Strona główna » Czy warto mieć dywan w salonie? Jaki dywan wybrać?

Czy warto mieć dywan w salonie? Jaki dywan wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Dywan w salonie

Urządzając salon, który jest zarazem „centrum” naszego domu lub mieszkania możemy wybrać albo określony styl (np. minimalizm czy styl skandynawski) lub zaaranżować wnętrze neutralne, o którego charakterze będą decydować dodatki (i co pozwoli zarazem często ten charakter zmieniać).

Na aranżację salonu wpływ ma przede wszystkim nasz tryb życia a co za tym idzie – funkcja, jaką ma to wnętrze w naszym życiu odgrywać. Inaczej salon zaaranżuje domator, ceniący wieczory spędzane na lekturze książki czy oglądaniu filmów a w innym kierunku pójdzie osoba towarzyska, która uwielbia gościć w swoich czterech kątach przyjaciół. Zanim więc kupimy kanapę czy telewizor warto zastanowić się nad naszym faktycznym trybem życia (a nie sugerować się pomysłami z modnych czasopism czy stron internetowych).

Kolejną kwestią jest usytuowanie salonu – innymi słowy czy jest to odrębna przestrzeń czy też łączy się z otwarta kuchnią. Ma to zasadniczy wpływ na aranżacje salonu (przy otwartej kuchni najlepiej zachować spójność w wystroju kuchni i salonu). Może zdarzyć się również i taka sytuacja, że nasza kuchnia jest niewielkich rozmiarów, więc stół trzeba będzie umieścić właśnie w salonie.

O charakterze salonu w dużym stopniu decydują dodatki. To dzięki nim możemy pokazać nasze pasje (np. wyeksponować pamiątki z podróży) czy ocieplić wnętrze (poduszki, narzuty, koce). Ciekawym rozwiązaniem jest ściana, na której powiesimy oprawione zdjęcia czy obrazy – dzięki możliwości stosunkowo łatwej wymiany możemy nawet co miesiąc cieszyć się nieco innym wyglądem salonu. Ważny jest jednak pewien umiar – nie musimy przecież od razu eksponować wszystkich, pozbieranych przez lata drobiazgów.

Dużą rolę odgrywają również tekstylia – zasłony, poduszki, narzuty i dywan. Czy warto pokusić się o dywan w salonie? Naszym zdaniem – jak najbardziej. „Goła” podłoga nie wygląda elegancko, nawet jeśli nasz salon chcemy utrzymać w minimalistycznym klimacie to właśnie dywan sprawi, że nie wpadniemy w pułapkę chłodu i surowości (które mogą sprawić, że zamiast odpoczywać w salonie będziemy go obchodzić szerokim łukiem).

  Nowoczesne meble kuchenne; co sądzą o nich projektanci

Dywan jest zarazem elementem, który również nadaje charakteru. I tu mamy cały wachlarz możliwości – od dywanów jednolitych, poprzez te wzorzyste aż po klasyczne, przypominające tureckie kobierce. Ceny obecnych dywanów również są atrakcyjne (dzięki zastosowaniu włókien sztucznych), dzięki czemu wraz ze zmianą wystroju możemy pozwolić sobie również na zmianę dywanu. Warto dodać, że większość produkowanych obecnie dywanów jest łatwa do utrzymania w czystości – można je prać w pralce lub czyścić preparatami, przeznaczonymi do tego celu.

To jaki dywan wybierzecie zależy tak naprawdę od charakteru salonu i waszej wyobraźni.

Dywany do Salonu – kilka propozycji

Dywan Verinos cappuccino – klasyczny, jednobarwny dywan w kolorze ciepłego beżu. Doskonale sprawdzi się w salonie nowoczesnym, ocieplając go. Jednocześnie brak wzorów nie skupia nie sobie uwagi, jest tłem.

Dywan verinos cappucino

Naszą druga propozycją jest dywan Hipnotic 004. To idealny model do salony w skandynawskim stylu. Utrzymane w ciepłej palecie kolory oraz geometryczne, bezpretensjonalne wzory świetnie wpisują się w charakter „scandi”. Ten dywan zdecydowanie przyciąga wzrok i wprowadza do wnętrza ożywczą energię. Dodatkowy plus – można go prać w pralce.

Dywan hipnotic

Ostatni prezentowany dywan jest zarazem najbardziej tradycyjny. To model Asta 00.543m d.blue. Doskonale będzie pasował zarówno w klasycznie urządzonym salonie. Bogactwo wzorów zostało zrównoważone stonowana kolorystyką, dzięki czemu nie mamy wrażenia chaosu. Dywan nie dominuje we wnętrzu, ale stanowi jego dopełnienia. Utrzymanie go w czystości nie sprawia większego problemu – można go czyścić preparatami przeznaczonymi do tego celu

Dywan Asta Blue

Dywan jest tym elementem, który pasować będzie do każdego stylu wnętrza. Warto o nim pamiętać, bo nie tylko ociepla przestrzeń, ale również nadaje jej charakteru.

Zobacz bogatą kolekcję wzorów dywanów nie tylko do salonu…

  Kawalerka - jak urządzić w niej dwa pokoje

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.