Strona główna » Kwiatowe aranżacje w łazience

Kwiatowe aranżacje w łazience

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Płytki Paradyż ABRILA PURIO

Podobno w łazience człowiek spędza średnio 3 lata swojego życia. Nikt z nas nie mierzy tego czasu, ale bez wątpienia możemy uznać, że jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, tu zaczynamy i kończymy nasz dzień.

Wnętrza inspirowane naturą łagodzą stres, działają uspokajająco, koją nerwy delikatnymi kolorami. Dlatego z dużą starannością powinniśmy zadbać o funkcjonalność i estetykę naszych łazienek.

Współczesny design spowodował, że odeszliśmy już od wnętrz aranżowanych w jednolitej tonacji. Zarówno łazienki, jak i reszta mieszkania coraz częściej są zróżnicowane kolorystycznie, a w urządzaniu czy remontowaniu wnętrza ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Aranżacje florystyczne w łazience

Najbardziej klasyczne, a zarazem niezmiennie modne są motywy kwiatowe, które wciąż powracają w różnych odsłonach. Elementy florystyczne wnoszą elegancję i świeżość do każdego pomieszczenia. Chętnie korzystają z tego rozwiązania architekci zachęcając nas do wykorzystywania kwiatowych akcentów nie tylko dekorując wnętrza wazonami z żywymi roślinami, ale również w postaci trwałych elementów, np. na ścianach czy na podłodze.

Zastosowanie takich motywów pozwoli nam zachować dobry nastrój bez względu na porę roku czy aurę za oknem. Lawenda w stylu prowansalskim, róże w stylu angielskim, a może magnolie w stylu japońskim? Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Terakota, glazura, tapeta, fototapeta, a może sufit napinany z elementem kwiatowym – możliwości jest wiele, w dodatku subtelne bądź bardziej wyraziste motywy florystyczne będą pasowały do pomieszczeń w różnej stylistyce. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach i uważać, aby nie przesadzić z nadmierną ilością wzorów i kolorów w jednym pomieszczeniu.

Motywy florystyczne w łazience

Motywy kwiatowe, w nowoczesnych i eleganckich wydaniach królują także w łazienkach. Wybór jest szeroki. Możemy kupić gładkie, jednolite płytki z wytłoczonymi lub nadrukowanymi kwiatowymi wzorami. Elementy te mogą odznaczać się kolorem silnie kontrastującym z tłem płytek lub łagodnie przechodzić w inną tonację tej samej barwy.

  Mieszkanie w stylu art deco - nowoczesne wydanie

Kwiaty wcale nie muszą być idealnie odwzorowane, wszelkie interpretacje mogą być ciekawym zabiegiem artystycznym. W zależności od tego na jakie płytki się zdecydujemy, możemy osiągnąć efekt elegancji, wnętrza bardzo kobiecego lub rustykalnego. Istotne jest odpowiednie dobranie wzoru i kolorystyki do stylu, w jakim utrzymana jest dana przestrzeń.

Nie możemy jednak przesadzić i jeśli decydujemy się na duży wzór to zastosujmy stonowane kolory – zgodnie z zasadą przeciwieństw: mocny odcień wypełnienia wzoru na pastelowej ścianie bądź odwrotnie. Idealnym przykładem harmonijnego zastosowania motywu kwiatowego w łazience jest kolekcja Reflection/Reflex lub Coraline/Coral dostępne na: www.sklep.paradyz.com.

Warto zwrócić uwagę, że motywy dekoracyjne na glazurze czy terakocie mogą być także matowe bądź z połyskującym szkliwem, które mieni się różnymi odcieniami w zależności od kąta padania światła. Dziś możemy zakupić płytki z powtarzającym się motywem drobnych listków, kwiatów albo wybrać jedną wielkoformatową grafikę, która będzie rozkładała się na kilku, a nawet kilkudziesięciu płytkach.

Jeśli chcemy by konkretny motyw florystyczny był wiodący w całym wnętrzu, możemy zdecydować się na armaturę sanitarną, która również takie motywy posiada. Zaleca się w tym przypadku ostrożność, aby nie przesadzić z liczbą i różnorodnością podobnych wzorów – nie wszystkie grafiki do siebie pasują. Dobrym rozwiązaniem są wówczas akcesoria ruchome, wymienne, które możemy zmieniać co pewien czas, dostosowując się do naszych aktualnych upodobań (donice, świeczki, wieszaki, kubki na szczotki do zębów, ręczniki).

Jak wybierać płytki z kwiatowym motywem?

Możliwości jest dużo. Możemy zdecydować się na opcję, gdzie wybrany przez nas wzór będzie występował na każdej płytce, tylko części płytek bądź wybierzemy duży wzór na co najmniej jednej ze ścian. Dekory, czyli dekoracyjne płytki, można kupić jako pojedyncze sztuki i zaaranżować kilka z nich w jednej przestrzeni.

  Niczym drewno zebrano

Rekomendowane jest jednak, by używać elementów pochodzących z jednej serii ewentualnie od jednego producenta. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko różnej grubości czy formatu płytek. Decydując się na duży wzór najlepiej zastosujmy go na ścianie bez mebli bądź na jej dużym, pustym fragmencie. Małe drobne wzorki sprawdzą się jako motyw okalający np. lustro czy umywalkę, ale także jako motyw tapetowy na całej ścianie. Elementy kwiatowe w ułożeniu pionowym bądź poziomym – odpowiednio- optycznie wydłużą lub poszerzą nam łazienkę.

Pamiętajmy o tym, że im bogatszy wzór tym bardziej stonowana powinna być pozostała kolorystyka i dodatki.

Może Cię zainteresować: