Kuchnia otwarta czy zamknięta? Pomożemy dokonać właściwego wyboru. Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się między otwartą a zamkniętą? Zarówna zamknięta, jak i otwarta kuchnia mają swoje zalety, dlatego zanim podejmiesz wybór, poznaj plusy i minusy obu rozwiązań. Zapraszamy do lektury.
Spis treści porady
Zalety i wady kuchni otwartej
Kuchnię otwartą na salon często można zauważyć w bardziej nowoczesnych mieszkaniach. W małym mieszkaniu kuchnia otwarta na pokój lub przedpokój sprawia, że staje się przestronniejsza i optycznie powiększa przestrzeń. Świetnym połączeniem z kuchnią otwartą byłaby jej aranżacja w jasnych kolorach, co jeszcze bardziej spotęgowałoby efekt.
Ponadto, wnętrza kuchni z jadalnią lub salonem nawzajem się doświetlają, więc naturalne światło dotrze bez problemu do każdego zakamarka. To idealnie rozwiązanie dla osób, które nie lubią gotować w samotności, a także dla tych, którzy mają małe dzieci – dzięki temu rozwiązaniu będą mieli je na oku podczas przygotowywania posiłku. W kuchni otwartej, graniczącej z pokojem dziennym, znajdzie się dodatkowe miejsce na stół z krzesłami. Granicę może wyznaczyć również wyspa kuchenna, która jest dodatkowym blatem na przygotowywanie potraw.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku kuchni otwartej każdy z gości będzie miał wgląd do kuchni, więc żaden bałagan się im nie ukryje. Z tego powodu nie powinno się trzymać na widoku rzeczy, które dla wygody zwykle są trzymane pod ręką. Minusem mogą być również zapachy podczas gotowania, roznoszące się nawet po całym domu. Przy tej opcji warto zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację i częste wietrzenie pomieszczenia.
Wady i zalety kuchni zamkniętej
Kuchnia jako osobne pomieszczenie ma wiele zalet. Daje osobie przygotowującej posiłki możliwość odcięcia się od gwaru panującego w innych pomieszczeniach, a kuchenne zapachy czy hałasy nie przedostaną się tak łatwo do salonu. Taka kuchnia nie musi być nieskazitelna, ponieważ nikogo nie będą raziły naczynia czy bałagan podczas gotowania. Można postawić na całkowitą dowolność stylu kuchni zamkniętej, więc łatwiej będzie ją urządzić. Rodziny z małymi dziećmi mogą zamknąć drzwi do pomieszczenia, w którym gotują, a to ogranicza ryzyko poparzeń, jak i innych niebezpiecznych sytuacji.
Wadą kuchni zamkniętej z pewnością jest brak kontaktu z pozostałymi członkami rodziny, zwłaszcza, gdy jest to małe pomieszczenie. Takie rozwiązanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze, niż gdyby było otwarte. Wybierając kuchnię zamkniętą rezygnujemy tym samym z poczucia przestronności. W przypadku mniejszych pomieszczeń często konieczne będzie ich doświetlenie. Gdy kuchnia jest zbyt mała na wydzielenie w niej kącika jadalnego, to dodatkową niedogodnością jest również to, że podczas serwowania posiłków trzeba przenosić naczynia na stół w salonie.
Podsumowanie – które rozwiązanie wybrać?
Wybór między kuchnią otwartą, a zamkniętą jest trudny – każda ma swoje zalety i wady. Członkowie rodziny ma też swoje indywidualne wymagania, których często nie da się pogodzić. Warto rozważyć argumenty w obu rozwiązaniach i nie podejmować pochopnej decyzji, ponieważ przebudowa kuchni, jej urządzanie i umeblowanie jest kosztowne, a do tego czasochłonne. Jeśli po przeanalizowaniu plusów i minusów obu opcji decyzja nadal nie jest podjęta, może warto zastanowić się nad kuchnią półotwartą na salon, która sprawi, że będąc na widoku można zachować odrobinę prywatności.