Strona główna » Jak na co dzień dbać o zmywarkę?

Jak na co dzień dbać o zmywarkę?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Bardzo ważne jest czyszczenie urządzenia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Należy regularnie wycierać drzwiczki, a szczególnie uszczelki, by jak najdłużej spełniały swoją rolę. Dobrym sposobem jest pozostawianie otwartych drzwiczek zmywarki, by woda z uszczelek i komory wyparowała.

Co jakiś czas należy też czyścić wnętrze zmywarki, odkamienić ją odpowiednimi środkami, które zapobiegną powstawaniu i odkładaniu się kamienia, który może blokować ramiona natryskowe.
By wyjmować ze zmywarki dobrze umyte naczynia, należy pamiętać o czyszczeniu filtra – należy go wyjąć, rozłożyć w umyć zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi. Powinno się to robić co 10-15 cykli zmywania.
Nowoczesne zmywarki nie wymagają specjalnego przygotowania naczyń przed myciem, jednak lepiej oczyścić je z większych kawałków jedzenia. To poprawi skuteczność mycia i zapobiegnie zatykaniu się filtra.

Skuteczne zmywanie
Często słyszy się opinie użytkowników zmywarek, że naczynia nie są tak dobrze umyte jak po zmywaniu ręcznym. Mają na to wpływ czynniki takie jak twardość wody, jakość preparatów, dobór programu do zabrudzenia naczyń. By poprawić jakość zmywania stosujmy poniższe zasady:
– Nawet jeśli używamy tabletki 3 w 1, dobrze jest dodatkowo uzupełniać sól i nabłyszczacz. Te preparaty zapobiegają powstawaniu smug i zacieków, szczególnie widocznych na szkle.
– Zadbajmy o właściwe ułożenie naczyń w zmywarce, zgodnie z zaleceniami producenta. Wnętrze zmywarki jest podzielone na strefy przeznaczone do różnych typów naczyń, co ma wpływ na rezultaty zmywania. Trzeba tak ustawić naczynia i sztućce, by nie stykały się ze sobą. Wstawiając wysokie naczynia na dolnym poziomie, np. patelnię, sprawdźmy czy nie będzie blokować ruchu obracających się ramion myjących. Jeżeli ramię będzie zablokowane, z pewnością nawet najdłuższych cykl pracy urządzenia nie przyniesie dobrych rezultatów.
Wyjmując umyte naczynia, zacznijmy od dolnego poziomu. Zdarza się bowiem, że w denkach szklanek czy kubków ustawionych w górnym koszyku, zbiera się woda. Jeżeli wyjmiemy je jako pierwsze, ochlapiemy talerze czy garnki stojące na dole.

  Urządzasz kuchnię - może zmywarka powinna być wysoko?

zdjęcie Electrolux

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.