Strona główna » Na co zwrócić uwagę, szukając domu energooszczędnego?

Na co zwrócić uwagę, szukając domu energooszczędnego?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
dom energooszczędny

Projekty domów energooszczędnych to rozwiązanie coraz bardziej popularne wśród osób planujących budowę. Takie obiekty są niedrogie w utrzymaniu i przyjazne dla środowiska, wpisując się w potrzeby szerokiej grupy współczesnych inwestorów. Podczas wybierania idealnej koncepcji, powinniśmy obowiązkowo pamiętać o kilku istotnych aspektach. Na co zwrócić uwagę, szukając domu energooszczędnego?

Dostosowanie projektu domu do własnych potrzeb

Upodobania i sposób funkcjonowania rodziny to jedne z najważniejszych kryteriów, o jakich powinniśmy pamiętać przeglądając projekty domów. Zastanówmy się, jak wygląda nasz rytm dobowy i jakie wartości cenimy sobie najbardziej. Parterowy budynek ułatwi nam zacieśnianie więzi pomiędzy domownikami, natomiast obiekt dwukondygnacyjny – zapewni wysoki poziom prywatności i spokój podczas wypoczynku w pokojach na piętrze.

Weźmy pod uwagę nie tylko przestrzeń mieszkalną, lecz również miejsce konieczne do przechowywania zapasów czy rozwijania swoich pasji. Przemyślmy zasadność posiadania spiżarni, pralni czy garażu, pozytywnie wpływających na ogólną funkcjonalność budynku. Zależy nam, by dom był jak najtańszy w utrzymaniu?

Sprawdźmy, czy projektanci przewidzieli opcję montażu paneli fotowoltaicznych bądź kolektorów słonecznych na jego dachu. Często z góry uwzględniają oni także możliwość zainstalowania pompy ciepła czy wentylacji mechanicznej. Jeśli takie instalacje nie są ujęte w projekcie, zazwyczaj można doprojektować je również na etapie wykonywania adaptacji gotowego planu architektonicznego.

Zgodność planu architektonicznego z lokalnym prawem

Planujemy wznieść obiekt mieszkalny o niskim zapotrzebowaniu na energię pierwotną? Zanim dokonamy ostatecznego wyboru upewnijmy się, czy wytypowana koncepcja jest zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Z takich dokumentów dowiemy się, jakie najważniejsze cechy muszą posiadać projekty domów możliwe do zrealizowana na terenie objętym zapisami MPZP lub WZ.

Wytyczne z uchwały lub decyzji mogą dotyczyć takich parametrów, jak wysokość i szerokość budynku, liczba jego kondygnacji czy kształt oraz kąt nachylenia dachu. Czasami mogą one nawet wskazywać na dopuszczalną kolorystykę elewacji czy rodzaj materiałów budowlanych, z jakich może powstać nowy obiekt.

Dopasowanie koncepcji do parametrów działki

Ostatnim, ale równie istotnym zagadnieniem jest dobór gotowej koncepcji do indywidualnych warunków na naszej nieruchomości gruntowej. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy posesja jest wąska lub nieustawna – wymagając niezwykle starannego dopasowania planu architektonicznego.

Analizując gotowe projekt domów zwróćmy zatem uwagę na podane w dokumentacji minimalne wymiary działki. Upewnijmy się, czy na posiadanym terenie da się wznieść wybrany budynek z zachowaniem niezbędnych odległości od granic. Wybierzmy taką koncepcję, która umożliwi zlokalizowanie strefy dziennej od strony południowej bądź zachodniej, co pozwoli w naturalny sposób dogrzać i rozjaśnić wnętrza. Postarajmy się także dopasować gotowy plan do charakteru okolicznych budynków. W sprzedaży znajdziemy projekty domów energooszczędnych o zróżnicowanej stylistyce, które będą dobrze komponować się zarówno z bardziej tradycyjną, jak i nowoczesną zabudową.

Energooszczędny dom to nasze marzenie? Przeglądając dostępne projekty zwróćmy uwagę na ich dopasowanie do naszych potrzeb czy parametrów działki, jak również zapisów lokalnego prawa. Dzięki temu gotowy budynek skutecznie zaspokoi nasze wymagania, a jego bieżąca eksploatacja będzie przystępna cenowo.

Zdjęcie: Projekt EC317a – Dom oszczędny – wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

  Czym zasłonić stary grzejnik

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.