Strona główna » Klasyka w nowoczesnym wydaniu: firany żakardowe do wymagających wnętrz

Klasyka w nowoczesnym wydaniu: firany żakardowe do wymagających wnętrz

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Firany

Firany żakardowe to modny, stylowy dodatek dopełniający aranżacji wnętrza. Obecnie dostępne są w wielu wzorach, które będą odpowiadać każdym gustom i potrzebom. Dowiedz się, jak wykorzystywać firanki żakardowe do dekoracji okien.

Firany żakardowe, czyli jakie?

Firany żakardowe wykonane są z materiału, który powstaje dzięki specjalistycznej technice, polegającej na stworzeniu zaprojektowanego wzoru za pomocą nici. Żakard jest tkany na krosnach, zazwyczaj z poliestrowych włókien, jednak czasami z dodatkiem włókien bawełnianych.

Tkanina żakardowa jest bardzo wytrzymała i może być użytkowana przez długie lata: niestraszne jest jej częste pranie, a także ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Dobrej jakości firany żakardowe utrzymują swój kolor i nie żółkną, nawet osłaniając południowe okna.

Gdzie sprawdzą się firany żakardowe?

Firany żakardowe to idealne rozwiązanie do każdego pomieszczenia: salonu, sypialni, a nawet kuchni. Dzięki różnorodnym wzorom mogą być dopasowane do charakteru różnorodnych wnętrz. Dobrym tego przykładem są żakardowe firany do kuchni w abcfirany.pl, których delikatna faktura będzie podkreślała wystrój wnętrza.

W abcfirany dostępne są również firanki tzw. zazdrostki, które umieszcza się w połowie okna i zazwyczaj wykorzystuje w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy przedpokój.

Czym się kierować w wyborze firan żakardowych?

Kupując firany żakardowe warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiału oraz zalecenia producenta dotyczące prania i prasowania. Niektórych niskiej jakości żakardów nie można prasować ze względu na możliwość uszkodzenia sztucznych włókien: żakard firankowy powinien być odporny i umożliwiać zarówno pranie, jak i prasowanie w niskich temperaturach.

Firany żakardowe mogą być gładkie, tkane w skomplikowane wzory lub uzupełnione jedynie dyskretnym elementem ozdobnym. Dopasowując firankę do wnętrza należy mieć na uwadze, że bardzo wzorzyste firany przykuwają wzrok i w małych pomieszczeniach mogą nadmiernie przytłaczać. Dotyczy to również pomieszczeń, w których znajduje się dużo ozdobnych mebli. Pokoje urządzone minimalistycznie doskonale komponują się z bogatym wzornictwem firan.

  Dom na wodzie - wyjątkowe mieszkania powoli podbijają Polskę

Klasycznym wyborem są śnieżnobiałe firany, ale warto pamiętać, że żakard dostępny jest także w innej kolorystyce: np. kości słoniowej czy złamanej bieli. 

W przypadku okien o niestandardowych wymiarach, zarówno pod względem szerokości jak i wysokości, najlepszym rozwiązaniem okażą się firany żakardowe na metry. Niektóre sklepy, takie jak abcfirany.pl, oferują zakup gotowych firan (zazwyczaj już z taśmą marszczącą, umożliwiającą estetyczne powieszenie firanki), albo uszycie firan zgodnie z wymaganiami klienta. Zarówno wybierając gotowe firanki, jak i planując ich uszycie, należy dokonać dokładnego pomiaru okna.

Jak dobrać wielkość firanki do wnęki okiennej?

Jeśli firanki mają dokładnie zakrywać wnękę okienną z parapetem, do wysokości wnęki należy dodać jeszcze odległość do karnisza oraz ok. 5-10 centymetrów. Firanki powinny zakrywać parapet i sięgać kilka centymetrów poniżej tego poziomu. Drugą możliwością jest powieszenie firanek tak, aby kończyły się w 2/3 okna.

W przypadku zazdrostek mierzy się po szybie wysokość firanki: przeważnie jest to 1/3 szyby przy klasycznym oknie i 1/2 przy niewielkich oknach kwadratowych.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.