Strona główna » Dom na wodzie – wyjątkowe mieszkania powoli podbijają Polskę

Dom na wodzie – wyjątkowe mieszkania powoli podbijają Polskę

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Dom na wodzie

Domy na wodzie (inaczej houseboat) zyskują popularność nie tylko za granicą, ale pojawiają się również w Polsce. Firmy oferują je w różnych wersjach i metrażach. Zakupić można zarówno niewielkie domki, o wielkości typowej kawalerki, jak i większe wille. Jest to ciekawy sposób na odkrywanie nowych zakątków świata w swoim własnych czterech kątach. W przypadku wersji niepływających stają się one oazą spokoju, z daleka od głośnych miast i zatłoczonych ulic.

To opcja dla osób, które chcą wypocząć i się zrelaksować, jednak nie chcą kupować domku na wsi. Tego rodzaju lokum może też stać się sposobem na biznes, gdyż coraz więcej osób szuka domów na wodzie do wynajęcia. Co ważne, takie mieszkanie wyposażone jest we wszystkie potrzebne instalacje, a więc można go użytkować nawet przez cały rok. W Polsce pływające domy są w dalszym ciągu nieliczne, jednakże na świecie buduje się je od wielu lat i to w różnych technologiach.

Spis treści porady

Domy na wodzie – co warto wiedzieć?

Domki na wodzie mają przeszklone ściany, przez co można podziwiać z nich zachwycające widoki. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, drugą połówką czy przyjaciółmi. Zachód słońca nad taflą wody jest niezapomnianym przeżyciem. Dzięki dobrze urządzonemu lokum można się poczuć tak jak u siebie. Domy na wodzie to rozwiązanie nowoczesne o unikalnym designie.

Pływając po akwenie wodnym, można nieustannie zachwycać się taflą wody, jak i otaczającą naturą zarówno wewnątrz, jak i na tarasie domku. Decydując się na takie lokum, nie trzeba posiadać swojej działki budowlanej czy też starać się o pozwolenie na budowę. Co za tym idzie, właściciel nie jest zobowiązany do płacenia podatków od użytkowanego gruntu. Domek na wodzie przypomina klasyczny budynek, gdyż również posiadają wszelkie niezbędne instalacje i elementy wyposażenia. W takim mieszkaniu da się więc wygodnie i bezpiecznie mieszkań.

  Gotowy zestaw do monitoringu - jaki wybrać?

Taras pozwala natomiast na nieustanny relaks przy cichym szumie uspokajających fal. Tego rodzaju konstrukcje są dostępne w różnych cenach i wariantach. Znajdzie się więc coś na każdą kieszeń. Warto podkreślić, że dom na wodzie jest mobilny, a więc nie jest on traktowany jako nieruchomość. Przez ten fakt, nie da się uzyskać na niego kredytu hipotecznego. Takie obiekty nie należą do popularnych, przez co problemem jest też podpisanie polisy ubezpieczeniowej. Trzeba też wiedzieć, że pomimo pozorów pływające domy odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Zostały one wyposażone w siatkobetonową konstrukcję pływaków. Jest ona bardzo wytrzymała, a przy tym zapewnia dobrą stabilność domku nawet w przypadku powodzi.

Więcej informacji o nietypowych obiektach można uzyskać ze strony https://www.bryla.pl/.

Czy warto budować dom na wodzie?

Dla wielu osób tego rodzaju obiekt może wydawać się atrakcyjną propozycją. Dom na wodzie pod wieloma aspektami przypomina klasyczne budynki. Obiekty tego typu mogą być parterowe czy też z piętrem, mają ogrzewanie centralne, instalację elektryczną, przyłącza do mediów czy autonomiczny system sanitarny. Zapewniają więc maksimum komfortu i mogą być użytkowane tylko latem, jak i przez cały rok.

Domy na wodzie definiowane są jako statki i są propozycją zwłaszcza dla osób niedysponujących własnym gruntem. Konstrukcję da się transportować przy użyciu holowników oraz przycumowywać w wybranych miejscach. Jest to więc dobra opcja dla osób, które mają w planie podróżowanie.

Zaletą takiego obiektu jest też krótki czas jego wznoszenia. Domek na wodzie powstaje nawet już w ciągu kilku miesięcy. W ich przypadku nie trzeba kupować drogiej działki czy płacić czynszu. Właściciel domku na wodzie ponosi jedynie takie wydatki, jak: cumowanie w porcie, koszty mediów, koszt użytkowania gruntów pokrytych wodami lub umowę na postój. Warto więc zdecydować się na to oryginalne lokum, gdyż ma ono wiele zalet.

  Co lepsze - kuchnia otwarta czy oddzielna?

Skąd popularność takiego rozwiązania?

Dom na wodzie cieszy się rosnącą popularnością głównie dlatego, że pozwala na bliski kontakt z naturą i gwarantuje niezapomniane widoki. Będąc posiadaczem takiego obiektu, tudzież wynajmując go, można spędzić niezapomniany czas tuż przy tafli wody.

Wychodząc na taras swojego domku, da się na nim opalać, mocząc przy tym stopy w chłodnej wodzie, oraz relaksować się widokiem krajobrazu. To doskonały sposób na spędzenie czasu w ciszy, z dala od głośnego i zanieczyszczonego miasta. Przebywając na takiej konstrukcji, można zapomnieć o troskach i codziennych obowiązkach. Oszklona przestrzeń z widokiem na taflę wody przynosi spokój, relaks i pozwala się wyciszyć.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.