Strona główna » Kolory wnętrz, które lubimy najbardziej

Najbezpieczniejsze odcienie to pastele – są pogodne, nie męczą, odświeżają (przy okazji powiększają przestrzeń, są więc dobre do małych, ciasnych pomieszczeń). Mocne, nasycone kolory ożywiają, dodają werwy i mają silniejsze działanie niż pastele. Również to ujemne – mogą bardziej drażnić. Warto też wziąć pod uwagę, jak dany kolor ma się do funkcji pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić.

Kolory do salonu

Tu odpoczywamy, a do tego najlepiej nadają się stonowane barwy: pastele, czyli jasne, rozbielone odcienie żółte, seledynowe, błękitne, różowe, liliowe oraz neutralne ciepłe szarości i beże. Można wprowadzić jeden jaskrawszy odcień – to ożywi całe wnętrze.

 

Kolory w sypialni

Wybierzmy kolory, które nas wyciszą: delikatny fiolet (odcienie lila, zgaszone), pudrowy róż, gołębi błękit. Ciemniejsze barwy zbudują intymny nastrój. Unikajmy zimnych zieleni i pobudzającej czerwieni (chyba, że nie mamy problemów z zasypianiem, za to ciężko nam się wstaje rano). 

Pokój do pracy, gabinet

W tym miejscu potrzebne są kolory sprzyjające koncentracji: spokojne zielenie, które stymulują pamięć i łagodzą napięcie, średnio nasycone tonacje żółtego, które pobudzają pamięć i zmniejszają zmęczenie. Unikajmy czerwieni – utrudnia skupienie się. 

Pokój dziecięcy

Kolory pobudzają rozwój i wyobraźnię, dlatego nie bójmy się ich w pokojach dla dzieci. Możemy zestawić dwa, trzy kolory o różnym nasyceniu, np. ciepły błękit przy łóżku, a pomarańczowy czy żółty w strefie zabawy. 

 

 

Kolory do jadalni

Do tego pomieszczenia wybierzmy barwy pobudzające apetyt: łagodny, pogodny żółty oraz pomarańczowy, z elementami czerwieni. Uwaga na odcienie niebieskie – hamują łaknienie. 

  Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe?

 

Kolory w kuchni

Tu obowiązuje ta sama zasada, co w jadalni. Paletę żółcieni, czerwieni, pomarańczy możemy rozjaśnić i lekko schłodzić bielą, która dodatkowo wnosi wrażenie czystości. Zrezygnujmy natomiast z zimnych barw z gamy zieleni i niebieskiego. 

Przedpokój

Dobrze wygląda pomalowany na nasycone, wyraziste kolory: ciemne odcienie zieleni, mocne czerwienie, bordo. W przedpokoju przebywamy na tyle krótko, że jaskrawe barwy nie zdążą zmęczyć nam oczu.

 

zdjęcia Dekoral, Barlinek, Tikkurila, Kidstown, Art of Wall

Porozmawiaj na ten temat na naszym forum

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.