Mieszkanie kupujemy najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym z nich wyprowadzka od rodziców albo rezygnacja z wynajmu na rzecz kredytu. Natomiast drugim powodem jest kupno mieszkania jako inwestycję. Bierzemy pożyczkę na mieszkanie bądź kupujemy za gotówkę i wynajmujemy, a zainwestowane pieniądze powoli się zwracają. Jednak w obu sytuacjach warto przemyśleć, który rynek będzie dla nas korzystniejszy.
Spis treści porady
Co to jest rynek pierwotny? Jego zalety i wady
Rynek pierwotny to miano określające nowe lokale, które można zakupić od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera mamy możliwość nabycia go nawet podczas trwania budowy. Rynek pierwotny cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kupujących ze względu na szeroką ofertę wyboru.
Jakie zalety ma rynek pierwotny?
Zainteresowanie rynkiem pierwotnym jest tak duże głównie przez możliwość zakupu lokalu w stanie surowym. Korzystając z takiej opcji mamy możliwość zaaranżowania całego mieszkania według własnego gustu oraz pomysłu. Lokum, które oferuje deweloper, nie ma nawet podłóg bądź drzwi. To do nas będą należały wszystkie decyzje, o tym, jak ostatecznie będzie wyglądało nasze mieszkanie.
Ponadto zaletą rynku pierwotnego jest nowoczesność. Nowo powstały lokal wybudowany jest z nowoczesnych materiałów i w taki sposób, aby ograniczyć utratę ciepła. Dodatkowo mieszkania najczęściej budowane są na nowych, modnych osiedlach, które są ogrodzone i monitorowane. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i swego rodzaju wspólnoty z innymi mieszkańcami osiedla. Jednakże rynek pierwotny ma nie tylko zalety.
Wady rynku pierwotnego
Podstawową wadą rynku pierwotnego jest czas oczekiwania na odbiór lokalu. Jeśli kupujemy mieszkanie podczas trwania jego budowy, musimy liczyć się z tym, że klucze dostaniemy nawet po kilku latach. Podczas finalizowania transakcji nie mamy możliwości przewidzieć, ile jeszcze będą trwały prace budowlane. Poza tym pamiętajmy o tym, że deweloper ciągle inwestuje pieniądze, w tym również nasze.
Istnieje więc ryzyko, że straci nasz wkład finansowy, a mieszkanie nie zostanie wykończone. Co prawda w takim wypadku jesteśmy chronieni prawnie, lecz sprawy sądowe mogą trwać wiele lat.Ostatnią istotną wadą rynku pierwotnego jest lokalizacja. Nowe osiedla często powstają na obrzeżach miast, przez co tracimy wiele czasu na dojazd do pracy bądź szkoły.
Rynek wtórny- zalety i wady
Skoro już poznaliśmy, czym jest rynek pierwotny, to nietrudno domyślić się czym jest rynek wtórny. Jest to rynek, na którym oferowane są lokale, które wcześniej były już użytkowane. W dniu zakupu są one własnością osób fizycznych lub prawnych.
Zalety rynku wtórnego
W tym przypadku główną zaletą jest czas oczekiwania na odbiór lokalu. Już w momencie podpisania umowy możemy otrzymać klucze do mieszkania. Jest to szczególnie dla nas istotne, jeśli nie chcemy latami czekać na przeprowadzkę lub korzystanie z mieszkania.Ponadto korzyścią płynącą z ofert rynku wtórnego jest lokalizacja. W pobliżu starego budownictwa szybciej znajdziemy szkołę, czy sklep niż ma to miejsce w przypadku rynku pierwotnego.
Wady rynku wtórnego
Nie możemy zapominać o tym, że lokal miał już właściciela i był użytkowany. Dlatego musimy liczyć się z tym, że poniesiemy dodatkowe koszty związane z remontem. Ponadto w starych blokach może czekać nas wymiana rur, instalacji grzewczej lub gazowej, ponieważ mogą nie nadawać się już do użytku. Dodatkowo mieszkania na rynku wtórnym bardzo często sprzedawane są z całym wyposażeniem, bo poprzedni właściciel nie chce ponosić kosztów związanych z ich usuwaniem.
Jeśli meble nie przypadną nam do gustu, to będziemy musieli pozbyć się ich we własnym zakresie. Do wymiany mogą być również podłogi lub kafelki.Poza tym niektórzy właściciele starają się nie pokazywać pewnych wad lokalu, żeby nie zaniżać jego wartości. Możemy więc w nielicznych przypadkach spodziewać się niespodzianek.Jak widzimy, oba rynki mają swoje zalety i wady. Przed zakupem mieszkania warto się rozeznać w ofertach i rozważyć wszelkie za i przeciw.