Strona główna » Kontaktron w oknie – metoda na obniżenie kosztów energii

Kontaktron w oknie – metoda na obniżenie kosztów energii

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kontaktrony magnetyczne w oknach najczęściej są stosowane jako element ochrony domu przed włamaniem. Wykrywają próby włamania, dając domownikom poczucie bezpieczeństwa. Ale można je wykorzystać również do sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją.

Czym jest i jak działa kontaktron w oknie?

Czujniki magnetyczne zwane kontaktronami instaluje się w oknach lub drzwiach tarasowych. Niektóre typy tych czujników mogą służyć jednocześnie do sygnalizowania próby włamania, jak i do sterowania poziomem ogrzewania pomieszczenia.

Jak to się dzieje?

Sprzężenie kontaktronu z ogrzewaniem powoduje, że w momencie otwarcia przez nas okna lub drzwi balkonowych zostaje zamknięty dopływ ciepłej wody do grzejnika. Dzięki temu nie marnuje się energia na ogrzewanie, podczas gdy dom jest wietrzony. Podobnie można zrobić z klimatyzacją – gdy latem otworzymy okna, zostanie odcięte zasilanie klimatyzatora, który przestanie pobierać energię.

Czujniki magnetyczne przekazują informację o położeniu skrzydła okna do elektrozaworów na grzejnikach lub klimatyzatorach. Dzięki temu w momencie otwarcia okna automatycznie wyłączają ogrzewanie lub klimatyzację, minimalizując straty energii. Oba typy czujników wymagają odpowiedniego okablowania.

Uwaga! Czujniki activPilot Control są kompatybilne z okuciami okiennymi firmy Winkhaus. Po zamontowaniu są ukryte między skrzydłem a ramą okna. Instalacja kontaktronów w zamontowanych już oknach jest możliwa, ale ze względu na konieczność położenia kabli, powinna się odbywać się przy okazji remontu (jeszcze jeden warunek – okna muszą być uchylno-rozwierane). Natomiast grzejniki, z którymi chcemy połączyć kontaktrony, muszą mieć odpowiednie termostaty z możliwością sterowania.
Do kupienia na:
www.sklep.winkhaus.pl

  Materace dla dzieci i młodzieży

Może Cię zainteresować: