Strona główna » Kabina walk-in, czyli kabina bez brodzika

Kabina walk-in, czyli kabina bez brodzika

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Prysznic wyłożony płytkami, o powierzchni równej z podłogą jest alternatywą dla tradycyjnego brodzika. Choć oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, to jednak są sytuacje, kiedy kabina typu walk-in będzie zdecydowanie lepszym pomysłem.

Jeszcze niedawno wykonanie prysznica o brodziku zlicowanym z podłogą było bardzo czasochłonne. Trzeba było najpierw skuć sporą powierzchnię przeznaczoną na brodzik, potem wykonać posadzkę cementową, wyprofilować samemu odpowiednie spadki, zagruntować powstałą konstrukcję i wykonać hydroizolację. Dziś są dostępne gotowe płyty brodzikowe.

Gotowe płyty brodzikowe

Najcieńsze gotowe płyty brodzikowe mają zaledwie 40 mm grubości oraz fabrycznie ukształtowane spadki, dzięki którym woda będzie bez problemu spływać do syfonu. Wystarczy wybór płyty z odpowiednim odpływem, tj. liniowym lub punktowym, zamontowanie w podłodze oraz uszczelnienie za pomocą zaprawy i taśmy – podpowiada ekspert z firmy Ultrament.

Trzeba przyznać, że montaż standardowego brodzika akrylowego jest szybszy niż brodzika zlicowanego z podłogą i pokrytego płytkami. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie i druga opcja nie jest tak uciążliwa czasowo, dając dużo lepsze efekty wizualne i użytkowe. Poza tym gotowa płyta brodzikowa pozwala na położenie płytek od razu po zakończeniu jej montażu, bez konieczności wcześniejszego gruntowania i nakładania dodatkowych izolacji. To istotna oszczędność czasu, ważna również wtedy, gdy remontuje się łazienkę już w zamieszkiwanym domu czy mieszkaniu.

Kabina bez brodzika – pomysł do małej łazienki

W małej łazience prysznic zlicowany z podłogą będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż taki z wysokim brodzikiem. Złudzenie większej przestrzeni da przede wszystkim konstrukcja, pozbawiona masywnej, białej niecki, wyposażona w dodające światło, szklane ściany czy szybę typu walk-in.

Nie zapominajmy przy tym, że prysznic o brodziku wbudowanym w podłogę to wręcz obowiązkowy element wykończeniowy w nowoczesnej łazience, w której wysoka funkcjonalność ma łączyć się z designem.

  Czarny brodzik Olympic Plus; również w wersji białej

Czystość w kabinie bez brodzika

Wydawałoby się, że prysznic z tradycyjnym brodzikiem będzie lepszym rozwiązaniem, niż taki o powierzchni zlicowanej z podłogą. Okazuje się, że nie zawsze, bo choć fugi między płytkami są bardzo podatne na zanieczyszczenia, prysznic bezprogowy zdecydowanie łatwiej wysprzątać i utrzymać w czystości niż np. wysoki, posiadający liczne załamania brodzik.

A może wanna i kabina w jednym?

Co istotne, dzięki nowoczesnym odpływom w brodzikach podłogowych bardzo łatwo usunąć zanieczyszczenia gromadzące się w syfonie. Tym samym eliminuje się powstawianie nieprzyjemnych zapachów i niedrożności odpływu.

Idealne dla osób starszych lub niepełnosprawnych

Prysznic bez brodzika poleca się w sytuacji, gdy użytkownikami łazienki są osoby starsze lub niepełnosprawne, dla których wchodzenie i wychodzenie z miejsca kąpieli jest szczególnie utrudnione. W takich przypadkach prysznic bez wysokiego progu, pozbawiony śliskiej, emaliowanej nawierzchni, do którego dodatkowo można włożyć krzesełko czy wózek inwalidzki, będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – zarówno wtedy, gdy osoba wymagająca szczególnych warunków kąpie się sama, jak i wtedy, gdy potrzebuje asysty drugiej osoby.

Co to jest płyta brodzikowa i ile kosztuje

Płyty brodzikowe Ultrament to innowacyjne produkty pozwalające na estetyczną, bezprogową zabudowę niemal każdego brodzika prysznica. Dzięki fabrycznie wyprofilowanym spadkom oraz specjalnej powłoce dają możliwość bezpośredniego montażu okładziny ceramicznej, bez konieczności gruntowania i wykonania hydroizolacji.

Ich rdzeń stanowi pianka XPS, która pokryta jest warstwą mineralną z wtopioną siatką z włókna szklanego oraz zewnętrzną, niebieską powłoką gwarantującą 100% odporność na wodę, grzyby i pleśń. Niewątpliwymi atutami płyt są też: lekkość konstrukcji, łatwa i szybka instalacja oraz zintegrowane odpływy w dwóch estetycznych wariantach (liniowym i punktowym).

Szeroki zakres wymiarów sprawia, że płyty pasują do większości kabin prysznicowych dostępnych na rynku, zarówno typu walk-in, jak i tradycyjnych z przesuwanymi drzwiami.

Płyta brodzikowa Ultrament z centralnym odpływem punktowym kosztuje od 600-890 zł (w zależności od wielkości)
Płyta brodzikowa Ultrament z liniowym odpływem zintegrowanym – od 1100-2000 zł (w zależności od wielkości)
Płyta brodzikowa Ultrament dostępna jest na zamówienie na działach sanitarnych w wybranych marketach budowlanych

  Jak dobrze urządzić łazienkę - sprawdzone sposoby, by unikać błędów

Zdjęcia Ultrament i Fotolia

Może Cię zainteresować: