Strona główna » Oświetlenie LED – zamiast halogenów i świetlówek

Oświetlenie LED – zamiast halogenów i świetlówek

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
lampa LED

Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa. Niektóre sklepy jak np. sieć Jula, w ogóle zrezygnowały ze sprzedaży tradycyjnych żarówek, a teraz idąc krok dalej, pozbywają się również świetlówek energooszczędnych ze swojego asortymentu.

Zdecydowaliśmy się całkowicie odstąpić od sprzedaży świetlówek energooszczędnych, ponieważ oferujemy bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania, czyli szeroki asortyment produktów LED, które pod każdym względem przewyższają świetlówki energooszczędne. Nie ma żadnego powodu, by wybierać świetlówki energooszczędne zamiast energooszczędnych lamp LED – przekonuje Karl-Johan Blank, prezes koncernu i właściciel Jula.

Dlaczego oświetlenie LED jest lepsze niż świetlówki energooszczędne?

Zaprzestając produkcji i sprzedaży świetlówek energooszczędnych, eliminujemy również ogromne zagrożenie dla środowiska, gdyż nadal zawierają one niebezpieczną dla środowiska rtęć – podkreśla Joachim Frykberg, dyrektor generalny Jula AB. Lampy LED nie zawierają rtęci, nie są wrażliwe na niską temperaturę i podobnie jak tradycyjne żarówki osiągają pełną moc w momencie zapalenia.

Zasadniczo wszystkie lampy LED mają dziś funkcję ściemniania światła, a także wymiary i kształt tradycyjnych żarówek, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, czy lampa zmieści się w oprawie oświetleniowej. Ponadto w porównaniu z żarówkami i świetlówkami energooszczędnymi charakteryzują się długim okresem użytkowania.

Według danych, które podaje RWE, diody LED są:

– 10 razy mniej „prądożerne” niż tradycyjne żarówki
– trwalsze – mogą działać nawet 20 lat
– bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne
-mniej szkodliwe dla oczu

LED zamiast świetlówki

Dziś świetlówki energooszczędne mają odpowiedniki w produktach LED. Świetlówki energooszczędne zawierają ponadto niebezpieczną dla środowiska rtęć, która stanowi zagrożenie środowiskowe i zdrowotne podczas ich utylizacji. Są ponadto wrażliwe na niskie temperatury i mają długi czas nagrzewania.

  LED świecą 35 000 godzin

Często są większe niż tradycyjne żarówki, w związku z czym nie zawsze pasują do tradycyjnych opraw, a ponadto większość z nich nie oferuje funkcji ściemniania światła. Świetlówki energooszczędne charakteryzują się również stosunkowo krótkim okresem użytkowania w porównaniu z obecnie produkowanymi LED-ami, co powoduje konieczność ich częstej wymiany.

Jak czytać oznaczenia na opakowaniach LED
Co to jest temperatura barwowa światła

LED-y mają to już nie tylko malutkie diody mające funkcję przede wszystkim dekoracyjną – dziś wyglądają jak typowe żarówki. Mają różne gwinty, pasujące do opraw wymagających gwintu E27 czy E14.

Ale są też takie, które zastępują halogeny – tzw. grzybki. Nie ma więc problemu w zastosowaniem LED-ów we wszystkich oprawach stosowanym w domu. Niektóre oprawy są nawet zintegrowane z LED-ami, co ciekawie wpływa na ich wygląd. Dziś ozdobny żyrandol z LED-ami już nie dziwi.

Zdjęcia: Jula, Energizer, Leroy Merlin

Może Cię zainteresować: