, zeszlifować powierzchnię maszynowo. Kiedy już pozbędziemy się złuszczonych warstw, drewno należy odpylić, a jeśli jest mokre – również osuszyć (maksymalnie 18 % wilgotności). Gdy renowacja wiąże się ze zeszlifowaniem powłok do surowego drewna, możemy je dodatkowo ponownie zaimpregnować. W pozostałych przypadkach wystarczy ponowne nałożenie warstwy wykończeniowej (np. lakierobejcy Bondex Satin Finish). Zewnętrzną powłokę dekoracyjno-ochronną nanosimy rozprowadzając preparat wzdłuż słojów. Aby kolor był jednolity, należy unikać także przerw podczas malowania.
zdjęcia i konsultacja Bondex

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.