Strona główna » Jakie wady i zalety mają mieszkania z rynku pierwotnego?

Jakie wady i zalety mają mieszkania z rynku pierwotnego?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Zakup nieruchomości

Nowe mieszkania, które wcześniej nie były przez nikogo użytkowane to obecnie jeden z najpopularniejszych wyborów. W końcu daje to możliwość nie tylko zamieszkania w nowoczesnym i przyjaznym otoczeniu, ale też skorzystanie z całej listy udogodnień – windy, parkingów podziemnych czy monitoringu. Jednak rynek pierwotny ma też wady, o których warto wiedzieć.

Spis treści porady

Dlaczego nowe mieszkania są tak popularne?

Możliwość dopasowania mieszkania

Gotowe mieszkania z rynku wtórnego bardzo trudno jest dopasować do swoich potrzeb. Choć możesz wprowadzać tam drobne zmiany, to jednak i tak przede wszystkim musisz dostosować się do mało współczesnego zamysłu architektonicznego.

Zupełnie inne są nowe mieszkania Bydgoszcz. Rynek pierwotny jest bardziej elastyczny, a przede wszystkim możesz sugerować nieco inne rozwiązania jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu zmienisz wielkość pomieszczeń, postawisz ściankę działową, wybierzesz otwartą przestrzeń bądź dodasz mieszkaniu więcej prywatności. Tym samym zyskasz lokal zgodny z Twoimi potrzebami i liczebnością domowników.

Korzystanie z nowoczesnych elementów infrastruktury

Właśnie ta nowoczesna infrastruktura towarzysząca stanowi kolejny argument, przemawiający za rynkiem pierwotnym. W końcu mieszkania deweloperskie zapewniają Ci stały dostęp do wielu wygodnych rozwiązań. Przede wszystkim warto tu wymienić: windę, komórkę lokatorską oraz garaże – zewnętrzne bądź podziemne.

Oprócz tego możesz otaczać się zielonymi terenami, zaprojektowanymi w przemyślany i dobrze zorganizowany sposób. Tym bardziej że większość inwestorów decyduje się na stworzenie zacisznych miejsc z ławkami i wygodnymi chodnikami, masz też dostęp do placu zabaw, zewnętrznej siłowni i monitoringu wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.

Bezpieczna i korzystna finansowo transakcja

Umowa z firmą deweloperską jest bezpieczna dla Ciebie, ponieważ otrzymujesz dwuletnią gwarancję, a w tym czasie możesz składać reklamację, jeśli dojdzie do problemów technicznych w mieszkaniu. Dodatkowo jesteś zwolniony z podatku w wysokości 2% od wartości lokalu – takich przywilejów nie mają osoby wybierające rynek wtórny.

  Dlaczego nie możesz sprzedać swojego mieszkania - może warto zrobić home staging?

W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza tym nowoczesne mieszkania deweloperskie są budowane w taki sposób, aby generowały jak najmniej kosztów podczas eksploatacji. Dzięki temu nie musisz obawiać się wysokich rachunków za gaz bądź prąd.

Jakie wady mają mieszkania z rynku pierwotnego?

Na pewno wiele osób powie, że cena mieszkania w stanie deweloperskim jest niższa w porównaniu do rynku wtórnego. Chodzi tu oczywiście o początkową cenę – bez doliczenia kosztów remontów i wymiany instalacji. Oprócz tego wadą nowych mieszkań może być to, że często trzeba na nie czekać – niekiedy nawet kilka lat, jeśli czekasz, aż zostanie osiągnięty stan deweloperski lub po prostu dopiero rozpoczęła się budowa.

Poza tym mieszkania deweloperskie są tak popularne, że szczególnie w mniejszych miejscowościach pojawia się problem z ich dostępnością. Warto też wspomnieć o tym, że to właśnie bloki z „wielkiej płyty” zazwyczaj znajdują się w samym centrum bądź w najkorzystniejszych częściach miasta.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.