Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń domu; nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że jest to wręcz serce każdego mieszkania. Jak poprawnie dokonać pomiaru jej wnętrza? W jaki sposób wpływa to na projekt aranżacji? Jak wybrać miejsce na poszczególne sprzęty AGD? Wykorzystaj poniższe wskazówki, aby stworzyć idealną, wymarzoną przestrzeń.
Spis treści porady
Jak dokonać pomiaru kuchni?
Niezależnie od tego, czy planujesz samodzielnie urządzić kuchnię korzystając z szafek o standardowych wymiarach, czy też zamierzasz zamówić meble na wymiar, podstawą sukcesu będzie prawidłowe zmierzenie określonych parametrów pomieszczenia. Pomocne do tego może być wykonanie szkicu, na którym oznaczone zostaną konkretne odległości. Warto posłużyć się rzutem mieszkania, jeśli tylko takim dysponujemy – z pewnością ułatwi to pracę.
Rzut powinien oddawać kształt kuchni, uwzględniać wszelkie przyłącza i stałe punkty pomieszczenia (grzejniki, rury i tym podobne). Dzięki temu unikniemy ustawienia szafki w miejscu, w którym przebiega rura, czy też umieszczenia zlewu w najdalszym od instalacji wodnej punkcie kuchni. Zazwyczaj do wykonania wstępnego planu i do wyceny zamawianych szafek wystarczy podanie podstawowych parametrów.
Precyzyjne pomiary zostaną dokonane przez profesjonalną ekipę. Doświadczony stolarz podpowie nam także, które z pomysłów dobrze się sprawdzą, a które utrudnią funkcjonowanie w naszej wymarzonej kuchni. Jeśli natomiast decydujemy się na samodzielne umeblowanie kuchni, warto jak najdokładniej, z dokładnością do 1 mm, zmierzyć wszystkie potrzebne odległości, wysokości, szerokości, tak aby zakupione szafki i urządzenia AGD nie utrudniały poruszania się po pomieszczeniu.
Co mierzymy w kuchni?
Pomiary należy zacząć od usunięcia z pomieszczenia przeszkadzających w pracy przedmiotów. Podstawowymi wymiarami, które należy dokładnie sprawdzić i zaznaczyć na przygotowanym szkicu, są długości ścian. Bardzo ważna jest także ich wysokość, która niekiedy – zwłaszcza w mieszkaniach w starym budownictwie – znacznie odbiega od standardów.
Istotna jest też lokalizacja i wielkość okien oraz drzwi; należy podać odległość otworów okiennych oraz drzwiowych od sąsiednich ścian. Koniecznie trzeba zmierzyć także wysokość, na jakiej znajduje się dolna krawędź okna – tym sposobem poznamy wysokość ściany pod nim i będziemy wiedzieć, jaką szafkę czy urządzenie można tam postawić.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie kątów ścian, które niekiedy mogą odbiegać od kąta prostego. Pomiarom należy poddać także obecne w pomieszczeniu stałe punkty, takie jak przebiegające po wewnętrznej stronie ścian rury czy grzejniki. Każdy z tych punktów należy zlokalizować zarówno pod względem wysokości od podłogi, jak i odległości od ścian. Konieczne jest również zaznaczenie miejsca usytuowania włączników światła i gniazdek elektrycznych.
Kuchnia dobrze zaprojektowana
Wszystkie wymienione pomiary posłużą przygotowaniu idealnego projektu, dokładnie dopasowanego do wielkości kuchni, uwzględniającego jej specyfikę i nawet bardzo nietypowy kształt (na przykład skosy lub kuchnia przechodnia). Jeśli mamy już wizję, jak powinna być urządzona nasza wymarzona kuchnia, warto oznaczyć na drugim schemacie rozmieszczenie poszczególnych elementów: piekarnika, okapu, zmywarki, lodówki, zlewu. Przygotowanie starannego projektu to pierwszy krok do sukcesu.
Urządzając kuchnię, należy dokonać szczegółowych pomiarów, tak aby optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że codzienne gotowanie będzie łatwe, wygodne i przyjemne!