Rozpoczynam remont mieszkania. W pomieszczeniu (20 m) ma powstać salon, jadalnia i aneks kuchenny. W kuchni szafki dolne są białe, górne ciemny brąz. Czy mogę pomiędzy nie dać kolor czerwono-wiśniowy na jednej ścianie?
Ściany chcemy mieć w kolorze szarym. Jak oddzielić jadalnię od salonu? Może na jedną ścianę dać płytki imitujące mur z cegły, a pozostałe pomalować? Jakie podłogi będą najlepsze, by optycznie rozdzielić poszczególne pomieszczenia? Meble w salonie mają kolor olcha. Jaki kupić stół do jadalni, by pasował do reszty?
Zacznę od końca, przede wszystkim odradzam dzielenie pomieszczenia, dość małego (trzy funkcje na 20 m2) różnymi rodzajami podłogi… Nie wiem jak Pani często korzysta z kuchni, ale proponowałabym położyć tam panele laminowane lub deskę drewnianą, taką samą jak w części z sofą. Dzielenie podłóg różnymi posadzkami zmniejszy optycznie wnętrze.
Proszę dopasować podłogę kolorystycznie do drewnianych elementów, stół również powinien pasować do mebli olcha – dzięki temu nie pojawi się chaos kolorystyczny.
W małym mieszkaniu istotne jest, aby materiały się powtarzały i wynikały z siebie wzajemnie. Warto wyróżnić jeden akcent kolorystyczny – w tym przypadku może być to wiśniowe szkło lacobel na ścianie w kuchni nad blatem.więcej o szkle na zdjęciu By kolor wiśniowy nie był jedynie w kuchni, proponuję kupić wiśniowe poduchy na kanapę w części dziennej. Również wiśniowe mogą być zasłony, podkładki na stół w jadalni.
Kolor na ścianach w całym pomieszczeniu proszę zastosować jeden – np. szary. Może Pani jedną ze ścian wyróżnić jakąś strukturą np. tymi płytkami, ale muszą one naprawdę dość dobrze imitować oryginał. Jeśli nie płytki, to może właśnie wiśniową ścianę lub jej fragment (np. wiśniowy pas na ścianie, na tle którego stanie stół – jeżeli stół ma 80 cm szerokości, pas wiśniowego koloru ma również 80 cm).
Konsultacja i projekt kuchni na zdjęciu obok – Marina Suchorska www.quadrat.pl; realizacja: MM Kuchnie