Strona główna » Jak dobrać kolor okien do wnętrza?

Jak dobrać kolor okien do wnętrza?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Jak wybrać kolor okien do wnętrza

Na wybór okna kolorowego w praktyce mogą sobie pozwolić właściciele domów jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych kolor okien jest narzucony przez dewelopera czy spółdzielnię mieszkaniową i ich zmiana naruszałaby wygląd elewacji.

Jak dobrać kolor okien do wnętrz?

Firma VEKA oferuje profile w 38 kolorach do wyboru. Profil może mieć również wykończenie o strukturze odwzorowującej drewno, z obu stron okna lub tylko z jednej. Każde okno w systemie VEKA może być wykonane w dwóch różnych kolorach – jeden od zewnętrznej strony budynku, drugi od wewnątrz. Okna kolorowe barwione w masie, a więc kolor się nie zetrze. Natomiast te imitujące drewno są pokryte specjalną trwałą folią.

Najczęściej kolor okien od strony mieszkania dopasowuje się do koloru podłogi lub drzwi wewnętrznych. Są to bowiem elementy wykończeniowe, które zmienia się w domu najrzadziej. Jeśli więc planujemy dębową podłogę, to wybierzmy okna z profilami w kolorze dębu. Jeżeli jesionową na przykład, to okna również niech będą w jasnym odcieniu drewna. Co ważne nie musimy szukać podłogi i okien w identycznym odcieniu. Nigdy bowiem te płaszczyzny nie są oświetlone tak samo – na okno patrzymy w ciągu dnia pod światło, na podłogę i na drzwi pada ono inaczej. Światło lamp wieczorem również inaczej gra na płaszczyznach pionowych, inaczej na poziomych.

Innym rozwiązaniem jest kupno okien z białymi profilami, niezależnie jakie mamy podłogi i drzwi. Takie profile będą neutralne, nie staną się konkurencją ani dla różnych gatunków drewna na podłodze, ani dla kolorowych drzwi w mieszkaniu. Jednak trzeba przyznać, że okna z ramami drewnianymi lub imitującymi drewno nadają przytulność wnętrzom, szczególnie jeżeli nie zasłaniamy okien tkaninami. Białe takiej atmosfery nie tworzą, chociaż dają niektórym użytkownikom poczucie lepszego doświetlenia wnętrz.

Więcej informacji: poradnik.veka.pl

  Jak na co dzień dbać o zmywarkę?

Może Cię zainteresować: